
Vlada bh. entiteta Federacija BIH donijela je uredbu kojom reguliše uslove po kojim poslovni subjekti mogu ostvariti pravo na refundaciju dijela doprinosa za minimalnu platu.
Šta donosi ova uredba, pogoduje li malim ili velikim poslovnim subjektima? Šta znači upozorenje Poreske službe FBIH poslodavcima da će svako prikazivanje toplog obroka kao dijela plate biti kažnjivo i tretirano kao krivično djelo pojasnila je Dina Duraković advokatica s dugogodišnjim iskustvom u pravnom savjetovanju domaćih i međunarodnih preduzeća u BiH, fokusirana na korporativno pravo, konkurenciju i radno pravo.
Kada je riječ o uredbi Vlade FBiH ističe da se tek treba vidjeti njeno provođenje u praksi, ali ističe šta je za nju alarm u ovoj odluci.
“U budžetu FBiH za ove namjene je izdvojeno 100 miliona KM dok su neke procjene da će budžet povećanjem minimalne plate dobiti nešto manje od milijardu. To je jedna desetina koja će biti uplaćena. Meni je to crveno svjetlo, alarm da neće biti dovoljno. Ne bih da kritikujem dok ne vidim kako će se ona primjenjivati”, navela je ona.
Po uredbi, obrtnici i samostalni poduzetnici koji imaju dohodak po zaposleniku veći od 6.500 KM nemaju pravo na finansijsku pomoć. Obzirom da vlasnici obrta i samostalnih djelatnosti ne mogu isplaćivati sebi platu već isključivo dohodak iz samostalne djelatnosti za razliku od privrednih društava, to znači da ukoliko je njihova zarada veća od 6.500 KM godišnje po zaposlenom nemaju pravo na refundaciju doprinosa. Za Duraković ovdje postoji mnogi nejasnoća.
“Nadam se da to neće značiti 6500 KM za cijelu godinu, to bi zaista bilo besmisleno”, kazala je ona.
Obrtnici dižu cijene
Za Duraković sasvim je normalno što su mali obrtnici počeli dizati cijene.
“Ovo će najviše pogodiiti mikobiznise, male biznise, male obrtnike i vi to vidite jer su mali obrtnici počeli podizati cijene. To je apsolutno opravdano s njihove tačke gledišta jer se moraju prilagoditi novonastalim uvjetima”, navela je.
“Šokirana sam saopćenjem Porezne uprave FBiH”
Nakon što je Porezna uprava FBiH upozorila poslodavce da će intenzivirati redovne i ciljane inspekcijske nadzore kako bi spriječila bilo kakve zloupotrebe poreznih propisa prilikom obračuna plata i toplog obroka, Duraković kaže da je prosto ostala šokirana onim što je saopćila Porezna uprava FBiH.
“Ja sam bila zatečena, u najmanju ruku tim saopćenjem”, istakla je.

“Poslodavci nisu dužni isplatiti topli obrok”
Sada kada je isplaćena prva plata sa novim iznosom minimalne plate, pojedini poslodavci nisu isplatili radnicima topli obrok kao što su to ranije činili. Duraković kaže da je topli obrok čista dobra volja poslodavca, ukoliko to nije definisano kolektivnim ugovorom.
“Nije samo topli obrok u određenom dijelu neoporeziv, neoporeziv je i regres. Imali smo naknadu za prevoz i fiskalni propisi su nam davali mogućnost da to plaćamo bez poreza i doprinosa. Namjera je bila da se amortizira ogroman broj doprinosa koje poslodavci plaćaju. Sad se dešava nešto drugo. Poslodavci mogu sada donijeti odluku od sutra ne plaćam topli obrok. Zašto? Jer se minimalna plaća povećala na hiljadu, pa su se moje obaveze povećale. Ranije je bruto plaća bila 900 sada je više od 1500 KM.To je 60 posto povećanje. Imate poslodavce koji se moraju tome prilagoditi jer je to letigimno i legalno. Za mene kao poslodavca ne postoji obaveza da plaćam toplog obroka i to je moja dobra volja”, objasnila je Duraković.
“Minimalna plata utječe na rast cijena”
Kao vid aktivizma Duraković smatra bojkot trgovina, ali ističe da od toga nema ništa. Objašnjava da je rast minimalne plate utjecao na rast cijena.
“Lično mislim da od ovog bojktoa nema ništa. To nije ono što će nam riješiti problem. Povećanje cijena je kompleksna ekonomska kategorija. Nije to evo neko je povećao maržu pa mi jadni potrošači ne možemo da kupimo proizvod, ne radi se o tome. Tu ima mnogo faktora. Jedan od faktora je i minimalna plata. Svi sručnjaci s kojima ste razgovarali su govorili da će se ovo desiti”, dodala je.
Više u videu.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare