U jeku porasta slučajeva femicida u Bosni i Hercegovini, ljute i zabrinute građanke/građani, ženske aktivističke formalne i neformalne grupe sastali su se danas širom Bosne i Hercegovine na protestima protiv femicida pod sloganom NITI JEDNA VIŠE.
Protesti su održani u nekoliko gradova širom zemlje, a tom prilikom su se pročitatali zahtjevi koji su upućeni prema nadležnim institucijama, ali i čitavoj javnosti. Protesti su održani u Mostaru, Bijeljini, Banjaluci, Sarajevu, Lukavcu i Zenici.
Banjaluka: 70 posto istraga prijavljenih slučaja nasilja bude obustavljeno
Skup u Banjaluci je završen. Amela Bašić iz Sigurne kući u Banjaluci, rekla je da je jako važno da prilikom prijave nasilje, policijski službenici urade procjenu rizika od mogućnosti ponavljanja nasilja.
"Po trenutku prijave nasilja, žrtve bi trebale dobiti odgovarajuću pomoć. Hitne mjere zaštite se trebaju provoditi i da se redovno izriču. Statistika ukazuje da 70 posto istraga prijavljenih slučaja nasilja bude obustavljeno", rekla je.
Zenica: Broj nije bitan, bitna je poruka
U Zenici se okupilo nekoliko građanki, a među njima i jedan muškarac.
"Broj nije bitan, bitna je poruka", rekla je reporterka N1 Sanela Dujković.
Selma Badžić iz Ženskih prava u Zenici kazala je da bi se možda ova situacija promijenila kad bi svi shvatili da niko ne zaslužuje da živi u nasilju.
Mostar: Ljute smo i zabrinute
U Mostaru su se također okupile žene, koje su razvukle trasparent "Stop femicidu: Mi smo njihov glas". Među njima je i pokoji muškarac.
Ifeta Ćesir Škoro govorila je za N1. Rekla je da su se okupili danas jer su ljute i zabrinute.
"Zašto žene uvijek budu krive? Žene budu krive jer su se lijepo obukle, zato što je pružila jezik, jer priča, kriva je jer hoće da uči, da se druži, ne smije imati društvo, ne smije pogriješiti kod izbora partnera. Šta god da poduzme, ona je kriva, a nije kriva", kaže Škoro.
Protest protiv femicida i u Tuzli: Niti jedna više
Protesti pod sloganom „Niti jedna više“ održali su se danas u nekoliko gradova naše zemlje. Na trgu slobode u Tuzli okupilo se stotinjak osoba, pretežno žena koje traže sigurnije i zdravije okruženje za žene.
Organizatori navode nekoliko razloga zbog kojih organizuju proteste. Opšrinije OVDJE
Sarajevo: "Vrijeme je za hitnu rekaciju"
Nekoliko desetina građana okupilo se na današnjim protestima protiv femicida u Sarajevu. Jedna od organizatorica protesta Jadranka Milićević iz fondacije "CURE" kazala je da je jako važno da javnost bude dugotrajno informisano o onome što se dešava.
Kako je istakla, željeli su poslati poruke nadležnima da je vrijeme za hitnu reakciju.
“Najvažnije da se postojeći zakoni prihvataju, poštuju i da se po njima donose odluke. Mi smo napravili veći broj zahtjeva, jedan dio je o policiji. Također, sudstvo je prepoznato i adresirani će biti zahtjevi pravosudnim organima. Mi želimo da kažimo da građani i građanke BiH preuzmu odgovornost za porast nasilja. Svi trebaju da čim primjete nasilje, ili na ulici ili unutar četiri zida, treba da reaguju. Sve institucije će dobiti preporuke isključivo za njih”, rekla je.
Okupljeni u Gradačcu se razišli
Kako javlja reporterka N1 Dragica Gajić, koja se nalazi u Gradačcu, okupljeni su se već razišli. Nažalost, jako mali broj ljudi je danas odlučio izaći na ulice.
Banjaluka: Protest završen
Protest protiv femicida u Banjaluci, na kojem se okupilo tek nekoliko aktivista, završen je nakon pola sata.
Traje protest u Mostaru
Oko 50 žena okupljenih na protestu protiv femicida u Mostaru poručuju kako su ljute i razočarane jer sistem nema nikakav odgovor, način kako zaštitit ženu žrtvu nasilja. "Žena je uvijek kriva", kažu okupljeni, no to nije tako, nego su krivi upravo oni koji to dozvoljavaju.
Banjaluka: Desetak žena na okupljanju
Najavljeni protesti protiv femicida ni u Banjaluci nisu izazvali reakcije, tamo se okupilo desetak aktivistivistica.
U Zenici nema nikoga
Reporteri N1 javljaju da na protestima u Zenici nema gotovo niko.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!