Ruska ambasada u BiH jutros je saopćila da je svoj komentar o putu BiH ka NATO savezu naknadno obrazložila određenim bh. zvaničnicima i Stranci demokratske akcije, dodavši da se njihovi zaključci nisu trebali donositi na osnovu proizvoljnog tumačenja teksta. Pisma su uslijedila nakon brojnih reakcija na saopćenje za javnost Ambasade Ruske Federacije u BiH kojim su problematizirane NATO integracije. Ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov je u obrazloženju naveo da poštuje mišljenje bh. zvaničnika no ipak je istakao da ono nije utemeljeno na kompletnom uvidu u tekst izjave koje je upućena.
Rusija nema namjeru miješati se u unutarnje stvari BiH. Dovoljno je kažu pažljivo pročitati pismo koje je podsjetimo upućeno Željku Komšiću, Biseri Turković i SDA.
U prvom se navodi kako Rusija ni na koji način ne dovodi u pitanje suverenitet izbora BiH svojih vanjskopolitičkih prioriteta, ali i da u nedostatku konsenzusa po ovom pitanju, kako u Predsjedništvu BiH tako i među građanima zemlje, pravo da se izjasne oko članstva BiH u NATO-u imaju i oni koji su pristalice ovog kursa, ali i oni koji žele skrenuti pažnju na sve posljedice pridruživanja vojnom bloku čija je snaga usmjerena protiv zemlje koju u brojnim publikacijama koje promoviraju NATO nazivaju gotovo glavnim neprijateljem BiH, naveo je ambasador Kalabuhov u pismu.
U Pismu SDA dodaje se kako Rusija pokušava da maksimalano ojača realni suverenitet BiH insistirajući na zatvaranju u što mogućem roku Ureda Viskog predstavnika koji je postao instrument vanjske kontrole. U vezi s brojnim publikacijama koje hvale navodne prednosti članstva Bosne i Hercegovine uz ostalo psihološki i emocionalni aspekt, ruski ambasador u BiH se pita da li je NATO neka duševna bolnica koja je stvorena radi liječenja postojećih strahova i fobija kod svojih pacijenata? Koga se Bosna i Hercegovina boji? Od koga bi je saveznici u bloku trebali zaštiti?
Treće pismo, ono upućeno ministrici vanjskih poslova BiH, ostalo je nedostupno za javnost, no suština je ista. Niko od adresiranih pismo nije komentirao. Član predsjedništva BiH Željko Komšić tokom dana sastao se sa američkim ambasadorom u BiH Ericom Nelsonom, a jedna od tema bila je NATO put BiH, kako je saopćeno. Zbog čega pismo nije upućeno i ostalim političkim partijama koje su također komentirale navode da će Rusija na eventualno približavanje Bosne i Hercegovine NATO savezu reagovati.
Analitičar i ekspert za Balkan Janusz Bugajski u intervjuu za N1 kaže da je ovo tipična ruska diplomatija te da vjerovatno predstavlja strah od Bidena i uticaja nove administracije u Bosni i Hercegovini.
“Mislim da je to povezano s novom američkom administracijom. Drugim riječima oni imaju veliki strah da će Biden biti mnogo više fokusiran na ovaj region nego je to bio Trump. Da će pokušati pogurati Srbiju da konačno razriješi pitanje priznanja sa Kosovom. Da će gurati neke ustavne promjene u Bosni koje bi zemlju učinile funkcionalnijom i integrisanijom u oboje EU i NATO. I straha da će ruski uticaj u regionu biti umanjen. Rekao bih da je to tipična ruska diplomatija.”
Podsjetimo da su Iz NATO saveza za N1 ranije odgovorili kako su prijetnje neprihvatljive.
“Nijedna treća strana nema pravo intervenisati ili staviti veto na takav proces. Sve prijetnje u tom pogledu su neprihvatljive. Vrijeme sfera utjecaja je prošlo. NATO i Bosna i Hercegovina imaju dugogodišnju i obostrano korisnu saradnju”, poručuju iz NATO-a.
Prije desatak dana počela je s radom Komisija za saradnju s NATO savezom. Već u aprilu biće dogovoren novi program reformi za 2021. godinu.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare