Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta danas je u sjedištu Vlade Federacije BiH u Sarajevu potpisalo ugovore o dodjeli sredstava za pomoć poplavama ugroženim područjima u Federaciji Bosne i Hercegovine.
“Sve nas je zadesila prirodna nesreća, obavijestio sam privredne subjekte da će moći dobiti određenu pomoć. Ono što jeste kritično, tri firme, dvije su u Fojnici i jedna u Kreševu. Ja sam obišao te firme, to su ozbiljni poljoprivrednici ali šteta koja je nastala na njihovim imanjima je ogromna”, kazao je ministar Vojin Mijatović i dodao:
“Vidjet ćemo do kraja godine kako još da pomognemo, ne smijemo dozvoliti da firme stanu. Za narednu godinu ćemo vidjeti da unaprijed izdvojimo u budžetu određena sredstva za sanaciju“.
MIjatović kaže da kada se dese prirodne nesreće i katastrofe, postavlja se pitanje koji su kriteriji za dodjelu sredstava.
“Kada se dese ovakve situacije, postavlja se pitanje koji su kriteriji, ko je prioritet, ko je imao veću štetu. Pokušat ćemo da što prije dođemo do “normalnog” stanja, stvari se pomjeraju i sretan sam što sam dio rješenja“.
“Prethodna vlada ugasila račun”
Mijatović je pojasnio da sredstva koja dolaze od bilo kakvog donatora mogu isključivo ići na račun Vijeća ministara i onda se dijeli prema ugroženim područjima.
“Sredstva koja su od donatora mogu ići isključivo na račun Vijeća ministara i onda ide prema ugroženim opštinama. Prethodna Vlada je ugasila Fond za poplave i nema konkretan račun na koji se mogu uplaćivati sredstva. Ono što je u ovom trenutku realizovano, mislim da je ministar Delić potpisao ugovor od milion i pol, ministrica Jasna Duraković blizu od miliona i ovo je treća konkretna pomoć. To su ona sredstva koja smo mi uspjeli u okviru našeg budžeta izdvojiti i raspodijeliti“.
“Sredstva koja dolaze od donatora moraju leći na državni račun i onda ide raspodjela. Moramo biti svjesni činjenice, još se nema tačne procjene kolike su štete. Ono što je sigurno kao i u prethodnim poplavama jeste da niko nije ostao bez sanacije i bez rješenja”.
Još je kazao da je svjestan da ovaj iznos nije dovoljan, ali da je početak.
“NIje poenta senzacionalnog naslova i odgovornosti, stojim tu pred vama. Hajde da pokušamo da djelujemo sa onim što možemo i ovim ljudima olakšamo kako možemo. Ako sam ja prvi u odgovornosti, nikakav problem. Iznos koji imamo nije ni blizu da pokrijemo, ali je početak”.
Načelnik Općine Kreševo Boris Marić kazao je kako prema preliminarnim procjenama šteta iznosi oko 5 mliona KM, a štete je pretrpio 21 privredni objekat. Nažalost, ugroženo je i oko 400 radnih mjesta.
“200.000 KM za pomoć privredi je našem budžetu neizmjerna pomoć da možemo konačno rješavati problem. Prvo smo bili fokusirani na stanovništvo pa na infrastrukturne projekte i sada se možemo konkretno fokusirati na privredu”, rekao je Borić.
Načelnik Općine Fojnica Sabahudin Klisura rekao je da prema preliminarnim procjenama šteta od poplava je preko 50 miliona KM. Samo u jednoj firmi koja upošljava 400 ljudi ima štetu pet miliona KM, onoliko koliko iznosi i budžet ove općine.
Sekretar Općine Jablanica Dževad Mulahasanović kazao je kako je preliminarna šteta oko pet miliona KM, ali još nemaju potpunih procjena za privredu.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!