Napušteni Hutovski grad kod Neuma: Svjedok burne povijesti Hercegovine (FOTO)

Kultura 12. jun 202314:48 0 komentara
Boris Trogrančić

Bosna i Hercegovina je bogata antičkim i srednjovjekovnim tvrđavama koje su ili malo ili nimalo istražene. Jedna od njih je i Hutovski grad, poznat kao i Hadžibegov grad koji je povijesni lokalitet za koji se smatra da datira još od rimskog perioda. Ovo je nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine koji se nalazi u općini Neum, a smješten je na uskoj cesti koja povezuje Neum i Stolac.

U opštini Neum, podno planine Žaba nalazi se Hutovska tvrđava, poznata i kao Hutovski grad ili Hadžibegov grad, koja je utvrđeni kompleks za koji se vjeruje da datira još iz antičkog perioda. Ova tvrđava se nalazi na strateškom mjestu, na vrhu prijelaza kroz koji su prolazile karavane soli iz Stona prema unutrašnjosti.

Hadžibegov grad je nazvan po posljednjem gospodaru, Hadžibegu Rizvanbegoviću. Tvrđava ima osnovni peterougao oblik, sa kulom na svakom uglu, ukupno devet kula od kojih su osam različite osnove.

Ispod svake kule nalazi se mala prostorija u podzemnom dijelu, koja je vrlo uska i omogućuje samo uspravno stajanje, što sugerira da su možda korištene kao samice.

Zidine ove tvrđave su čvrste i visoke, a unutar grada se prostire prostrana zaravan. Tvrđava se pruža u pravcu istok-zapad, s dužinom od oko 70 m i širinom koja se kreće od 50m na istočnom dijelu do 30 m na zapadnom dijelu.

Boris Trogrančić
Boris Trogrančić
Boris Trogrančić
Boris Trogrančić

Bez arheoloških istraživanja

Nažalost, arheološka istraživanja na ovom području nisu obavljena. Smatra se da tvrđava datira još iz rimskog perioda, a stručnjaci pretpostavljaju da je možda bila rimska stražarnica koja je nadzirala cestu kroz Hutovo.

Tvrđava je dobila na značaju tokom mletačko-turskih ratova, dok je neko vrijeme bila važno mjesto za prijem karavana. Pretpostavlja se da je ondje živjela posada.

Prema tradiciji, gradnja Hutovske tvrđave je povezana s Mlečanima. Nakon što su Osmanlije zauzele grad, dodatno su ga ojačali. Hadžibeg je obnovio i proširio tvrđavu, dodajući neke stambene objekte u obliku kula. Također je u podnožju sjeverozapadne kule izgradio tamnicu.

Osmanlije su tvrđavu opremile s tri topa i smjestile u nju vojnu posadu od 70 vojnika. Posljednji “gospodar” Hutova bio je Hadžibeg Rizvanbegović, brat Ali-age Rizvanbegovića. Hadžibeg je poginuo 1832. godine tokom rata.

Zemaljski muzej u Sarajevu je 1969. godine započeo je obnovu tvrđave i predložen je za upis kao nacionalni spomenik u Bosni i Hercegovini. Međutim, Hutovski grad danas je zapušten i neiskorišten.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPa

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!