Provjerili smo: U kakvom su stanju općinski stanovi u Sarajevu i kako do njih

Vijesti 13. nov 202412:37 0 komentara
N1

Općinski stanovi u Kantonu Sarajevo pripadaju sarajevskim općinama i predstavljaju dio socijalne politike vlasti. Ovi stanovi se obično iznajmljuju građanima po povoljnim uslovima, a cilj im je omogućiti stambeni smještaj onima koji to ne bi mogli postići na tržištu. Provjerili smo na koji način se raspolaže takvim stanovima na području tri sarajevske općine, ali i kakve su procedure za njihovo izdavanje.

Općina Novo Sarajevo

Iz Općine Novo Sarajevo su nam rekli da će ove godine od 39 stanova 11 biti dodijeljeno pod zakup jer ih je toliko uslovno, a na osnovu Javnog oglasa koji je raspisan ove godine.

“Općina Novo Sarajevo raspolaže i sa tri stana sa teretom nacionalizacije od kojih je jedan uslovan, zatim, sa sedam nacionalizovanih stanova koji su dodijeljeni na privremeno korištenje u skladu sa Odlukom o načinu raspolaganja nacionalizovanim stanovima. U zakup je u skladu s Odlukom o davanju u zakup stanova na kojima Općina Novo Sarajevo ima pravo raspolaganja izdato 65 stanova te raspolažemo sa još 19 stanova privatizovanih preduzeća od kojih je devet totalno devastirano”, pojasnili su iz Općine Novo Sarajevo.

Dodali su i to da je najveći broj stanova s kojima raspolažu uslovan za stanovanje te da su dati u zakup.

“Određeni broj stanova je saniran/uslovan za stanovanje, dok je jedan broj stanova i dalje neuslovan za stanovanje, odnosno totalno devastiran”, istakli su.

S obzirom na to da je u toku bila konkursna procedura za izdavanje 11 općinskih stanova kada smo ih kontaktirali, rekli su nam da ove godine zbog toga još nijedan nije izdat na korištenje, ali su dodali da je, uključujući prošlu i pretprošlu godinu, zaključeno 67 ugovora o zakupu.

Kada je riječ o izdavanju na korištenje općinskih stanova potrebna je i dokumentacija koja važi za apliciranje na konkurs, odnosno, javni oglas koji navedena općina raspiše. Kao primjer na ovom linku na kojem se nalazi posljednji raspisani konkurs za dodjelu stanova, možete pročitati kakvi dokumenti su potrebni za apliciranje.

Osim potrebne dokumentacije navedene su i kategorije stanovništva koje imaju pravo učešća u Javnom oglasu.

U odnosu na Odluku o načinu raspolaganja nacionalizovanim stanovima, stanovi se mogu dodijeliti na privremeno korištenje bez naknade navedenim kategorijama:

  • Socijalno ugrožene osobe koje su za privremeni smještaj preporučile službe nadležne za socijalnu zaštitu Općine Novo Sarajevo, a imaju prebivalište na teritoriji ove općine kao i javne ustanove sa područja Kantona Sarajevo koje djeluju u oblasti socijalne zaštite.
  • Osobe koje imaju prebivalište na području Općine Novo Sarajevo, koje su uslijed posljedica elementarnih nepogoda, porodičnih trauma i drugih vidova ugoženosti funkcije stanovanja ostala bez stana ili im je zbog hitnih razloga potreban privremeni smještaj, a osobe su bez riješenog stambenog pitanja i nemaju u vlasništvu stan ili kuću.
  • Izuzetno, pravo na dodjelu stana na privremeno korištenje imaju osobe koje nemaju riješeno stambeno pitanje, a koje djeluju u oblasti sporta, kulture i nauke i koje u oblastima u kojima djeluju, postižu vrhunske rezultate.

Detaljne kategorije koje imaju pravo na općinski stan možete pročitati na gore navedenom linku, a u sklopu Javnog oglasa.

Također, sve gore navedene kategorije stanovništva u obavezi su dokazati da nemaju adekvatno riješeno stambeno pitanje čiju okolnost utvrđuje služba nadležna za stambene poslove.

Nakon završene konkursne procedure, ugovor o zakupu zaključuje se na određeno vrijeme – na tri godine sa mogućnošću produženja ukoliko nema zakonskih smetnji te ukoliko zakupoprimac ispunjava sve obaveze predviđene ugovorom ili ukoliko on ili član njegovog domaćinstva nije riješio stambeno pitanje prema pravilima definisanim članom 12. Odluke o davanju u zakup stanova na kojima Općina Novo Sarajevo ima pravo raspolaganja.

Postoje i izuzeci, odnosno, određeni broj Ugovora o zakupu stana koji se zaključuju na neodređeno vrijeme između načelnika i osobe koja je stekla pravo na zakup za sljedeće stanove:

  • stan u državnom vlasništvu na kojem je stečeno stanarsko pravo do 06. decembra 2000. godine koji nije otkupljen u zakonom propisanom roku i stan vraćen po osnovu Zakona o prestanku primjene Zakona o napuštenim stanovima koji nije otkupljen u zakonom propisanom roku,
  • stan u državnom vlasništvu dodijeljen u skladu s odredbama Zakona o vraćanju, dodjeli i prodaji stanova, a koji nije otkupljen u zakonom propisanom roku.

Nakon što se stan vrati općini onda ova lokalna samouprava ponovo raspolaže njim i dalje izdaje na osnovu konkursnih procedura.

Budući da su ugovori o zakupu stanova na određeno vrijeme, iz ove sarajevske općine nam je pojašnjeno da postoji i mogućnost otkupa stanova.

“Jedinu mogućnost otkupa, trenutno imaju lica koja imaju status nosioca stanarskog prava ili član porodičnog domaćinstva nosioca stanarskog prava, u skladu sa Zakonom o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo. U odnosu na Zakon o vraćanju, dodjeli i prodaji stanova, i dalje nisu doneseni podzakonski akti koji bi omogućili otkup stanova koji su vraćeni u skladu sa tim Zakonom”, naveli su.

Pojasnili su i to da se najveći broj općinskih stanova kojima kojima raspolažu nalazi u Novom Sarajevu, ali da im je Kantonalna uprava za stambena pitanja određeni broj stanova stavila na raspolaganje i u drugim općinama u KS.

“Stambeni fond općine čine stanovi koje je Kantonalna uprava za stambena pitanja stavila Općini Novo Sarajevo na raspolaganje u skladu sa Zakonom o vraćanju dodjeli i prodaji stanova, od kojih isti mogu biti vraćeni sa ili bez tereta nacionalizacije, kao i stanovi privatizovanih preduzeća koji su u skladu sa istim Zakonom dati Općini na raspolaganje”, dodali su.

Općina Centar

Kada je riječ o Općini Centar, iz nje su nam pojasnili da su nakon stupanja na snagu Zakona o vraćanju, dodjeli i prodaji stanova u ostavljenom roku 2005. godine Upravi za stambena pitanja Kantona Sarajevo podnijeli zahtjev za povrat svih stanova koji su u njihovom vlasništvu.

“Od tada pa sve do danas Uprava kontinuirano vrši povrat stanova koji su proglašeni napuštenim, odnosno još nisu okončani svi postupci za povrat istih, niti su svi stanovi preuzeti od strane Općine Centar. Stanovi koji su rješenjem Uprave za stambena pitanja Kantona Sarajevo vraćeni na raspolaganje Općini Centar Sarajevo preuzimaju se u različitom stanju”, istakli su napominjući da su neki od tih stanova preuzeti uslovni, ali je bilo i onih neuslovnih i devastiranih.

Nakon toga su naveli i kako se kretao broj zakupaca stanova po godinama.

Tako je 2022. godine Općina Centar imala 13 zakupaca, godinu kasnije taj broj je povećan na 35, a ove godine (2024.) zaključno sa 1. septembrom taj broj iznosi 24.

Kategorije kojima se stanovi daju u zakup su sljedeće:

  • osobe koje imaju prebivalište na području Općine Centar Sarajevo (civilnim žrtvama rata sa stepenom oštećenja preko 50 posto, samohranim roditeljima - starateljima, osobama koje u skladu sa Zakonom o socijalnoj zaštiti ostvaruju pravo na stalnu socijalnu pomoć, osobama do navršenih 38 godina života, osobama koje djeluju u oblasti obrazovanja, sporta, kulture i zdravstva, deficitarnim kadrovima, raseljenim osobama)
  • izvornim (ranijim) vlasnicima i članovima njihovih porodica, osobama čiji je član porodice dijete/osoba sa psiho-fizičkim smetnjama u razvoju, odnosno, dijete/osoba s invaliditetom ili staratelju tih osoba, osobama koja su izašla iz alternativne brige, uposlenicima)
  • osobama iz kategorije boračke populacije, a koje nemaju riješeno stambeno pitanje, te pravnim licima (domovi, zavodi, organizacije i udruženja za smještaj štićenika i liječenje) i osobama koje ostvaruju izuzetne rezultate.

"Za kategorije fizičkih lica, stanovi se daju u zakup putem prijave na Javni oglas za uslovne i javni oglas za stanove koji nisu uslovni za stanovanje, na koji se prijavljuju zainteresovane osobe (na obrascu prijave navedena je dokumentacija koju je potrebno dostaviti i rok važenja iste, a kojom dokazuju da nemaju riješeno stambeno pitanje)", pojasnili su iz Općine Centar.

Stanovi na području Općine Centar se daju u zakup na period od tri i pet godina sa mogućnošću produženja ugovora dok zakupac ispunjava uslove.

