Mladić i Karadžić formalno još nisu ratni zločinci u BiH, ali jest Krajišnik

Vijesti 11. nov 202420:10 0 komentara
Ratni zločinci Ratko Mladić i Radovan Karadžić (MICHAEL EVSTAFIEV / AFP)

Momčilo Krajišnik, bivši ratni predsjednik Narodne Skupštine Republike Srpske koji je preminuo 2020. godine, od oktobra je za vlasti u Bosni i Hercegovini i formalno-pravno osuđeni ratni zločinac.

Haška presuda iz 2009. godine, kojom je osuđen na 20 godina zatvora za ratne zločine, upisana je u krivičnu evidenciju u Sarajevu u kojem je rođen, potvrđeno je za Radio Slobodna Evropa.

Ratko Mladić, koji je bio glavni ratni komandant Vojske Republike Srpske, i dalje je za policijske i sudske vlasti “neosuđivan”, iako je pred sudom u Hagu kažnjen na doživotni zatvor zbog genocida u Srebrenici, etničkog čišćenja i drugih ratnih zločina.

Haške presude za genocid u Srebrenici i druga zvjerstva počinjena tokom rata u BiH od 1991. do 1995. godine moraju se upisati u krivičnu evidenciju “prema mjestu rođenja” osuđene osobe, po sporazumu BiH i suda u Hagu koji je potpisan u januaru 2024. godine.

Mladić je rođen u Kalinoviku, danas u entitetu Republika Srpska koji treba evidentirati njegovu presudu, a Karadžić u Crnoj Gori i njegova presuda treba biti upisana pri državnom Ministarstvu sigurnosti BiH.

U Republici Srpskoj proces priznavanja haških presuda za genocid i ratne zločine nije ni počeo. Iz Ministarstva unutrašnjih poslova ovog entiteta su za RSE potvrdili da su “zaprimili materijal” iz Haga.

“Nakon što uskladimo zakonske i podzakonske akte, pristupit će se unosu podataka u što kraćem roku”, kazali su iz MUP-a RS za RSE.

Nisu odgovorili na pitanje RSE-a koji zakoni i pravilnici se trebaju promijeniti, je li Ministarstvo pokrenulo proces izmjene propisa i kad će oni biti predloženi i usvojeni na sjednici Vlade ili NSRS-a.

Koje presude nisu evidentirane?

Četrdeset i tri vojna, policijska i politička dužnosnika rođena na teritoriju RS-a osuđena su u Hagu na kazne od dvije i pol godine do kazne doživotnog zatvora.

Iz Ministarstva pravde BiH su za RSE potvrdili da su do 1. novembra prema MUP-u Republike Srpske proslijedili 13 presuda.

“Entitetski i kantonalni MUP-ovi obvezni su u svoje krivične evidencije unijeti haške presude, a rokovi su definirani zakonskim i podzakonskim propisima u entitetima i Brčko distriktu BiH i isti mogu varirati”, naveli su za RSE.

Predstavnici vlasti u RS-u, na čelu s proruskim predsjednikom tog entiteta Miloradom Dodikom, u više navrata su negirali da je u Srebrenici počinjen genocid nad Bošnjacima. Iako je to krivično djelo, nitko nije osuđen za negiranje ratnih zločina i slavljenje osuđenih zločinaca.

Murat Tahirović, predsjednik Udruženja žrtava i svjedoka genocida, kazao je za RSE da “odugovlačenje s upisom osuđenih ratnih zločinaca u krivičnu evidenciju MUP-a RS nije ništa novo”.

“Žalosno je da se izbjegava prihvatiti ono što je sudski utvrđeno. Mi ćemo o tome obavijestiti međunarodni krivični sud i sigurno će biti nekih koraka sa njihove strane i glavnog tužioca (Serge Brammerz)”, kazao je Tahirović za RSE.

Iz suda u Hagu do objavljivanja ovog članka nisu odgovorili na upit RSE-a o neupisivanju haških presuda u krivične evidencije u RS-u.

Haški osuđenici koji će biti upisani u registar u Republici Srpskoj, ali i u Federaciji BiH možete pogledati OVDJE.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!