Vojvodina od danas ima dvije zastave i dva grba

Regija 15. sep 201620:31 > 20:50
Anadolija

Vojvodina od danas, odlukom dvotrećinske većine u parlamentu, ima dvije zastave i dva grba – aktuelne i tradicionalne koji će stajati ispred svih ustanova čiji je osnivač Autonomna Pokrajina Vojvodina i ispred zgrada svih lokalnih samouprava u Vojvodini,.

Od ukupno 109 poslanika, koji su učestvovali u današnjoj sjednici, za je glasalo 90, protiv šest poslanika, dok je 13 poslanika bilo uzrdžano.

Novi-stari grb predstavlja tradicionalni grb iz 1848. godine sa crvenim štitom na kome je srebrni krst između četiri zlatna ocila, ivicama okrenutim ka stubu krsta. Štit je opasan otvorenim vjencem sastavljenim od, s lijeve strane žirove, a s desne strane maslinove grančice prirodnih boja koje su dole vezane plavom pantljikom. Štit leži na vojvodskom plaštu sa tri nabora, visećoj ispod zatvorene vojvodske krune, na dva dijela razdeljene, koja pokriva srednji nabor porfire. Tradicionalna zastava biće tradicionalna srpska cveno-plavo-bijela trobojka, nešto svjetlijih nijansi crvene i plave sa grbom iz 1848. godine.

Tradicionalni grb i zastava pridružiće se već postojećem grbu i zastavi Vojvodine, ali će se grb naći i na svim službenim dokumentima, odnosno pečatu pokrajinskih organa.

Tradicionalni grb Vojvodine predstavlja grb Kneževine Srbije koje su učesnici Majske skupštine u Sremskim Karlovcima 1848. godine, uz srpsku trobojku, uzeli da predstavlja Srbe u Ugarskoj. Tada je upućen zahtjev Beču za srpkom autonomijom u Ugarskoj i proglašena “Srpska Vojvodina”.

Donošenju odluke o tupotrebi tradicionalnih simbola koju propisuje Statut Vojvodine usvojen 2014. godine prethodila je gotovo petosatna rasprava u kojoj su se iznosili argumenti za i protiv usvajanja ove odluke. Poslanici liste “Aleksandar Vučić – Srbija pobjeđuje”, koalicije oko Socijalističke partije Srbije (SPS) i Srpske radikalne stranke (SRS), te Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) svojim glasovima obezbijedili su dvotrećinsku većinu potrebnu za izglasavanje ove odluke, poslanici Demokratske stranke (DS) i pokreta Saše Radulovića “Dosta je bilo” (DJB) bili su uzdržani, dok su poslanici Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) bili protiv uz tvrdnju da grb ne ispunjava termin tradicionalni, jer je korišten veoma kratko i da ne doprinosi pomirenju.

Prof dr. Slobodan Orlović, profesor pravog fakulteta i član Odbora za pitanja ustavno-pravnog položaja Skupštine Vojvodine rekao je da je ova odluka rezultat odredbi Statuta Vojvodine, koji je u sklopu usaglašavanja sa odlukama Ustavnog suda Srbije, donijela pokrajinska skupština u maju 2014. godine, a kojim je propisano da Vojvodina, uz već postojeći grb i zastavu usvojene 2002. i 2004. godine, ima i tradicionalnu zastavu i grb.

Anadolija

Za predsjednika Pokrajinske vlade Igora Mirovića, ovi simboli sadržani su u Statutu i samim tim obaveza Vojvodine je da ih implementira.

“Vojvodina želi da bude pod svim zastavama i simbolima. Naravno, iznad svih simbola postoji simbol Republike Srbije, njen grb i njena zastava”, izjavio je Mirović.

On je dodao da je ovu temu pratilo mnogo manipulacija, neistina i dezinformacija.

“Našu odluku o upotrebi i postojećih i ovih novih simbola ćemo sprovoditi, jer to tako propisuje Statut. To je nešto što je, prije svega, potreba da se dosljedno i u potpunosti poštuje akt koji definiše Autonomnu Pokrajinu Vojvodinu i pravno obavezuje u dijelu upotrebe simbola. Nije ovo tako važno pitanje za život i rad ljudi, ali je važno kao pitanje principa da u svemu u potpunosti poštujemo Statut. Pošto ne ukidamo postojeće simbole ko onda može da kaže da se ideološki obračunavamo? Niko. Ako ne bi pristupili ovoj odluci, mogli bi da kažu da ne poštujemo Statut. Prema tome, svi agrumenti su na strani ove odluke. Ona nije uperena ni protiv koga, jer imamo i simbole nacionalnih manjina u Vojvodini”, kazao je Mirović.

Branislav Bogaroški, šef Poslaničke grupe LSV rekao je da je odluka ideološke prirode.

“Dolazimo u situaciju da Pokrajina ima dva simbola u paralalenoj upotrebi što mislim da je nezabilježeno u Evropi. Sa druge strane proglašeno je tradicionalnim nešto što ne može biti tradicionalno. Ako imate simbol koji je u upotrebi manje od mjesec dana, i to nezvanično, i to proglasiti tradicionalnim, to jeste u najmanju ruku nasilje nad historijom, a skupštinska većina može da usvoji ono što smatra da treba da usvoji, ali karakter tradicionalnog može da dobije samo ono što je bilo u vipedecenijskoj upotrebi. Izmišljati starije od starog je neprihvatljivo, ali što smo, nažalost, već gledali u ovoj zemlji. Izgleda da je to već postao manir da svaka nova skupštinska većina pravi novu historiju”, kazao je Bogaroški.

On je izrazio bojazan da će, osim što će biti dvije zastave i dva grba, skupštinska odluka produbiti jaz između dva pogleda na Vojvodinu.

Nasuprot LSV-u, Ištvan Pastor, predsjednik Skupštine Vojvodine i lider SVM-a kazao je da se ovom odlukom ne utvrđuju simboli Vojvodine, jer su oni utvrđeni prije dvije godine usvajanjem Statuta Vojvodine, a donijeta odluka propisuje samo kako će se koristiti simboli.

“Budući da se svaki simbol vezuje za određeni historijski trenutak i ovaj simbol se vezuje za historijski trenutak prije 160 godina. Iz moje pozicije gledano, mi smo tada kao Mađari bili na drugoj strani, ali to ne znači da to od strane današnje populacione većine ne može biti prihvaćeno kao simbol i da mi taj simbol poštujemo. Ako imamo pravo da imamo svoje nacionalne simbole, ne vidim zašto bi bilo ko od nas imao bilo šta protiv da se ovaj simbol utvrdi kao simbol Autonomne Pokrajine Vojvodine i od nas koji smo u odnosu na te simbole u nekom historijskom periodu imali drugačiji stav i u odnosu na razmišljanje o tom historijskom trenutku možda imamo drugačiji stav”, napomenuo je Pastor.

On je rekao da je 70 posto populacije u Vojvodini srpske nasionalnosti, i da većinski narod ima pravo da odabere svoje simbole “i mi kao manjinska zajednica ne vidim zašto bi sa tim trebalo da budemo povrijeđeni”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.