(VIDEO) Na Jadranu rano ujutru vrše zapljenu peškira: “Rat protiv uzurpatora”

Regija 17. jul 202312:42 0 komentara

Kako spriječiti privatizaciju mjesta za sunčanje na plaži? U gradiću u Dalmaciji sprovode jutarnje zapljene peškira.

Ne pokušavaju dalmatinske plaže da privatizuju samo veliki igrači. Svoja dva kvadrata sunčališta ili hlada mnogi tradicionalno čuvaju peškirima “zaboravljenim” preko noći. Kako bi doskočili takvim uzurpatorima javnog dobra, u mjestu Gradac već neko vrijeme organiziraju ranojutarnje racije.

Peškiri, dušeci, sunđeri, ćebad…

“Krenemo oko pet sati ujutro i do šest šta nađemo, nađemo”, kaže komunalni redar Marko Grujčić. Ljudi, kaže, često negoduju: “Šta ćete, to je takav posao. Svi oni kažu da nisu i da su slučajno zaboravili”.

Takvima su na kraj tokom ljetnjih mjeseci u ovoj opštini odlučili da stanu 2017. godine.

“Svakih, hajmo reći, otprilike sedam dana. Može nekad biti 10 nekad pet, međutim kontinuirano to sakupljamo jer ne može niko rezervisati plažu preko noći”, rekao je Matko Burić (SDP), načelnik Opštine Gradac.

Slažu se s tim i gosti u Gradcu.

“Naravno ako neko hoće da dođe po svoj artikl ili peškir, može da ga podigne, naravno. Onda plaća novčanu kaznu od 500 kuna, sada pretvoreno u eure, ali jako je malo takvih”, rekao je načelnik Burić.

Domaći smatraju da ima i većih problema od peškira na plaži.

“Sve ono što se dešava u mjestu je ogledalo samoga mjesta. Ne možemo da edukujemo turiste ako mi sami nismo edukovani kako se turizmom bavi”, govori Rikardo.

A ima i onih koji smatraju da bi Opština trebalo da osigura više hlada na plažama.

“I onda bi mislim s tim bilo sve riješeno. Mislim da bi se problematika malo opustila i da ne bi u svakom slučaju iz tog razloga za borbom za više hlada bilo tih problema s peškirima”, rekao je Dorou iz Njemačke.

A problema ne bi bilo ni da se svi drže pravila istaknutih na oglasnim tablama tik uz plaže.

“Ma nije pošteno majke mi moje. Mislim, neka kupe, ja bih prvi kupio svima da mogu, vjerujte mi. Nije u redu, nema šanse”, kaže Sejo iz Sarajeva.

A sve što se na plaži pronađe – ovdje se čuva sedam do deset dana. “I onda poslije toga plastiku bacamo u reciklažu, a ćebad i peškire dajemo u azil za životinje”, govori komunalni redar.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!