Energetska kriza: Smrzavaju se parlamentarci, ali i gimnazijalci

Bolje da te zmija ujede, nego da te sunce u martu ugrije! No, ovih dana ne grije ni sunce, ni radijatori u državnom parlamentu, ali ni u banjalučkoj gimnaziji. Rezultat lošeg rada države, prvi nagovještaj produbljivanja energetske krize ili i oboje?

Od šoka se pogled na cijene litre goriva ovih dana mnogima zamuti. Pfening po pfening, litra je polako, ali hrabro prešla tri konvertibilne marke. Sve je manje hrabrosti među vozačima za zadržavanje na pumpama, pa se sve češće toči sve manje.

“Obraća se pažnja na cijenu, propast države i kolaps, država treba više da povede računa o svojim građanima i da nas zaštiti kroz ove cijene benzina”, kazao je Željko Janjetović.

U Bosni i Hercegovini je, litra, čini se, poskupjela i prije nego što je svjetsko tržište registrovalo poteškoće, a blago je nastavila rasti, iako je npr. juče baš na svjetskom tržištu, zabilježila blagi pad.

“Kad ostanem bez goriva naspem rezeorvar i to je to, a sad cijene, najmanje mi možemo na to uticati”, kaže Vaso Međedović.

Ipak, da je htjela, država je mogla. To kaže Siniša Vukelić, urednik portala Capital.ba.

“Mi nemamo robne rezerve, ali imamo naftne terminale. Mi smo izračunali da su nabavili samo prije godinu dana da su napunili te naftne terminale ili zakupili od nekoga mogli su uštediti do sada 50 miliona maraka”, kazao je Vukelić.

Ali država bi se mogla odreći miliona od akciza na gorivo. Usvojen je prijedlog SDP-a o ukidanju te naknade. Gotovo ironično glasalo se u hladnoj plenarnoj sali Parlamentarne skupštine, jer je dobavljač energenta odustao od isporuke zbog porasta nabavne cijene.

“Molim vas, pozivam vas da radimo brže da diskusije budu konciznije ako je to moguće, već postaje hladno, skoro je šest sati”, kazao je Denis Zvizdić, predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

“Boga mi je hladno, ne znam kako je u Evropskoj uniji, ali niko nama neće riješiti naše probleme osim nas samih”, kazao je Branislav Borenović, poslanik PDP-a.

“Pa u stvari kako je vama, ako je vama onda je hladno i nama”, dodao je Mirko Šarović, poslanik SDS-a.

I dok poslanici nisu sigurni je li hladno i koliko 200-tinjak kilometara od njih smrzavaju se banjalučki gimnazijalci.

Vijest o smrzavanju parlamentaraca možda govori o posljedicama njihovog rada. Ipak vijest o smrzavanju gimnazijalaca, definitivno govori da je još nešto trulo osim sistema grijanja.

Dok čeka pomoć resornog ministarstva i Gradske uprave, školi kojoj treba sanacija prijeti potpuno zatvaranje. Ekipi N1 otkazano je gostoprimstvo, ali izjave učenika iz hladih učionica ovih dana dostupne su u medijima.

“Nemoguće je da se šest sedam časova sjedi u školi na ovoj hladnoći i u ovom svemu. I da se očekuje da djeca budu zdrava. Ne može učionica da bude kanalizacija i ne može učionica da bude hladnjak i frižider”, kazala je Anastasija Ćurguz, učenica banjalučke gimnazije.

Iako energetska kriza sa ovim nema direktnu vezu, baš zbog nje neki bi sutra mogli zakasniti na čas. Banjalučki autobusi će stati u 5 do 12 u znak protesta zbog bezizlazne situacije u kojoj su se prevoznici našli rastom cijena goriva.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad