Gosti N1: Novinari se ne osjećaju sigurno, vlast "podgrijava" atmosferu nasilja

Regija 19. apr 201910:42 > 10:43
N1

Nijedan novinar koji savjesno radi svoj posao u Srbiji ne može da se osjeća sigurno, kažu novinari Nedim Sejdimović i Sanja Kljajić. Za atmosferu nasilja i prijetnji, prema njihovom mišljenju, odgovorna je isključivo vlast i političari koji "podgrijavaju" tu atmosferu.

Srbija se, prema stepenu slobode medija, nalazi na 90. mjestu u svijetu, što je za 14 mjesta niže u odnosu na prošlu godinu, pokazao je izvještaj Reportera bez granica. Broj napada na novinare raste, uključujući prijetnje smrću, ali zapaljiva retorika kojom su ciljani novinari sve više dolazi i od strane državnih funkcionera, navodi se, između ostalog, u izvještaju.

U danu objavljivanja ovog izvještaja desili su se novi napadi – nakon što je BIRN objavio priču o vezama brata predsjednika Srbije i Zvonka Veselinovića na udaru se našao urednik te istraživačke mreže Slobodan Georgiev. U međuvremenu, Nezavisno društvo novinara Vojvodine saopštilo je da su njihove saradnice i novinarke Sanja Kljajić, Vanja Đurić i Milena Popović, autorice filma “Albanke su naše sestre”, napadnute na portalu istraga.rs, a na Facebook stranici istog portala označene kao “Novinarke koje su osramotile Srbiju”.

Kako se navodi u saopštenju, nakon te objave, na Facebook stranici Istrage objavljeni su brojni uvredljivi komentari, kao i otvorene prijetnje smrću upućene novinarkama.

“Teško da bilo koji novinar koji se odgovorno bavi svojim poslom može da se osjeća bezbjedno. I ako ostavimo ovaj tekst po strani, a posebno kada dođe do ovakvih slučajeva, gdje i prije tih prijetnji koji su došli u komentarima, sam taj naslov ‘Novinarke koje su osramotile Srbiju’ možda ne zvuči posebno opasno, ali ukoliko imate na umu da mi imamo porodice, prijatelje, koji vide takav naslov, ja moram da potrošim nekoliko dana da bih objasnila da je u pitanju vrlo opasna kampanja”, kazala je Klajić u Novom danu.

Ona kaže i da tek na kraju dođete do najgoreg dijela, a to su otvorene prijetnje.

“Čuli smo dosta komentara, tipa ‘znate da su to prijetnje u prazno’, ali koliko god da su prijetnje u prazno, vi nikada ne znate ko je to vidio i ko je taj ko stoji iza tih profila i koliko to zaista može da dovede do nekog fizičkog napada na ulici”, naglasila je Kljajić.

Dodala je da prijetnje u vezi sa filmom “Albanke su naše sestre” uglavnom šalju oni koji film nisu ni pogledali, niti znaju o čemu se u njemu radi.

Sejdinović kaže da “pored tabu tema kao što su veza vlasti s kriminalnim grupama”, u Srbiji postoji joše jedna tabu tema, a to je, kako je rekao, suočavanje s prošlošću.

“Kad neko krene da se bavi ovom temom i istražuje, da mu se na znanje da je to zabranjeno područje”, kazao je Sejdinović.

“Ne postoji diskusija. I u tom tekstu na portalu se niko ne bavi onim što je prikazano u filmu. Oni govore da je to slučaj Albanki koje su silovali Srbi, što nije poenta filma…Fokus u filmu je na ljudima koji su pružali otpor tom ludilu rata. Imate žene u Kruševcu koje su protestovale jer su njihovi muževi i sinovi odlazili u rat i vraćali se, kako kažu, u kovčezima…Ona priča o porodici koja je doživjela masakr na Kosovu, govorimo o porodici Bogujevci. Da su ti koji kritikuju, samo pogledali film, shvatili bi koliko je on životan”, kazala je Kljajić.

Kazala je i da ih niko iz tužilaštva ni policije nije kontaktirao povodom ovih prijetnji.

Nedim Sejdinović iz Nezavisnog društva novinara Vojvodine kazao je i ne očekuje bilo kakvu reakciju.

“Stalna radna grupa za bezbjednost novinara i medijska udruženja obavijestili su tužilaštvo za visoko tehnološki kriminal o ovom, kao i u svim ranijim slučajevima prijetnji. I to su vrlo ozbiljne prijetnje, za koje su propisane kazne zatvora. Ni u jednom od tih slučajeva, tužilaštvo i policija nisu uradili svoj posao, ne znam da li će biti neke efikasne reakcije ni u ovom slučaju”, kazao je Sejdinović.

On je napomenuo da su dva rješenja slučaja prijetnji.

“Od svih, godinama slatih prijetnji, do sada imamo samo dva epiloga, i u oba je riješen – odlaganjem krivičnog postupka, a to znači da osuđeni ili uplati novac u humanitarne svrhe ili odradi društveno-koristan rad. Smatram da ovakve presude ne šalju poruku javnosti da je zabranjeno prijetiti smrću bilo kome”, kazao je Sejdinović.

Za atmosferu linča i nasilja, Sejdinović optužuje – vlast.

“Sve dolazi sa vrha vlasti, vlast je apsolutno odgovorna za atmosferu straha i nasilja. Kada vidite šta nude tabloidi i TV stanice bliske vlastima, potpuno vam je jasno da atmosfera mržnje i straha dolaze odatle”, rekao je.

Sejdinović naglašava i da su zahtjevi novinarskih i medijskih udruženja da se prestane sa širenjem straha i targetiranjen novinara upućeni političkim subjektima na vrhu svih zahtjeva.

“Zbog toga što su oni nastavili to da rade, mi smo prekinuili saradnju sa vladinim Koordinacionim tijelom za saradnju s medijima”, rekao je Sejdinović.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad