Opadanje kose, akne, pigmentacija… Znate li kada se trebate javiti ginekologu?

Zdravlje 04. apr 202211:49 > 17:15 0 komentara
N1

Ginekologinja Aida Zujović Ajanović, gostujući u programu N1, podsjetila je na važnost preventivnih pregleda za žensko reproduktivno zdravlje. Naglašava da se za prvi pregled ne smije čekati na punoljetnost ili prvi seksualni odnos, a potom otkriva i koje to popratne manifestacije mogu ukazivati na ginekološke probleme, ali i poremećaje u cijelom metabolizmu.

Pacijentice su, nakon prve menstruacije, često naviknute na to da ona treba biti neredovna, započinje doktorica. No, da li je to zaista tako?

“Vrlo je važno da djevojke znaju šta je to uobičajno kada dobiju prvu menstruaciju. One imaju pravo da imaju neredovnu menstruaciju prvu godinu ili dvije. No, uobičajan je razmak između dvije menstruacije od tri do pet sedmica – od 21 do 35 dana. Sve ostalo ukazuje na stanja koja treba provjeriti.  A kod nas važi neko ustaljeno pravilo da će se to kasnije srediti”, govori Zujović – Ajanović.

Ovakva stanja mogu ukazivati i na endokrinološke probleme, pojašnjava doktorica, a koji su često praćeni i dodatnim manifestacijama.

“Imate li problem s kosom, da li se više masti? Da li se kosa kida i ispada, da li vidite prorijeđeno tjeme? Primjetite li maljavost? Sve te stvari, uključujući hiperandrogenizam, tačnije višak muških hormona su simptomatični”, navodi ginekologinja.

Ipak, ističe kako se, pored svih problema, pacijentice najčešće jave nakon pojave akni na licu i leđima.

“Potom, pojavljuje se i izražena pigmentacija na licu, koja je dovoljna da – čim pacijent otvori vrata vidite sa čime ima problem. Sve što smatrate da je neuobičajno, pa makar vas i drugi ubjeđivali da je to uredu i da se i njima dešava – to treba provjeriti. Uradite ultrazvuk, provjerite strukturu jajnika. Od pacijenta sa sličnim problemima vrlo često čujemo da neredovno jede, da jede dosta slatkiša, pa čak i loš san bude povezan s tim”, pojašnjava doktorica.

Uz ovo se često pridruži i prolaktin, odnosno hormon stresa.

“Dođe i do silacije u funkciji štitne žlijedze. U pozadini cijele priče jeste da se razvija intolerancija na inzulin. To je, zapravo, jedan jako složeni i veliki mozaik”, govori ginekologinja.

Naglašava kako je osnovna poenta u održavanju zdravlja, i po navedenim pitanjima, zapravo u uravnoteženoj ishrani.

“Poenta je i izbaciti šećere koja su najgora moguća stvar u cijeloj priči. Ova priča sa inzulinskom rezistencijom, odnosno terapija za to stanje polako počinje ličiti na dijabetes tipa dva. Tada vrlo često dobijemo i podatak da neko u porodici pacijenta ima dijabetes”, ističe Zjović – Ajanović.

Dodaje kako u ovakvim situacijama treba biti jako obazriv, ali otkriva i kako preventivno djelovati.

“Obroci moraju biti češći. Ne treba nikada jesti gladan. Pijte puno vode. Morate imati i redovnu fizičku aktivnost. Ako šećer i unesete, tako ćete ga potrošiti”, naglašava ona.

To će, ne samo doprinijeti regulisanju metaboličkog poremećaja koji je u pozadini sličnih problema, nego, ujedno, i gubitku viška tjelesne mase, napominje sagovornica N1.

Podsjetila je i na važnost HPV vakcina, te, iako u BiH još uvijek nije započet proces vakcinacije djevojčica, pozvala je roditelje na istraživanje o ovoj temi.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!