Hrvatska nakon drame u finalu Lige nacija: Petković i Modrić srušili Nizozemsku

Nogomet 14. jun 202323:22 1 komentar
REUTERS/Wolfgang Rattay

Fudbaleri Hrvatske pobijedili su Nizozemsku 4:2 na De Kuipu nakon produžetaka i plasirali se u finale UEFA Lige nacija.

REUTERS/Piroschka Van De Wouw

Prvu ozbiljniju šansu imali su izabranici Ronalda Koemana. Xavi Simmons je primio dijagonalu od Virgila Van Dijka na lijevoj strani, ušao u kazneni prostor i šutirao, ali Dominik Livaković je sigurno odbranio.

Odgovorili su Vatreni desetak minuta kasnije. Ivan Perišić je nakon duge akcije iz kornera ubacio, Andrej Kramarić je pobjegao čuvarima i veoma loše šutirao sa 15 metara.

Tok susreta Nizozemska 2 – 4 Hrvatska: Vatreni izborili finale Lige nacija

Poslije 33 minuta igre Nizozemska je povela na De Kuipu. Nakon jedne duže akcije, Ake je poslao loptu do Weiffera koji je neometan ušao u kazneni prostor, prevario jednog defanzivca Hrvatske i dodao do Malena, koji sjajno pogađa za vodstvo i matira Livakovića.

Drugo poluvrijeme počelo je dobrom pilikom Hrvata za izjednačenje. Luka Modrić je fenomenalno proigrao Kramarića koji se sjurio u kazneni prostor, prevario jednog odbrambenog igrača domaćih i šutirao u dalji ugao Justina Bijlowa, ali lopta odlazi pored gola.

Sudija Istvan Kovacs pokazao je ubrzo na bijelu tačku, nakon što je Gakpo srušio Modrića u kaznenom prostoru. Igrala se 55. minuta kada je siguran realizator sa penala bio Kramarić za poravnanje i 1:1.

Malo kasnije Malen je uputio centaršut sa desne strane, lopta je stigla do Gakpa na drugoj stativi. Igrač Liverpoola se namjestio na udarac, ali Livaković bez problema zaustavlja šut.

Osamnaest minuta kasnije Hrvatska stiže do potpunog preokreta. Dugo su Hrvati pleli mrežu oko gola domaćih, Luka Ivanušec je sjajno proigrao Marija Pašalića koji sa samo nekoliko metara preciznim udarcem pogađa mrežu za 2:1.

Kada su svi čekali posljednji zvižduk Kovacsa, Teun Koopmeiners centrira u kazneni prostor Hrvastke, Van Dijk vraća loptu glavom na peterac, a nakon gužve u petercu najbolje se snalazi Noah Lang i majstorski pronalazi put do Livakoviće mreže i produžetke.

Bruno Petković dobio je Dalićevu priliku odmah na startu prvog produžetka, a samo osam minuta kasnije matirao Bijlowa nakon dodavanje Modrića za 3:2.

Drugi produžetak donio je opasnu akciju Nizozemske. Bergwijn je šutirao sa nekoliko metara, Livaković sjajno brani, lopta se odbija do Langa koji ne uspijeva pogoditi praznu mrežu.

Nekoliko minuta kasnije Pašalić pogađa prečku i ostavlja Nizozemsku u životu. Ubrzo Malacija pravi glupost, ruši Petkovića, a Kovacs pokazuje drugi penal za Hrvatsku na meču. Siguran izvođač bio je Modrić za ovjeru finala.

Selekcija Hrvatske sutra će nakon meča Španije i Italije koja je na rasporedu Enschedeu od 20:45, saznati rivala u finalu koje je zakazano za nedjelju 18. juna.