U Crnoj Gori je u toku izborna tišina uoči vanrednih parlamentarnih izbora koji se održavaju sutra. Većina stranaka u drugi plan je stavila identitetska i nacionalna pitanja, a u kampanji su se dominantno bavili socijalno-ekonomskim pitanjima. U finišu kampanje pokrenute su i afere, a nije nedostajalo ni zloupotrebe javnih resursa. Ko će biti novi premijer, te da li će Crna Gora zadržati zapadni kurs, iz Podgorice Snežana Mitrović.
Nakon što je osvježilo, jun je Podgorici donio sunce. U bukvalnom smislu. U onom političkom, nestabilnost bi trebali da riješe nedjeljni izbori.
Podgoričani, posebno mladi nezainteresovani za temu.
Na ulicama susrećemo mnogo Rusa, Ukrajinaca, Turaka, pa i Azarbejdžanaca.
“Kul zemlja.”
Stranaca je blizu 100 000, petina stanovništva. Nemaju pravo glasa, a oni koji imaju, nešto više od pola miliona (540 000) Crnogoraca, biraju između 15 ponuđenih lista.
Na krilima pobjede Jakova Milatovića na predsjendičkim izborima, te uspjeha na lokalnim, favoritom se smatra vanparlamentarni Pokret Evropa sad.
Zagovornik ekonomskih reformi, rasta plata i penzija.
“Ostvarićemo plan o povećanju zarade”, kazao je Spaić.
Obećava se i radni dan od sedam sati. Devizu “manje radi, više zaradi”, pratile su i ostale stranke. Identitetska pitanja sa strane.
“Činjenica da smo mi trideset godina imali jednu identetsku politiku koja je bila ključna. S jedne strane DF koji je zagovarao prosrpski i proruski način vladanja, politika, s druge strane imali ste DPS. Birači su se raspodjeljivali na dva fronta. Pojava PES-a je uslovila da se mora naći jedan novi pristup kampanji, da više identitetska pitanja nisu od važnosti za crnogorske građane”, dodaje Marko Pejović, programski direktor UZOR-a
Dijelom su ih zadržala dva bloka.
Prosrpske stranke, nastupaju razjedinjene u više kolona. Osovina je po procjenama koalicija Za budućnost Crne Gore, koji poručuju “da odluke donose građani, a ne ambasade”.
“DPS po prvi put nastupa bez Mila Đukanovića, nova lica su na listama. Iako su i oni okrenuti ekonomskom programu, ipak iskazuju bojazan od srpskog hegemonizma”, kaže Milan Knežević.
“Jača blok koji više naginje da kažem prosrpskom bloku partija. U tom smislu oni vide opasnost po postojanje Crne Gore. Pokušavaju da zadrže svoje birače. DPS je napravio i kompletan plan socio-ekonomskih mjera. DPS će mislim biti u opoziciji, osim ukoliko ne dođe do nekih postizbornih prekomponovanja, što mislim da je manje realno”, ističe Nikoleta Đukanović, politološkinja.
Dojučerašnji ljuti protivnici Dritan Abazović i Aleksa Bečić su u neobičnoj koaliciji “Hrabro se broji”. Najavljuju obračun s kriminalom, ali i obećavaju da će Crna Gora postati Singapur Evrope.
Odlazeći premijer, namjerio se na po mnogima budućeg, tako ukratko analitičari objašnjavaju napade Abazovića koji lidera Pokreta Evropa sad Milojka Spajića optužuje da je sarađivao sa globalnim kripto kraljem, kojeg zbog pronevjere od čak 40 milijardi dolara potražuju SAD, Singapur i Južna Koreja.
Afera Do Kwon ustalasala je, kažu, dotada dosadnu selfi kampanju.
“Upada u oči da afera nije pokrenuta od pravosudnih organa, nego od predsjednika Vlade, ministra unutrašnjihov poslova njegove partije i plasirana je medijski. Pri tome riječ je o direktnoj konkurenciji. Logično da imate rezervu, ako pravosudni organi ne stoje, a tajming je neposredno pred izbore”, kaće Zlatko Vujović, Centar za monitoring i istraživanje
Inače, multimijarder i tvorac Terraformovog bitcoina Luna, tridesetjednogodišnji južnokorejanac Do Kwon, u martu je pod lažnim imenom i zbog falsifikovanja isprava uhapšen u Podgorici.
Kaucija od 400.000 evra otključala je vrata spuškog zatvora za njega i saradnika, ali je otključala i mnoga pitanja u završnici kampanje.
Funkcionerska, selfi kampanja uz aferu Spajić-Do kwon obilježili su posljednje dane pred parlamentarne izbore u Crnoj Gori. Bira se 81 poslanika, a u trci je 15 lista, koalicija i stranaka.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!