Balkanska medicinska radna grupa (BMTF), osnovana 2016. uz podršku Sjedinjenih Država i Norveške, multinacionalna je vojna medicinska jedinica koja okuplja zdravstvene djelatnike iz šest balkanskih zemalja: Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Srbije i Slovenije kako bi brzo odgovorili na širok spektar regionalnih situacija pomoći u katastrofama. Iz Američke komande za Europu predstavili su osoblje ove grupe kao primjer prevazilaženja historijskih podjela i doprinošenja regionalnoj stabilnosti.
Raspad Jugoslavije početkom 1990-ih bilo je složeno razdoblje obilježeno sukobima i međunarodnom intervencijom. Nakon ovog razdoblja pojavile su se razne inicijative za promociju pomirenja i ponovnu izgradnju međuetničkih odnosa, posebno u području medicine, podsjećaju iz Američke komande za Europu, sa sjedištem u Stuttgartu.
Značajan primjer ove regionalne suradnje, ističu, je upravo ova grupa medicinskih stručnjaka, osnovana 2016. uz podršku Sjedinjenih Država i Norveške. BMTF predstavlja značajan korak prema suradnji u vojnoj medicini, njegujući partnerstva među zemljama koje su nekad bile u sukobu.
“NATO i šira transatlantska zajednica suočavaju se sa zajedničkim prijetnjama poput bolesti, katastrofa i nestabilnosti koje ne poštuju granice ili međunarodne sporazume i mogu se pojaviti brzo, bacajući čitave regije u opasnost”, rekao je pukovnik američkog ratnog zrakoplovstva James Chambers, glavni hirurg Američke komande u Europi.
“Ujedinjujući se kao medicinski stručnjaci koji govore istim jezikom, možemo brzo odgovoriti na širok raspon regionalnih izazova pomoći u katastrofama, slijedeći uzoran model koji je postavio BMTF”, dodao je.
Misija BMTF-a je pružanje medicinske podrške na razini NATO Role II za operacije odgovora na krize i brzo odgovoriti na širok spektar regionalnih situacija pomoći u katastrofama. NATO Uloga II predstavlja pružanje medicinske njege na terenu ili u fiksnoj medicinskoj ustanovi, obično na nivou bataljona ili brigade, sa sposobnošću obavljanja niza medicinskih postupaka i tretmana, uključujući manje operacije i liječenje traumatskih pacijenata.
Ova inicijativa ne samo da unapređuje medicinske operativne sposobnosti regije Zapadnog Balkana, već također služi kao platforma za zemlje sudionice da doprinesu vitalnim sposobnostima međunarodnim operacijama.
Ujedinjujući bivše protivnike u zajedničkom cilju, BMTF je primjer kako zajednička medicinska ekspertiza može nadići historijske podjele i doprinijeti regionalnoj stabilnosti. Ovaj zajednički napor pokazuje potencijal da zdravstvene inicijative igraju ključnu ulogu u postkonfliktnom pomirenju i ponovnoj izgradnji međuetničkih odnosa na Balkanu, naglašavaju iz Američke komande.
Nedavno je BMTF prošao kroz tranziciju vodstva, a srpski pukovnik Veljko Milić preuzeo je ulogu komandanta bolnice. Srbija je također preuzela odgovornost da služi kao okvirna nacija, podržavajući obuku i operacije jedinice. Ovaj razvoj događaja naglašava stalne napore za jačanje regionalnih veza i promociju profesionalne suradnje među zemljama sa zajedničkom historijom.
U svojoj ustrajnoj potrazi za izvrsnošću, BMTF će se pridružiti srpskoj multinacionalnoj obuci Platinum Wolf 2025, dodatno unapređujući kolektivno znanje, produbljujući integraciju među svojim članovima i povećavajući svoje sposobnosti za suočavanje s budućim izazovima, najavljeno je.
Tokm NATO-ove vježbe Vigorous Warrior 2024. u Mađarskoj, najveće europske vojne medicinske vježbe, BMTF grupa je uspješno dovršila svoju drugu vanjsku medicinsku evaluaciju, osiguravajući recertifikaciju za upućivanje u buduće misije NATO-a, Ujedinjenih naroda ili humanitarne podrške.
USEUCOM GHE ured, pod vodstvom majora Cokelyja, sinhronizira podršku za BMTF od raznih subjekata, uključujući Norvešku, Europsku uniju, USEUCOM i državne partnere Nacionalne garde SAD-a. Ova uloga uključuje dugoročno planiranje usklađivanja prioriteta USEUCOM-a i BMTF-a uz pridržavanje planova suradnje zemlje i integriranih strategija zemlje.
Razvoj BMTF-a primjer je snage regionalne suradnje u jačanju sposobnosti medicinskog odgovora i njegovanju partnerstva među balkanskim nacijama. Ovaj zajednički napor naglašava ključnu ulogu vješte diplomacije u orkestriranju multinacionalnih zdravstvenih inicijativa, pokazujući kako zajedničko medicinsko iskustvo može nadići historijske podjele i doprinijeti regionalnoj stabilnosti, poručuju iz Američke komande u Europi.
Američka komoanda u Europi (USEUCOM) odgovorna je za američke vojne operacije diljem Europe, dijelova Azije i Bliskog istoka, Arktika i Atlantskog oceana. USEUCOM se sastoji od više od 65 hiljada stalnog vojnog osoblja uz podršku rotacijskih snaga i civila koji blisko surađuju s NATO saveznicima i partnerima. Radi se o jednom od dvije američke isturene geografske borbene komande sa sjedištem u Stuttgartu u Njemačkoj.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!