N1 selektor: Sarajevo prekinulo negativan niz, taktička pobjeda Jusufbegovića

N1

Rubrika "N1 selektor" donosi Vam analizu 21. kola Premijer lige BiH.

Zrela partija Veleža, Jusufbegović upotrijebio najjače oružje Marinovića

U jednom od najzanimljivijih susreta kola Velež je savladao na svom terenu Borac.

Taktički je to bila sjajna izvedba Rođenih, a trener Veleža Nedim Jusufbegović je Borac nadigrao najjačim oružjem Vinka Marinovića, a to je čvrsta i kompaktna defanzivna postavka. Rođeni su prepustili loptu gostima u prvom poluN1 Selektorvremenu, ali Borac ništa nije uspio napraviti iz toga. Prije svega zato što je Velež imao dobru strukturu bez lopte, a brzom ofanzivnom tranzicijom su prijetili Borcu.

N1 tim 21. kola PL BiH: Bilbija nastavio sa dominacijom, Vehabović heroj Veleža

U drugom poluvremenu Velež je podigao ritam igre. Period od 15-20 minuta drugog dijela pripao je domaćim koji su kreirali tri sjajne šanse, ali izostala je realizacija. No, bilo je jasno da Borac pleše po ivici te da je Velež nadomak postizanja pogotka. Ideja Jusufbegovića sa Edim Vehabovićem na desnom beku dala je rezultat budući da je upravo on bio strijelac pobjedonosnog gola.

Zrela partija Veleža i zaslužena pobjeda.

FK Borac Banja Luka

Sarajevo proradilo, druga pobjeda na Pecari od 2000. godine

U drugom derbiju kola Sarajevo je savladalo Široki na Pecari sa 1:3.

Sarajevo je odigralo odličnu partiju neutralizirajući domaći tim na samo jedan šut u okvir gola u prvom poluvremenu. Trener bordo tima Mirza Varešanović je malo promiješao karte i u početni sastav postavio nekoliko novih imena u odnosu na prethodnu utakmicu.

To mu se na pravi način isplatilo jer je Hamza Čataković postigao lijep pogodak za vodstvo, a kasnije je na njemu napravljen penal. Ideja bordo tima je bila da se preko bokova dolazi u posljednju trećinu terena. Krila, u ovon slučaju Gugašvili i Ziljkić su se pomjerala u sredinu, otvarajući prostor za ubacivanje bekova u završnicu.

Široki nije imao odgovor na to, a razlog malo lošije partije može se pronaći u izostanku Ćavara u sredini terena i dojam je da je bez njega Široki izgubio organizatora igre i iskusnog igrača na sredini.

N1/F.Z.

Skromna predstava Željezničara

Plavi su na Grbavici savladali Slobodu minimalnim rezultatom.

Nije ovo bila lijepa partija Želje, baš kao što je trener Edis Mulalić rekao nakon utakmice, ali bodovi su osvojeni. Sloboda se u Sarajevo došla braniti i osvojiti bod, a u niskom bloku su proveli veći dio utakmice.

To je suzilo prostor za Željina krila Amoaha i Santosa koji nisu mnogo toga napravili u ovoj utakmici. Ruku na srce, Santos je jedinu izglednu priliku iskoristio i pobjegao odbrani Slobode da bi ga golman Bukvić srušio u šesnaestercu. Dojam je da kada Amoah i Santos nisu na nivou i kada nemaju mnogo prostora za ubacivanja Željo ima problema u završnici.

N1/F.Z.

Na Policama u glavnoj ulozi Gigović

Derbi začelja između Leotara i Igmana obilježila je sudijska trojka na čelu sa Gigovićem. Podijelio je dva crvena kartona Igmanu, dosudio dva penala za Leotar te napravio još nekoliko diskutabilnih odluka.

Na kraju su iz Igmana bili opravdano razočarani suđenjem, ali i pored toga su uspjeli osvojiti veliki bod.

Prema informacijama iz medija, Gigovića u toku sedmice očekuje kazna odnosno suspenzija i on će određeni period provesti van zelenih terena.

FK Leotar Trebinje

Petarda Zrinjskog

Prve utakmice nedjeljnog programa u Premijer ligi BiH oodigrali su Zrinjski i Posušje te Tuzla i Sloga. Mali hercegovački derbi završen je rezultatom 5:0 za Plemiće.

U samoj završnici prvog poluvremena, u 41. minuti Zrinjski stiže u vodstvo. Ćorluka je odlično ubacio sa desne strane, a Bilbija neometan glavom posprema loptu u mrežu za svoj 12 gol ove sezone.

Zrinjski je imao dominaciju i posjed lopte, a do povećanja vodstva dolaze u 53. minuti. Tičinović je pokušao šutirati, lopta se odbila od defanzivca Posušja i stigla do Ćorluke koji sa samo nekoliko metara pogađa za 2:0.

Do kraja utakmice Tičinović je pogodio za 3:0, te je Bilbija sa dva pogotka preuzeo lidersku golgetersku poziciju Premijer lige sa 14 golova.

HŠK Zrinjski Mostar

Uspavanka u Srebreniku: Tuzla i Sloga podijelili bodove

Sloga je na svom terenu u Srebreniku dočekala Slogu u derbiju donjeg dijela tabele, a meč je završen bez golova.

U prvih nekoliko minuta nije viđeo mnogo toga, početno ispitvanje snaga bez većih uzbuđenja sve do 11. minute kada Kuzmanović prijeti no lopta odlazi od gola.

U 17. minuti opet prijeti Tuzla, Pantelić je probio i sjajno šutirao, a golman Sloge Brajlović još bolje zaustavlja šut. Malo poslije toga nova priliak za Građane. Kuzmanović se dobro oslobodio čuvara i uputio udarac, ali Brajlović je siguran.

Sve do kraja prvog poluvremena većih prilika nije bilo, izuzev dvije situacije pred golom Sloge, ali defanzivci otklanjaju opasnost i na poluvrijeme se otišlo sa rezultatom 0:0.

U Srebreniku u drugom dijelu prava uspavanka budući da nije bilo prilika ni sa jedne strane. Sve do 64. minute kada nakon brze kontre gostiju Bašetić pogađa prečku gola Tuzle. U 70. minuti Krstovski prijeti iz slobodnjaka, ali bez većih problema za gol Tuzle.

Sloga je najbliža pogotku bila u 78. minuti kada Peco izlazi sam pred Fejzića koji zaustavlja njegov udarac. Na kraju su domaći imali i sreće jer je Peco propustio još jednu izglednu priliku.