Članice EU u utorak traže rješenje za Južni tok

Ekonomija 07. dec 201416:46 > 16:56
Tanjug, AP/Yves Logghe

Osam članica Evropske unije koje su uključene u projekat gasovoda Južni tok i potpredsjednik Evropske komisije Maroš Ševčović će u utorak u Briselu razmotriti da li je moguće izgraditi Južni tok, što je potvrdio predsjednik EK Žan-Klod Junker koji je naglasio da neriješena pravna pitanja vezana za Južni tok nisu nepremostiva.

To je agenciji Beta prenijela Ana Kaisa Itkonen, predstavnica za štampu evropskog komesara za energetiku Migela Arijasa Kanjetea, a evropski izvori su agenciji Beta rekli da će Srbija, koja nije članica EU, ali je uključena u Južni tok, biti neposredno upoznata s raspravom i zaključcima ovog sastanka.

Junker je, rekavši da EU ne želi da odbaci Južni tok, reagovao na saopćenje ruskog predsjednika Vladimira Putina da je EU postavila prepreke za izgradnju Južnog toka i da je Rusija, umjesto preko Bugarske, postigla sporazum s Turskom da takav gasovod velikog kapacieta za snabdjevanje Južne Evrope gradi ispod Crnog mora do velikog gasnog čvorišta na tursko-grčkoj granici.

Osam članica EU, koje su potpisale sporazume s Rusijom o učešću u izgradnji Južnog toka, i potpredsjednik EK Ševčović, zadužen za Energetsku uniju EU, u utorak će na margini zasjedanja ministara za energetiku evropske dvadesetosmorice temeljito razmotriti da li je i kako moguće projekat ovog gasovoda usaglasiti s propisima EU i Evropske energetske zajednice o slobodi konkurencije na evropskom energetskom tržištu.

Junker je poslije susreta s bugarskim premijerom Bojkom Borisom ocijenio da je Rusija obustavom izgradnje Južnog toka “ucijenila Bugarsku”, dok je Putin bio mišljenja da EU Bugarskoj, koja bi od prometa gasa imala godišnju dobit od 400 miliona eura, nije dozvolila da postupi kao suverena država.

Predsjednik EK je naglasio da se Južni tok može izgraditi uz poštovanje propisa EU i podvukao da će Unija “preduzeti sve nužne korake za poboljšanje naših odnosa s Rusijom, ali to ne zavisi samo od volje EU, Evropske komisije – jer da bi se igrao tango potrebno je dvoje”.

“Lopta je u dvorištu Moskve”, dodao je Junker, dok je Borisov izrazio nadu da će “za sve te tehničke pojedinosti moći da se nađe rješenje”.

SAD, Poljska i baltičke zemlje su najoštriji protivnici izgradnje Južnog toka jer smatraju da se time povećava zavisnost Evrope od isporuka ruskog gasa, a isto misli i Ukrajina koja tvrdi da bi to jako umanjilo važnost protoka ruskog gasa u EU preko ukrajinske teritorije.