Znate li šta je “rodno odgovorno budžetiranje”?

N1

Medijsko izvještavanje o javnim finansijama i rodno odgovornom budžetiranju je tema koja se relativno malo i relativno nedavno pojavljuje u javnosti. Radi podizanja svijesti o važnosti ove teme, posebno u medijima, Kancelarija UN Woman u BiH, uz podršku Mediacentra Sarajevo, organizovala je trening za novinare i novinarke o izvještavanju o javnim finansijama i rodno odgovornom budžetiranju. Polaznici i polaznice imali su priliku četiri dana slušati predavanja stručnjaka iz ove oblasti o tome šta, ustvari, znači pojam rodno odgovorno budžetiranje, zbog čega ga je bitno razumjeti, te koja je, na kraju, njegova svrha.

“Problem u BiH nisu prihodi nego neravnopravna raspodjela budžeta”, bila je polazna konstatacija edukacije. Jer od pravedne i posebno, rodno odgovorne raspodjele budžeta, zavisi ekonomski razvoj lokalne zajednice. Iako su UN Women i Mediacentar organizovali slične treninge i ranije, ovo je prvi put da se o tome edukuju novinari i novinarke, zaposleni u medijima i freelanceri. Trening se odnosi na posebne oblasti u sferi ekonomskog novinarstva, oblasti izvještavanja o javnom budžetskom procesu, ulozi novinarstva u edukaciji javnosti o budžetima, a s posebnim fokusom na rodno odgovorno budžetiranje.

S obzirom na to da se donosioci odluka u BiH rijetko vode principima rodno odgovornog budžetiranja, prilikom raspodjele budžeta, te da o tome veoma malo govore u javnosti, medijski izvještaji o ovom pristupu su rijetki. Stoga je i cilj treninga, da zainteresovanim novinarima i novinarkama, urednicima i urednicama, obezbijedi neophodno znanje i bolju informisanost o ovoj temi, koja se tiče širokog spektra pitanja, uključujući ekonomiju, zdravstvo, bezbjednost, sport, obrazovanje i mnoge druge oblasti.

Kroz četiri dana edukacije i predavanja kroz dinamičnu interakciju i praktičan rad, učesnici su imali priliku da jasnije sagledaju i shvate suštinu rodno odgovornog budžetiranja. Predavači koji su u tome pomogli su Adnan Kadribašić, pravnik i stručnjak za ravnopravnost spolova, Lejla Lazović -Pita, profesorica na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, Elmir Ganic, konsultant za UN WOMEN, Ermin Zatega, nezavisni novinar, Maida Ćehajić-Čampara, članica tima Atlantske inicijative, koautorka više istraživanja o rodnoj ravnopravnosti, te Elvira Jukić-Mujkić, glavna i odgovorna urednica Media.ba.

Trening je održan u okviru regionalnog projekta “Finansijska podrška za promjene u oblasti rodne ravnopravnosti u cilju osiguranja transparentnijeg, inkluzivnijeg i odgovornijeg upravljanja na Zapadnom Balkanu” kojeg provodi UN Women, a podržava Švedska agencija za međunarodni razvoj i saradnju. A, upravo je Švedska država koja je najbolje usvojila i primijenila dobre prakse u ovoj oblasti.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad