Messi i Alvarez ugasili Vatrene: Gaučosi u finalu Mundijala!

Nogomet 13. dec 202221:55 0 komentara
REUTERS/Carl Recine

Fudbaleri Argentine savladali su Hrvatsku 3:0 i plasirali se finale Svjetskog prvenstva u Kataru, gdje će igrati protiv pobjednika sutrašnjeg duela Francuske i Maroka.

Uvodnih petnaest minuta proteklo je bez većih uzbuđenja. Igralo se mnogo oprezno sa obje strane. Posjed lopte bio je na strani Hrvatske uz skoro duplo više pasova u odnos na Gaučose. Argentinci su čekali priliku iz kontranapada. Jednu takvu šansu dočekali su u nastavku. Messi je pao na ivici šesnaesterca Vatrenih poslije duela sa Brozovićem, ali italijanski sudija Daniele Orsato gestikulirao je da nema govora o prekršaju.

Ni narednih deset minuta utakmice nije bilo mnogo zanimljivije. Argentinci i Hrvati nastavili su opreznost i taktički su i jedni i drugi čekali grešku protivnika.

Prva prva šansa viđena je u 25. minuti. Julian Alvarez lukavo je pokušao sa dvadesetak metara, ali Dominik Livaković uz malo problema brani udarac napadača Manchester Cityja.

Pet minuta kasnije odgovorili su fudbaleri Zlatka Dalića. Lijepu akciju Hrvatske nije pretvorio u gol Ivan Perišić. Pokušao je lobovati Martineza, ali njegov udarac otišao je preko gola.

VEZANA VIJEST:

Već u narednom napadu, ekipa Lionela Scalonija došla je do gola prednosti. Julian Alvarez našao se potpuno sam ispred Livakovića poslije dubinske lopte saigrača. Golman Hrvatske srušio je argentinskog napadača, a sudija Orsato bez razmišljanja pokazao je na “bijelu tačku”. Siguran izvođač bio je Lionel Messi. Gol kapitena Gaučosa pogledajte OVDJE.

Fudbaleri Hrvatske se nisu bili ni oporavili od šoka, a južnoamerička fudbalska velesila došla je do 2:0. Kontra Argentine, solo prodor Alvareza koji je uzeo loptu tačno na centru i na kraju majstorskom završnicom Argentinca uz lošu reakciju Borne Sose pogodio mrežu Livakovića. Gol Alvareza možete pronaći na ovom LINKU.

Mogli su u 42. minutu Argentinci potpuno “dokrajčiti” Hrvate, Ali udarac glavom Otamendija poslije kornera sjajno odbrani Livaković.

Prvu ozbiljnu priliku Hrvatska je imala u finišu prvog poluvremena. Juranović je centrirao sa desne strane, Martinez kratko odbio, a na kraju se Mario Pašalić nije uspio snaći i loptu smjestiti u mrežu protivnika. Kasnije je douđena i nedozvoljena pozicija.

REUTERS/Kai

Tri izmjene napravio je na poluvremenu Dalić i krenuo na sve ili ništa, s obzirom da je pojačao ofanzivu. Oršić, Vlašić i Petković zamijenili su Sosu, Brozovića i Pašalića.

Dvije velike prilike imala je Argentina kroz deset minute igre u drugom dijelu. Ponovo su je povukli Mac Allister i Alvarez. Ipak, ovoga puta Gvardiol sjajno intervenisao ispred Enza Fernandeza kojem je odličnu loptu servirao Alvarez. 160 sekundi kasnije lijepo je Messi kombinovao sa Fernandezom, izašao sam na Livakovića, ali je to zaustavio golman Hrvatske odličnim postavljanjem u šut Messija.

Veliku šansu za Hrvatsku u 62. minuti propustio je Dejan Lovren. Šutirao je nakon ubačaja Modrića, ali je Martinez odbranio njegov udarac.

Samo sedam minuta kasnije naši susjedi su bili na koljenima. Superrasploženi Lionel Messi poigrao se sa Gvardiolom, asistirao Alvarezu koji drugi put vara Livakovića za nedostižnih 3:0. Majstorsku solo akaciju Messija i gol Alvareza pogledajte OVDJE.

Statistički podaci govore da su Hrvati samo jednom uputili udarac u okvir gola Argentini. Poslije velike senzacija nad Brazilom, više od toga nisu mogli. Argentina ide dalje na megdan Francuskoj ili Maroku. Drugo polufinale na programu je sutra od 20 sati na stadionu Al Bayt.

Argentina čeka trofej svjetskog prvaka već 36 godina, a posljednje finale igrali su 2014. godine u Brazilu, kada su poraženi od Njemačke 1:0.