Fluminense je prvi put u historiji prvak Južne Amerike, pala je velika Boca Juniors!

Nogomet 04. nov 202323:46 0 komentara
REUTERS/Sergio Moraes

Fudbaleri Fluminensea u velikom finalu Coba Libertadoresa savladali su Bocu Juniors nakon produžetaka sa 2:1 i tako po prvi put u historiji osvojili titulu Južne Amerike.

Uskoro opširnije…

Brazilski tim je u sjajnom finalu 64. izdanja prestižnog takmičenja Južne Amerike na legendarnoj “Marakani“ poslije produžetka savladao Bocu Juniors rezultatom 2:1 i nakon što je 2008. ostao bez trofeja 15 godina kasnije se dokopao vrijednog pehara.

Ekipa iz Rio de Janeira je nastavila dominaciju klubova iz Bratila koji su neprikosnoveni već petu sezonu uzastopno. Prethoedno su po dva puta najbolji bili Flamengo i Palmeiras.

Rekorder po broju osvojenih titula je argentinski Independiente sa sedam trofeja uz nevjerovatan podatak da nema nijedan poraz u finalu, Boka je ostala na šest, dok urugvajski Penarol ima pet pehara.

REUTERS/Ricardo Moraes

Fluminense je pred 78.838 gledalaca na “Marakani“ poveo u 36. minutu golom najboljeg strijelca Germana Kanoa u 36. minutu. Argentinski veteran je sjajno reagovao nakon dodavanja Kene i preciznim udarcem donio veliku radost navijačima brazilskog kluba.

Tridesetpetogodišnjem Kanoau to je bio 13. pogodak u sezoni u prestižnom takmičenju što nijedan drugi igrač nije uspio u 21. vijeku.

Na izjednačenje se čekalo do 72. minuta kada je eksplodirao dio tribine sa pristalicama Boce. Peruanski defanzivac Luis Advincula nije znao šta će sa loptom, iznenada je šutirao i sa 25 metara matirao Fabija.

Nakon 90 i kusur minuta rezultat je bio 1:1 i ušlo se u produžetke u kojima je sve “prštalo“. Rezervista John Kenedy je izrastao u junaka meča iako je na terenu proveo manje od 15 minuta. Mladi napadač je u 99. minutu, nakon odlične akcije i još ljepšeg udarca, po drugi put savladao Sergija Romera, a ubrzo je morao u svlačionicu zbog dva žuta kartona.

U sedmom minutu sudijeske nadoknade prvog produžetka u svlačionicu je zbog direktnog crvenog kartona morao i Frank Fabra iz Boce.