Decembar u Sarajevu, Holiday Inn, dama konzumira živu i cink

Vijesti 19. dec 202413:43 0 komentara
Sarajevo prekriveno smogom (F.Z./N1)

Sarajlije se guše. Ovo je prevršilo svaku mjeru. Otrov u zraku. Upozorenje! Crveno, ljubičasto! Hazardno!

Sve su to termini sa kojima se godinama unazad susreću građani glavnog grada Bosne i Hercegovine. I svake godine stiže nova obogaćenija terminologija ali i novi pacijenti na Podhrastove, tamo je u prilično visokom dijelu grada (nadmorski) neko pametan izgradio kliniku za plućne bolesti.

Sarajevo je oduvijek zbog svog geografskog položaja i primitivnih načina zagrijavanja domova sklono zagađenju zraka, pa se često prisjetimo legendarnih Nadrealista i “prno Mahmut, ne može se dahnut”, kao i Minkine konstatacije da je sina morala “prati u tri vode”.

Na taj humorističan način i danas se na društvenim mrežama pristupa problemu zagađenja, te građani koji godinama biraju slično, rade isto i guše se sve žešće, zbijaju šale i pošalice. Odnos vlasti u Kantonu Sarajevo naspram ovog velikog problema nešto je sasvim suprotno, te ga slobodno možemo nazvati tragičnim.

Vlade u Sarajevu lako se mijenjaju, građani više i ne registruju brojke po kojim ih nazivaju, ali mjeritelji kvaliteta pluća pokazuju  sve više negativnih parametara. Sarajevo, nije jedini grad na svijetu koji ima ovaj problem, ali je jedan od rijetkih koji realno nema nikakav plan. Ekologija je u Sarajevu kada su u pitanju i vlast i građani šesti čas kod učiteljice Dike.

“Kahni” suzo izdajice

Kada kažemo građani, vrlo je jasno, već se decenijama u Sarajevu gradi po sistemu, e ovdje je divna lokacija, posjeci, iskrči, sagradi i niko se ne buni. Već godinama plavo decembarsko nebo iznad grada možete vidjeti samo ako se popenjete na Trebević, a u novije vrijeme napišete promt u ChatGPT da vam taj sve crnji oblak zamijeni nebesko plavom. Iz koronske sehare su se izvukle neke dobre maske i to je to. Čekaćemo da Sladić najavi neke optimalnije vjetrove od Mahmutovih. Jutros smo djecu ispratili u škole umotane i zamaskirane i nastavili živjeti svoje zagađene dane, grubo bi bilo reći živote.

Vlast koja se u Sarajevu najčešće naziva u brojkama, sedmorka, šestorka ili prva petorka, garant je na nekom Facebook profilu napisala da je jako opasno vani. Ozbiljan plan, za pojeftinjenje plina i uvođenje plina, smanjenje broja automobila u gradskom području, kažnjavanje onih koji lože gume od FAP-a, nismo čuli. Negdje u nekim programima koje je najverovatnije finansirala neka skandinavska zemlja možda je neko napisao i nešto konkretno, u praksi je sve tamnije. Zaista kada bi se zarovilo u dokumentaciju mogao bi se pronaći da je izradu jedne od strategija “smanjenja loženja” angažovan konzorcij firmi CETEOR i E3. Ta je strategija isplanirala da do 2033. godine u Sarajevu emisija iz individualnih ložišta bude smanjena za 90%. Strategija je donesna u februaru 2024. Nije se još rasplamsala, ali jesu Smederevci u padinskim dijelovima grada. Pokušali su raznim vlastima pomoći razne ambasade, situacija na terenu kaže da nema pomaka. Na ljeto će nam možda opet kazati da smo spremni za borbu, a u decembru 2025. opet će “kahnuti” suza izdajica.

Dva punjača malo jača

Čuli ste da veliki gradovi daju različite subvencije i olakšice kako bi iz upotrebe izbacili automobile zagađivače. U KS je takav plan bio za taksiste, ali dovoljno je reći da u glavnom gradu BiH postoji tek par javnih punionica električnih automobila. London koji je na putu da od smrtonosno otrovnog grada (u tom je gradu smrt od zagađenja vazduha prvi puta definisana kao uzrok) do 2030. postane apsolutno čist planira ih imati 50.000.

Od Londona se može prepisati mnogo korisnih stvari, njihova je strategija na izvolite, na ovom linku. Slobodno otvori ako si član neke političke partije.

Ova kolumna je lični stav autora i ne održava nužno stavove redakcije N1.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!