Birlehm zaustavio Orlove, pobjeda Njemačke nad Srbijom

Ostali sportovi 15. jan 202319:47 1 komentar
Grzegorz Celejewski/Agencja Wyborcza.pl via REUTERS

Reprezentacija Srbije u drugom kolu Svejtskog prvenstva poražena je u Katovicama od Njemačke 34:33.

Od samog starta izabranici Tonija Đerone bili su u rezultatskom zaostatku. Poveli su Nijemci 2:0 i držali dva gola više do 10 minuta prije kraja prvog dijela kada su digli razliku na +4 – 15:11. U tih prvih 20 minuta odbrana Srbije gotovo da nije funkcionisala, a nije bilo ni odbrane golmana. Tek u finišu prvog dela malo se poboljšao taj dio, pa je Srbija na veliki odmor otišla sa “samo“ dva gola zaostatka – 19:17.

U drugom poluvremenu Njemačka je uspjela da se odlepi na maksimalnih +5 – 28:23. Međutim, Srbija je ubrzo uspjela da smanji na dva gola – 30:28. Imali su prilike Orlovi da dođu i na -1, ali se onda razbranio Birlem, koji je odbranio zicer Radivojeviću, potom Iliću sedmerac i nije dozvolio da se uđe u neizvjesnu završnicu.

Jeste na kraju Srbija smanjila na 34:33 ali nije imala vremena da pokuša makar da dođe do boda.

Kod Nijemaca najefikasniji je bio Mertens sa sedam golova, dok je Gola šest puta zatresao mrežu Srbije. Na drugoj strani Kukić je postigao sedam, a Bogdan Radivojević pet golova.

Srbija se u narednom kolu sastaje sa Katarom u utorak, istog dana kada i Njemačka sa Alžirom. Sada praktično Srbija mora da pobijedi svaki meč ukoliko želi da se plasira u četvrtfinale.

Makedonci poraženi od Nizozemske

Rukometaši Sjeverne Makedonije krenuli su na Svjetsko prvenstvo sa ciljem da se probiju u drugu fazu takmičenja. Na startu, Makedonci su poraženi od Norveške sa 39:27, a u drugom kolu od Nizozemske sa 34:24 (18:11).

Prevagu na tasu Nizozemske, koja je u prvoj rundi slavila protiv Argentine, donijeli su Smits sa 10, Bains sa sedam i Steins sa četiri gola. Kod Sjeverne Makedonije, Peševski i Kuzmanovski su postigli po četiri, Kosteski i Manaskov po tri gola.

REUTERS/Tomasz Markowski

Makedonci su očekivali poraz od Norveške, koja slovi za jednog od favorita kada je riječ o borbama za medalju. Nadali su se da mogu da pariraju Nizozemskoj, ali ništa od toga.

Uprkos navedenom, Makedonci će imati još jednu priliku da izbore plasman u drugu fazu takmičenja, a duel sa Argentinom koji je na programu 17. januara nosi prefiks biti ili ne biti za obje selekcije.

U ostalim mečevima, Belgija je poslije poraza od Danske, uspjela da savlada Tunis sa 31:29, dok je Egipat poslije sjajne partije i pobjede nad Hrvatskom, slavio i protiv Maroka sa 30:19. Egipat u posljednjoj rundi igra protiv SAD, a Maroko protiv Hrvatske.