Godinu dana nakon pojave prvog slučaja koronavirusa u Bosni i Hercegovini zdravstveni stručnjaci u bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska na konferenciji za novinare u Banjaluci poručili su građanima da budu strpljivi i da poštuju preporučene mjere.
Danas je počela i revakcinacija zdravstvenih radnika, a nakon konferencije za novinare drugu dozu vakcina protiv koronavirusa primili su Vlado Đajić, generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra RS-a, Branislav Zeljković, direktor Instituta za javno zdravstvo RS i troje ljekara iz UKC-a RS dok će ostali zdravstveni radnici biti revakcinisani u toj zdravstvenoj ustanovi. Prve doze vakcina oni su primili 12. februara, a vakcinisani su ruskim vakcinama Sputnik V.
Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite RS, danas je izrazio saučešće svima koji su izgubili nekog dragog u pandemiji.
Naglasio je da sa aspekta zdravstvenog sistema svi treba da budu ponosni na zdravstvene radnike.
Prema riječima Šeranića, oni bili su usmjereni da pruže adekvatnu zdravstvenu zaštitu, radili su na prevenciji, nabavljali medicinska sredstva, opremu, lijekove i vakcine.
“Ono što je bilo važno prije godinu dana bilo je da spremni dočekamo ovu situaciju”, rekao je Šeranić i dodao da su u tome i uspjeli uz kasnija prilagođavanja situaciji.
Naveo je da su sve donešene mjere predložene na osnovu analize i razrade.
“Mnogo smo naučili o zdravstvenom sistemu, nama samima i o ljudima i sve to možemo da iskoristimo kako da se ponašamo u narednom periodu”, kazao je Šeranić i dodao:
“Treba da se držimo zajedno i solidarno kako bismo epidemiju stavili pod kontrolu”.
Vlado Đajić, generalni direktor UKC RS-a, rekao je da je u ovoj ustanovi u proteklih godinu dana pregledano oko 20.000 oboljelih, na bolničkom liječenju bilo je 5.000 pacijenata, a na intenzivnim jedinicama njih 1.000.
“Danas kada imamo informacije strašne i zabrinjavajuće, preporučujem građanima da narednih desetak dana nose maske i u kući. Sprema nam se težak talas u narednih 10-15 dana”, kazao je Đajić.
Istakao je da je zabrinjavajuće da se mnogi pacijenti i vraćaju u bolnicu s kućnog liječenja, zbog komplikacija nakon COVID-a naročito tromboembolije i problema s krvnim sudovima.
Branislav Zeljković, direktor Instituta za javno zdravstvo RS, rekao je da će danas biti završena vakcinacija 30 osoba koje će biti u potpunosti zaštićene od koronavirusa.
“U narednom periodu RS učestvuje u velikom procesu, a to je vakcinacija”, kaže Zeljković.
Kako bi mogli ući u proces, potrebna su mnogo bolja epidemiološka situacija, pored mjera na snazi vršiće analizu i predlaganje novih mjera koje bi mogle doprinijeti poboljšanju epidemiološke situacije.
“Nastavljamo borbu i naravno da ćemo izaći kao pobjednici, a u borbi učestvuju svi zdravstveni radnici, ali i kompletna javnost”, kazao je Zeljković i pozvao građane da poštuju mjere, nose maske i drže distancu.
Jela Aćimović, epidemiolog u Institutu za javno zdravstvo RS-a, istakla je da je ovo podsjetnik da su zarazne bolesti veliki neprijatelj ljudskog društva.
Istakla je da su sve profesije imale značajnu ulogu u odgovoru na pandemiju.
“Moramo biti još malo strpljivi, izdržati ovaj talas”, poručila je Aćimović.
Porema podacima Instituta na području RS-a, do sada je registrovano 36.488 oboljelih, a incidenca je 3.185 oboljelih na 100.000 stanovnika. Ukupno je registrovano 2.277 smrtnih ishoda, osnosno 199 na 100.000 stanovnika.
Aćimović je istakla da se ponovni porast broja novozaraženih može vidjeti u cijeloj regiji. Kada su u pitanju hospitalizovane osobe, povećan je broj teških slučajeva, a trenutno je u bolnicama smješteno ukupno 579 osoba, među kojima 246 u UKC RS od kojih je 14 posto na respiratotu. U ostalim bolnicama u RS-u smještene su 333 osobe među kojima je devet posto na respiratoru.
Odgovarajući na pitanja novinara, Zeljković je rekao da se za 20.000 doza vakcina koje su stigle u ovaj entitet očekuje certifikat Agencije za lijekove BiH početkom sljedeće semice, nakon čega će početi distribucija i vakcinacija preostalih zdravstvenih radnika, njegovatelja i korisnika u domovima za stara lica pa potom ostalih prioritetnih grupa.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!