"Stanovi koji su bili predmet zakupa, a koje zakupci vrate Općini, mogu ponovo biti predmet davanja u zakup putem javnog oglasa. Zakonski propisi koji su trenutno na snazi ne daju mogućnost prodaje stanova. Općina Centar Sarajevo raspolaže stanovima na području Kantona Sarajevo", poručili su iz Općine Centar.

Općina Stari Grad

Iako nisu precizirali tačan broj, iz Općine Stari Grad su nam rekli da raspolažu većim brojem stambenih jedinica stečenih po različitim osnovama.

"Stanovi su različite uslovnosti, od potpuno devastiranih, preko stanova koji zahtjevaju minimalna ulaganja pa sve do stanova koji su uslovni za smještaj", dodali su.

Ove godine su tri stana otišla pod zakup, dok je i prošle i pretprošle godine pet stanova izdato. Iz Općine Stari Grad su napomenuli da ovim brojkama nisu obuhvaćeni stanovi za koje je produžen Ugovor o zakupu već postojećim zakupcima.

Nisu detaljno navodili koje kategorije stanovništva imaju pravo na korištenje općinskih stanova, međutim, pomenuli su dokumente u kojima su one definisane te na koji način se navedena procedura provodi:

Osobe kojima je stan dodijeljen pod zakup imaju pravo na njegovo korištenje na period od tri godine uz mogućnost produženja trajanja zakupnog odnosa.

"Stan koji je bio u zakupu, nakon što se vrati Općini, može se putem Komisije dodijeliti drugom korisniku koji ispunjava uslove i koji je podnio zahtjev za davanje stana u zakup. Također, postoji mogućnost prodaje stana u vlasništvu Općine Stari Grad putem Javnog oglasa na koji, ukoliko se objavi, sve zainteresovane osobe mogu dostaviti svoju ponudu, ukoliko su naravno ispunjeni svi zakonski uslovi za prodaju", naglasili su iz Općine Stari Grad.

Stanovi kojima raspolaže Općina Stari Grad se nalaze na relaciji Stari Grad - Novi Grad Sarajevo.

Nekoliko korisnih informacija

Zakup stanova je proces koji je propisan zakonskim odredbama, ali i odlukama koje donose lokalne samouprave, a koje se mogu razlikovati u određenim stavkama od općine do općine:

Vrste ugovora

Korisnici općinskih stanova potpisuju ugovor o najmu s općinom, koji reguliše prava i obaveze obje strane. Obično se plaća najamnina koja je niža od tržišnih cijena, a uslovi najma mogu biti fleksibilniji, što ih čini pristupačnijima za one u nepovoljnom položaju.

Obnova i modernizacija

Općine ponekad provode renovacije i modernizacije općinskih stanova kako bi poboljšale uslove života stanara. Ovaj proces može uključivati energetsku efikasnost, poboljšanje sanitarnih uslova ili adaptaciju starih objekata prema savremenim standardima.

Mogućnosti otkupa

U nekim slučajevima, općinski stanovi se mogu prodati ili omogućiti otkup korisnicima koji ispunjavaju određene uslove kao što su duži boravak ili izmirivanje svih finansijskih obaveza prema općini. Međutim, otkup nije pravilo i ovisi o politici svake pojedine općine.

Pravila i regulative

Svaka općina u Kantonu Sarajevo može imati specifična pravila i regulative u vezi sa stambenom politikom, pa se uslovi za prijavu na stanove, kao i njihova raspodjela, mogu razlikovati. Općinske vlasti često organiziraju takmičenja ili objavljuju javne pozive za dodjelu stanova, ovisno o trenutnoj potražnji i raspoloživim resursima.

Problemi i izazovi

Iako općinski stanovi mogu biti značajna pomoć za mnoge građane, postoji i nekoliko izazova:

  • Ograničena ponuda stambenih prostora zbog visokog interesa i niskih kapaciteta općina,
  • Dugoročni problemi s održavanjem starih zgrada koje mogu biti u lošem stanju,
  • Moguće političke manipulacije prilikom dodjele stanova, što može dovesti do nesigurnosti i nepravedne raspodjele.

Podrška socijalnoj politici

Općinski stanovi imaju važnu ulogu u socijalnoj i javnoj stambenoj politici, jer omogućavaju građanima s nižim primanjima ili specifičnim potrebama da ostvare osnovno ljudsko pravo na stanovanje. Zbog povećanja cijena nekretnina i najma na tržištu, općinski stanovi predstavljaju značajnu mjeru u borbi protiv stambene nejednakosti.

Također, važno je istaći i to da smo ovu temu nastojali realizovati prikupljanjem podataka iz četiri najveće sarajevske općine, međutim, iz tri su nam odgovorili dok iz Općine Novi Grad Sarajevo i pored slanja upita i brojnih poziva nisu dostavili svoje odgovore.

Shodno tome, podaci koje smo objavili nisu kompletirani za sve četiri općine. 

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!