Jovan Divjak: Gest bacanja ruža i svijeća nije u redu

Vijesti 03. maj 201612:15 > 12:21
N1

Jovan Divjak, penzionisani general Armije BiH, prokomentarisao je današnje bacanje u kontejner svijeća i cvijeća koje su položile delegacije iz Republike Srpske u bivšoj Dobrovoljačkoj ulici.

Obilježavanje 24. godišnjice dešavanja u Dobrovoljačkoj je proteklo bez ikakvih incidenata.

Prijedlog da se iduće godine na obilježavanju zajedno nađu predstavnici Zelenih beretki i roditelji čiji su pripadnici poginuli je dobra ideja. To je put da se polako iznađe najbolji način da se sazna prava istina o Dobrovoljačkoj“, rekao je Divjak za N1.

Ruže koje su danas u spomen na ubijene u bivšoj Dobrovoljačkoj ulici položile delegacije iz Republike Srpske i porodice ubijenih – završile su u kontejneru za smeće, nedugo nakon njihovog odlaska.

Taj gest nije uredu. Sve je bilo dozvoljeno i organizovano na miran način. Trebalo je to ispoštovati bar jedan dan, kao i ranijih godina“, mišljenja je bivši general Armije BiH.

Podsjetimo, kolona vojnih vozila JNA je, napuštajući Sarajevo, 3. maja 1992. godine, krenula iz kasarne na Bistriku u kojoj se nalazila komanda tadašnje Druge vojne oblasti JNA. Izlazak kolone iz grada prethodno je dogovoren u zamjenu za puštanje na slobodu dan ranije na aerodromu u Sarajevu kidnapovanog i zatočenog predsjednika Predsjedništva RBiH Alije Izetbegovića, koji je zarobljen od strane JNA dok se vraćao sa mirovnih pregovora u Lisabonu. U okršaju branitelja Sarajeva i pripadnika bivše JNA u tadašnjoj Dobrovoljačkoj ulici, prema podacima Tužilaštva BiH, stradalo je sedam, a ranjeno 14 osoba.

U jednom od posljednjih intervjua prije smrti 2002. godine, general Milutin Kukanjac, tadašnji komandant Druge vojne oblasti JNA, koji je i naredio povlačenje JNA iz Sarajeva, potvrdio je da je u Dobrovoljačkoj, 3. maja 1992, stradalo šest osoba.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je u januaru 2012. obustavilo istragu protiv 14 osoba za slučaj „Dobrovoljačka“. Među njima su bili penzionisani general Armije RBiH Jovan Divjak i ratni član Predsjedništva RBiH Ejup Ganić.

O slučaju „Dobrovoljačka“ stav je dao i Haški sud, koji je ustanovio kako je kolona JNA u Dobrovoljačkoj ulici bila „legitimna vojna meta“.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.