Tenzije u Ukrajini rastu, posebno nakon što je Ruska Federacija priznala nezavisnost samoproglašenih Narodnih Republika Donjeck i Lugansk. U Ukrajini se, u Misiji OSCE-a nalaze i građani iz Bosne i Hercegovine. O njima, njihovom angažmanu i sigurnosti razgovarali smo sa Sinišom Bencunom, ambasadorom BiH pri Misiji OSCE u Beču.
Bencun je kazao da je u misiji OSCE-a u Ukrajini angažovano 57 osoba iz Bosne i Hercegovine.
“Od čega je trenutno na terenu u Ukrajini njih 41, dok su ostali van Ukrajine zbog godišnjeg odmora i drugih privatnih aktivnosti. Mi interno raspolažemo brojkama o rasporedu bh. državljana u pojedinim regijama tako da ne mogu saopćiti javno gdje se oni nalaze. Ovom prilikom mogu samo reći da je većina njih trenutno locirana u istočnim oblastima Ukrajine, odnosno, u Donjecku i Lugansku. Prema informacijama koje imam iz redovnih kontakata, oni učestvuju u redovnim aktivnostima poput patrola i ostatak vremena provode u zajedničkom smještaju na lokacijama koje je za njih obezbijedio OSCE. Suzdržavaju se od nepotrebnog kretanja koje formalno nije ograničeno niti zatraženo kao takvo, ali jednostavno su odgovorni što nije ništa novo jer je njihov rad i proteklih godina ocijenjen kao izuzetno profesionalan”, ispričao je Bencun.
Naglasio je da bh. državljani u OSCE-u u Ukrajini nisu zvaničan kontigent kakav imaju druge države.
“Što znači da BiH prema njima nema obaveze iz radno-pravnog odnosa. Oni su se samostalno zaposlili u OSCE-u i država nema mogućnost njihovog povlačenja kao što su učinile neke zemlje poput SAD-a, Velike Britanije, Danske i Kanade. Država može dati samo preporuke u smislu njihovog boravka u Ukrajini, a na samim ljudima je da individualno odluče o tome uzimajući u obzir sigurnosne i druge garancije koje im daje OSCE kao poslodavac. Ministarstvo vanjskih poslova BiH je već ranije izdalo savjet da se ne putuje u Ukrajinu, međutim, do sada na bazi raspoloživih informacija od OSCE-a, nas i drugih izvora, nije se procijenila potreba za davanje preporuke bh. osoblju unutar misije OSCE-a da napusti Ukrajinu”, pojasnio je Bencun.
Istakao je da odluke pojedinih zemalja da povuku osoblje iz OSCE-a proteklih dana nisu donesene samo iz sigurnosnih već i iz određenih političkih razloga.
“Zato trebamo biti vrlo oprezni u davanju sugestija i instrukcija ovog tipa jer se na taj način možemo svjesno ili nesvjesno svrstati u određene blokove koji trenutno postoje. Moram reći ovom prilikom da je stav većine zemalja pri OSCE-u nepromijenjen i one podržavaju operabilnost misije OSCE-a u Ukrajini i mnogi misle da jednostrane akcije donekle slabe tu operativnu sposobnost misije na terenu ocjena sekretarijata ovdje u Beču je da je u ovoj situaciji izuzetno važno međunarodno prisustvo uopće, pogotovo misije OSCE-a koja se nalazi na istoku Ukrajine”, poručio je Bencun.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare