Spektakularan meč u Mostaru: Sjajni Zrinjski ostvario prvu pobjedu u Evropi

Nogomet 21. sep 202320:40 0 komentara
N1/F.Z.

U prvom historijskom meču jednog bh. kluba u grupnoj fazi jednog evropskog takmičenja Zrinjski je na svom terenu savladao AZ Alkmaar sa 4:3.

N1/F.Z.

Nizozemski klub je dominirao u prvom poluvremenu. Zaprijetili su već u 5. minuti. Clasie je šutirao, Čanađija izblokirao, lopta je dobila nezgodnu putanju i veoma visoko išla, ali Marko Marić fenomenalno je intervenisao.

N1/F.Z.

Alkmaar u vodstvo siže u 10. minuti. Izuzetno lako je Lahdo prošao sa desne strane Kerima Memiju, centrirao na drugu stativu gdje se našao sam Van Brederode, koji odlično pogađa za 0:1.

Zrinjski je zaprijetio nešto kasnije preko Ćužea. Centrirao je Ivančić, Ćuže pokušao glavom, ali bio je to lak plijen za golmana gostiju. U 19. minuti Plemići su ponovo zaprijetili. Čanađija je centrirao, Balić šutirao, ali sjajan blok Penetre. Alkmaar do drugog gola dolazi u finišu poluvremena. Centrirao je Clasie na drugu stativu, De Wit glavom pokušao, Marić sjajno odbranio, a na odbijanac lako pogađa Sven Mijnans.

N1/F.Z.

U 44. minuti sve je bilo gotovo. Odlična akcija kroz sredinu terena, Sugawara za Pavlidisa koji odlično odigrava za De Wita, koji uz pomoć Senića matira Marića za velikih 0:3 nakon 44. minuta.

N1/F.Z.

Odmah na početku drugog dijela Zrinjski stiže do smanjenja vodstva. Sa nekih 30-tak metara Zvonimir Kožulj na spavanju je uhvatio Matthewa Ryana i maestralno pogodio iz slobodnog udarca za 1:3.

U 66. minuti stativa gostiju. Vangelis Pavlidis je između četiri fudbalera domaćih provukao loptu do šesnaesterca, šutirao, a stativa je spasila Zrinjski. Kazna za promašaj stigla je dvije minute kasnije. Driblao je Ćorluka sa desne strane, čini se da je imao namjeru centrirati, lopta je prešla preko noge, te prevarila Matthewa Ryana.

N1/F.Z.

Potpuni povratak Zrinjskog dogodio se u 71. minuti. Aldin Hrvanović je nakon nepune minute na terenu postiže sjajno realizirao šansu i poravnao rezultat na 3:3. Potpuni preokret režirao je Kožulj u 82. minuti.

U finišu susreta Pavlidis pokušava udarcem glavom, ali lopta odlazi pokraj stative. Do kraja se rezultat nije mijenjao pa je Zrinjski ostvario veliku pobjedu i sa tri boda dočekuje drugo kolo.

U narednom kolu Zrinjski igra protiv Aston Ville dok će AZ Alkmaar dočekati Legiju.