Bez iznenađenja u Ligi prvaka: Pobjede Cityja i Reala, Irfan Peljto uspješno ispisao historiju bh. fudbala

Nogomet 13. feb 202422:54 0 komentara
REUTERS/Lisi Niesner

Prve utakmice osmine finala Lige prvaka odigrane su večeras a Real Madrid je u Leipzigu savladao istoimenog protivnika rezultatom 0:1, dok je Manchester City u gostima kod Copenhagena bio bolji rezultatom 1:2.

Leipzig – Real Madrid

Odmah na startu meča je Irfan Peljto, prvi bh. sudija koji je sudio jedan meč knockout faze Lige prvaka, a koji je sudio ovaj meč, imao mnogo posla. Poništio je gol Benjamina Šeška nakon ofsajda koji je zbunio mnoge, ali se ispostavilo da je najbolji bh. arbitar ipak napravio ispravnu odluku.

Tokom prvog poluvremena Leipzig je imao kontrolu nad loptom i u prvom poluvremenu bio je opasniji tim.

Šeško je u 15. minuti primio loptu sa desne strane, ušao u šesnaesterac, silovito šutirao, ali golman Reala je loptu skrenuo u korner.

Pet minuta kasnije Slovenac je ponovo bio autor sjajnog prodora sa desne strane, ponovo je dobro šutirao, ali su dvojica defanzivaca Madrida izblokirali njegov šut.

Real je imao veći posjed lopte, ali iz njega nisu uspijevali doći do konkretnih šansi za pogodak.

Na kraju prvog dijela zadovoljniji su bili fudbaleri Leipziga, iako je rezultat ostao 0:0.

Madriđani su u drugo poluvrijeme ušli dosta odlučno i u prvoj ozbiljnijoj akciji uspjeli pogoditi. U 48. minuti Brahim Diaz je dobio loptu na desnoj strani, riješio se dvojice defanzivaca krenuo u prodor i prekrasnim šutem matirao golmana Leipziga.

Gol Brahima Diaza pogledajte OVDJE.

Samo dva minuta kasnije imao je Leipzig priliku da izjednači. Olmo je sa ivice šesnaesterca ponovo proigrao Šeška, Slovenac je ponovo šutirao ka golu Reala, ali je golman Lunin ponovo bio sjajno postavljen i odbranio je njegov pokušaj.

JOŠ SPORTA

Blancosi su nakon toga pokušali smiriti protivnika kroz posjed i čuvanje lopte, ali se Nijemci nisu predavali. U 60. minuti opasan centaršut u šesnaesterac sa lijeve strane uputio je Raum, ali je Lunin uspio boksovati prije nego je Šeško na loptu stigao glavom.

Samo dva minuta kasnije Olmo je ponovo sijao strah u odbrani Reala. Proigrao je Šeška na ivici šesnaesterca. SLovenac bi bio u stopostotnoj šansi da Lunin nije izašao iz svog šesnaesterca i odagnao opsanost. Iz nastavka te akcije, Simons je ponovo pronašao Olma, ali udarac Španca iz okreta završio je preko gola.

Real je u 64. minuti mogao do dvostrukog vodstva. Izgubili su loptu fudbaleri Leipziga, Diaz je uposlio Viniciusa, on na desnoj strani uočio Rodryga, ali je šut Brazilca bio neprecizan.

Sljedeću priliku imali su fudbaleri Leipziga. Olmo je zaprijetio u 70. minuti, njegov šut iz daljine odbranio je Lunin, a iz kontranapada koji je uslijedio Vinicius Junior je “okrenuo” Klostermanna u šesnaestercu nakon dodavanja Diaza i vanjskim šutirao u gol, ali je pogodio stativu.

Lunin je na kraju postao i heroj svog tima, jer je u 81. minuti “vadio kestenje iz vatre” kraljevskog tima. Simons je sjajno proigrao Šeška koji je sam izašao pred ukrajinskog golmana, ali je Lunin prozreo namjere Slovenca i odbranio njegov pokušaj u bliži ugao. Samo dva minuta kasnije Haidara je na odbijenu loptu nakon kornera šutirao sa 20-ak metara, ali je Lunin opet sjajnom odbranom osujetio napad domaćih.

Do kraja više nije bilo šansi te je Real zasluženo savladao domaćina.

Irfan Peljto sa pomoćnicima Senadom Ibrišimbegovićem i Damirom Beljom izvanredno su vodili ovaj meč, iako je imao mnogo posla. Najbolji bh. sudija je na kraju pokazao šest žutih kartona.

Copenhagen – Manchester City

Fudbaleri Cityja bili su bolji u prvoj utakmici osmine finala Lige prvaka protiv Copenhagena.

Silovito su krenuli gosti. Igrala se 10. minuta kada je Kevin De Bruyne iskoristio priliku u koju ga je postavio Phil Foden.

Gol De Bruynea pogledajte OVDJE.

Mogli su gosti do dvostrukog vodstva u 23. minuti. Bernardo Silva je uputio centaršut, a defanzivac domaćeg tima Slovak Vavro pogodio je prečku svog gola. Srećom po Dance, ostalo je samo 1:0 za prvaka Evrope.

Iako je City dominirao utakmicom u svim segmentima igre, domaći su uspjeli doći do izjednačenja. Golman Ederson je u 34. minuti pogriješio u dodavanju, u nastavku akcije lopta je došla do Magnusa Mattssona koji je prelijepim udarcem pogodio nebranjeni dio mreže.

Gol Mattssona pogledajte OVDJE.

Ipak, aktuelni prvak Evrope nije popuštao pritisak. Napadali su fudbaleri Pepa Guardiole i samo je bilo pitanje vremena kada će ponovo povesti. Taj trenutak desio se u prvoj minuti nadoknade prvog poluvremena. De Bruyne je krenuo u prodor po desnoj strani, jedan defanzivac mu je izbio loptu koja se odbila do Bernarda Silve, koji je bio u idealnoj poziciji, te mu nije bilo teško loptu proslijediti u mrežu.

Gol Bernarda Silve pogledajte OVDJE.

Reuters/Matthew Childs

Manchester City je nastavio dominirati igrom i nije dozvoljavao Copenhagenu da uopte dođe do prilike da ugrozi Edersona. Štaviše, City je mogao i do trećeg pogotka. De Bruyne je u 71. minuti iz slobodnog udarca silovito šutirao, ali je njegov šut otišao za malo iznad prečke.

Šest minuta nakon toga, novu priliku imao je i Erling Haaland ali je njegov šuti bio neprecizan.

Ostatak utakmice City je kontrolisao igru i na kraju zasluženo slavio.