Proljeće dolazi s porastom začepljenih noseva i grebanja u grlu. Postoji nekoliko praktičnih koraka koje možete poduzeti kako biste kontrolirali simptome, smanjili alergene u svom domu i dobili dugoročno olakšanje.
Nekoliko studija u SAD-u pokazuje da su sezone polena sve duže i intenzivnije širom zemlje. Očekuje se da će klimatske promjene i rastuće emisije ugljičnog dioksida potaknuti rast drveća i trava u mnogim područjima, što će značiti veće koncentracije polena, piše The New York Times.
“Ljudi koji se duže vrijeme suočavaju sa sezonskim alergijama možda su već primijetili da simptomi alergije počinju ranije, traju duže i intenzivniji su nego prije nekoliko godina”, rekao je Kenneth Mendez, predsjednik i izvršni direktor American Asthma and Allergy Foundation..
“Polen ne možete u potpunosti izbjeći, ali postoje načini da spriječite ili smanjite simptome alergije. Možda ćete ove korake morati poduzeti malo ranije svake godine”, rekao je Mendez.
Pronađite lijek koji vam odgovara
Nekoliko lijekova koji se izdaju bez recepta i na recept mogu pomoći kod simptoma alergije. Mnogi ljekari preporučuju nazalne steroidne sprejeve kao prvu liniju liječenja, rekla je dr. Sandra Hong, alergolog na klinici Cleveland. No, može potrajati nekoliko dana ili sedmica kako bi pružili olakšanje od začepljenosti i kihanja, pa je najbolje početi ih koristiti rano u sezoni, prije nego simptomi postanu ozbiljni.
Antihistaminici, da li u obliku sprejeva, tableta ili kapi za oči, druge su alternative koje treba uzeti kada je potrebno, jer imaju neposredniji učinak, smatraju stručnjaci.
Dekongestivi također mogu također priskočiti u pomoć, ali je dr. Hong preporučila ove lijekove kao posljednju opciju jer mogu imati povratni učinak. Nakon nekoliko dana korištenja dekongestiva, krvne žile u vašem nosu postaju manje osjetljive na lijek i možete ponovno osjetiti jaku kongestiju. Stoga ograničite ove lijekove na najviše tri dana zaredom.
Potrebno je isprobati nekoliko lijekova kako biste pronašli najbolji režim liječenja. “Ako su pacijenti isprobali jedan lijek i čini se da im ne pomaže, svejedno bi trebali isprobati druge vrste da vide jesu li učinkovitiji”, rekla je dr. Hong.
“Okupajte” svoje sinuse
Za opciju bez lijekova, razmislite o ispiranju nosa. Praksa seže hiljadama godina unatrag do ayurvedske medicinske tradicije Indije, a njezina je učinkovitost potkrijepljena istraživanjima. Da biste to sami isprobali, upotrijebite neti pot (posudu u obliku čajnika za ispiranje nosa), štrcaljku s kuglicom ili bočicu na stiskanje i ulijte fiziološku otopinu u jednu nosnicu te pustite da iscuri iz druge.
“Čini se kao jednostavan koncept, ali zaista pomaže u ispiranju sluzi, polena i drugih alergena u vašoj nosnoj šupljini”, kaže doktorica Laura Chong, alergolog na Oklahoma Allergy & Asthma Clinic u Oklahoma Cityju.
Dodaje da je rezultat toga da se osjećate manje začepljeno i vjerovatno ćete trebati manje lijekova protiv alergije.
Mudro planirajte vrijeme na otvorenom
Broj polena obično je najveći između ranog jutra i sredine jutra, kao i za vrućih, suhih i vjetrovitih dana, rekla je dr. Chong. “Ako u to vrijeme možete vježbati u zatvorenom prostoru ili obavljati poslove kasnije navečer, smanjit ćete količinu polena koju udišete”, dodala je.
Ako ste skloni simptomima alergije i morate izaći ujutro ili raditi u dvorištu, nosite visokokvalitetnu masku N95 — kakvu ste koristili za zaštitu od koronavirusa. To će pomoći u filtriranju polena.
Smanjite polen kod kuće
Izbjegavajte unošenje polena u zatvoreni prostor nakon boravka na otvorenom. Izujte se i presvucite kad dođete kući. Tuširajte se prije spavanja kako biste uklonili polen s tijela i nemojte dopustiti da vaši krzneni ljubimci spavaju s vama, rekla je dr. Hong. “Čak i ako niste alergični na svoje ljubimce, na njihovim dlakama ima polena”, dodaje.
Kako biste bolje spavali, pokušajte zatvoriti madrac i jastuke u hipoalergenske omotače, jednom sedmično perite posteljinu i, ukoliko ju imate, koristiti sušilicu umjesto užeta za rublje.
Dr. Hong je također preporučila čišćenje i zamjenu filtera u vašem klima uređaju s onim koji ima minimalnu vrijednost izvještavanja o učinkovitosti (MERV) od 11 ili više. Ovi filteri mogu uhvatiti sitne čestice polena. Ako imate jake alergije, možda biste se čak trebali odlučiti za profesionalni HEPA (visokoučinkoviti filter za čestice zraka) u svojoj spavaćoj sobi. HEPA filteri obično imaju MERV ocjenu 17 ili više i uklanjaju 99 posto polena, kao i životinjsku dlaku, prašinu i druge čestice.
Razmislite o imunoterapiji alergija
Ako alergije uzimaju danak u vašem svakodnevnom životu, možda biste trebali razgovarati sa svojim ljekarom o imunoterapiji za dugoročno olakšanje.
Nakon što tačno potvrdite na koje vrste polena ste alergični pregledom kože ili testom krvi, vaš ljekar može preporučiti potkožnu alergijsku imunoterapiju ili injekcije protiv alergija. To uključuje niz injekcija koje se daju svake sedmice ili svaki mjesec, a sadrže male količine polena na koji ste alergični. Doza se postepeno povećava, pomažući vašem imunološkom sistemu da s vremenom postane manje osjetljiv na alergen.
No, čak i imunoterapija zahtijeva strpljenje. Može proći šest mjeseci ili jedna godina da se simptomi povuku, rekla je dr. Hong. Ipak, možda ćete morati ostati na liječenju tri do pet godina prije nego što vaše tijelo može pouzdano ignorirati vaše okidače. “Kada djeluje, imunoterapija može biti nevjerovatna. Osobe koje su jednom godišnje patile od začepljenog nosa i svrbeža očiju mogu nakon uspješnog liječenja ponovno uživati u proljeću”, zaključila je doktorica Hong.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!