Na današnji dan (16. maj 1990.), prije tačno 32 godine umro je Alija Sirotanović, junak socijalističkog rada. Rođen je 1914. godine u Brezi, gdje je i proveo cijeli svoj radni i životni vijek.
Na njegov podvig obaranja svjetskog rekorda 24. jula 1949. godine podsjetio je penzionisani profesor Fakulteta kriminalistike Mirsad Abazović.
ALIJA SIROTANOVIĆ
— Mirsad D. Abazović (@MirsadAbazovic) May 16, 2022
RUDAR, Junak socijalističkog rada
14.8.1914 - 16.5.1990.
24.7.1949. godine, u RMU "Breza, BiH, Alija Sirotanović je, sa svojih 8 komorata, za 8 sati rada iskopao 152 tone uglja, prebacio normu 215% i tako postigao svjetski rekord u iskopu uglja.
Slava mu! pic.twitter.com/zhnKcaRnRp
Te davne 1949. godine, Sirotanović je, zajedno sa svojim komoratima za osam sati rada iskopao 152 tone uglja, prebacio normu 215 posto i tako postigao svjetski rekord.
Večer prije toga, Alija Sirotanović sjedio je sa kolegama u rudarskom restoranu. Izračunali su da je potrebno da izbace iz rudarske jame više od 200 kolica da bi prestigli rekord. Konačan rezultat na kraju smjene bio je 253 kolica, ili – 152 tone.
N1 u selu Alije Sirotanovića: Šta sada radi njegova porodica
Podsjetimo, brojne su i anegdote koje se dovode u vezu sa Sirotanovićem.
Navodno da mu je Josip Broz Tito ponudio da sam izabere nagradu za uspjeh, a Sirotanović je rekao da bi jedino volio – veću lopatu. Napravljena je specijalno za njega i nazvana – “sirotanovićka“. Ali, kako je Tito insistirao da uzme još nešto, neki automobil po želji, skromni Sirotanović je izabrao „fiću“. I kamion daske, kako bi zagradio neku njivu.
Danas je mnogo toga drugačije u odnosu na vrijeme Alije Sirotanovića
Armel Jekalović iz Odbora sindikata RMU Breza za N1 je istakao kako se u odnosu na vrijeme u kojem je Sirotanović kopao ugalj sa svojim komoratima dosta toga promijenilo.
“Sve je doživjelo napredak i nama je, kao i vama novinarima, nepoznanica kako su oni tada to uspjevali”, navodi nam sagovornik.
Jekalović ističe da je dosta promijena zabilježeno u dijelu sigurnosti te da je, kako on smatra, trenutno jama u Brezi jedna od najsigurnijih u Federaciji BiH, ako ne i šire. Poredivši rekorde koje su Sirotanović i njegovi komorati ostvarivali u to vrijeme, Jekalović ističe da je nova enrgetska kriza zapravo promijenila apsolutnu predodžbu rudarskog posla
“Energetska tranzicija je bila aktuelna priča u zadnje dvije godine, ali kriza koju mi sada imamo, uzrokovana ratom u Ukrajini dovela je do toga da kopamo i po 120 posto više nego što je to bio slučaj ranije”, ističe Jekalović.
U vremenu opće inflacije, kada hljeb sa sedam ili jednom korom za mnoge postaje nedostižna namirnica, u vremenu nestabilnosti tržišta i ekonomija, kao i poremećaja snadbijevanja energentima na svjetskoj sceni junaci poput Sirotanovića, više nego evidentno, jasno odražavaju snagu i ljudsku upornost u dostizanju ciljeva.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare