Incident u Mostaru
Građani blokirali Vrapčiće: Vlasti naredile da se smeće odlaže uz jezero, policija na terenu

Komunalna i ekološka kriza u Mostaru, koja je eskalirala katastrofalnim požarom na deponiji Uborak-Buđevci i proglašenjem tehničko-tehnološke nesreće, u potpunosti je izmakla kontroli. Dok je grad i dalje obavijen gustim dimom, na ulicama je izbila nova drama – građani su izašli na ulice kako bi spriječili stvaranje nove, divlje deponije nadomak Mostarskog jezera, a na teren je morala izaći i policija.
Naime, u javnost je procurila informacija da je, u skladu s odlukom Kriznog štaba, smeće s mostarskih ulica počelo da se deponuje uz samu obalu Mostarskog jezera, na lokaciji nikada izgrađenog bazena u naselju Vrapčići. Prema zvaničnim tvrdnjama, odatle bi se otpad trebao pretovarati i voziti na deponije u Bosni.
Pobuna građana i izlazak policije na teren
Ovaj potez izazvao je žestoke i negativne reakcije mještana Vrapčića koji se opravdano pribojavaju da bi ova atraktivna lokacija mogla trajno ostati zatrpana smećem, što bi zadalo konačan udarac gradu koji se od ponedjeljka suočava s ekološkom katastrofom.
Građani, koje niko zvanično nije obavijestio o ovom radikalnom potezu vlasti, spontano su se okupili na lokaciji u Vrapčićima kako bi fizički spriječili kamione JP "Komunalno" da dovoze otpad, nakon čega je na teren stigla i policijska patrola.
Iz kriznih struktura se pravdaju da je riječ o privremenom rješenju i prikupljanju smeća koje će, u skladu sa zaključcima Kriznog štaba i hitnim dogovorima s drugim lokalnim zajednicama, odmah biti prevezeno na deponije u unutrašnjosti Bosne.
Zalihić: "Od prostora za bazen napravili su smetlište"
Ovim povodom oštro je reagovao i Arman Zalihić, zastupnik Demokratske fronte (DF) u Skupštini Hercegovačko-neretvanskog kantona, koji je alarmirao javnost na društvenim mrežama, naglasivši da se otpad istovara u zoni koja je prostornim planom predviđena isključivo kao turističko-rekreativna.
"Pozivam upravu Komunalnog, gradonačelnika i Štab civilne zaštite da javno odgovore: na osnovu čije odluke se smeće odlaže svega stotinjak metara od akumulacijskog jezera i na kojim pravnim aktima se takva odluka temelji?", upitao je kantonalni zastupnik, najavivši da će o svemu hitno obavijestiti nadležne federalne i kantonalne inspekcije, te da će se obratiti pravosudnim institucijama ako se odlaganje odmah ne zabrani.
Zalihić je pružio podršku i lokalnim aktivistima Omeru Hujduru i Nijazu Hodžiću, koji godinama trpe pritiske upozoravajući na ekološku katastrofu.
"A gdje su nas doveli za 20 godina najbolje govori činjenica da su od prostora predviđenog za bazen napravili smetlište", oštar je bio Zalihić, prozvavši vladajuće strukture i njihove botove koji, kako kaže, cenzurišu ove informacije i "pišu o stotinu metara predizbornog asfalta položenog novcem građana".
FUCZ: Borba na požarištu i dalje traje, vjetar otežava gašenje
Dok u Vrapčićima vrije nezadovoljstvo, na samoj deponiji Uborak borba s vatrenom stihijom ne prestaje od ponedjeljka ujutro, kada je požar buknuo oko 9 sati i ubrzo progutao skladište, objekte i radne mašine za reciklažu.
Iz Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) potvrdili su da je stanje na požarištu i dalje teško, ali ipak povoljnije nego u prvim satima.
- Evakuacija radnika: Odmah po dojavi, na teren je izašlo 15 vatrogasaca sa sedam vozila. Svi radnici "Deponije" su uspješno evakuisani i nema povrijeđenih.
- Pomoć iz zraka i s kopna: U akciju su se uključile i Oružane snage BiH s pješadijom i cisternama, a ključnu pomoć pružio je i air traktor, koji je izbacio 13 vodenih bombi na požarište u periodu od 10:45 do 16 sati.
- Ispomoć iz drugih gradova: Tokom dana vatru je gasilo tridesetak vatrogasaca s 12 vozila, a u pomoć su pristigle i kolege iz Čapljine.
"Stanje na požarištu je nešto povoljnije, ali je i dalje teško zbog vjetra koji stalno mijenja smjer. Na terenu dežura desetak vatrogasaca s tri cisterne", potvrdili su iz FUCZ-a, piše Bljesak.info.
Proglašena tehničko-tehnološka nesreća: Izdata hitna upozorenja za građane
Podsjećamo, na zajedničkoj vanrednoj sjednici Štaba civilne zaštite Grada Mostara i Kantonalnog štaba HNK donesena je zvanična odluka o proglašenju tehničko-tehnološke nesreće uzrokovane ovim požarom. Sve nadležne službe – vatrogasci, civilna zaštita, medicinski timovi i vojska – kontinuirano pokušavaju sanirati posljedice.
Zbog kritičnog zagađenja zraka i gušenja u dimu, Gradska uprava Mostara i Služba za civilnu zaštitu izdale su hitne preventivne preporuke kojih se građani moraju pridržavati:
- Izbjegavanje boravka na otvorenom i maksimalno zatvaranje prozora na stambenim i poslovnim objektima.
- Posebna zaštita ranjivih grupa stanovništva (djeca, trudnice, starije osobe i hronični bolesnici).
- Stroga zabrana korištenja otvorenih voda u zoni pogođenoj dimom i pepelom.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android /iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare