Bidenov ratni kabinet – Evo sa kime se američki predsjednik konsultuje o sukobu Izraela i Hamasa

Svijet 05. dec 202313:35 0 komentara
Tanjug/AP Photo/Evan Vucci

Američki predsjednik Joe Biden oslanja se na malu grupu savjetnika sa velikim iskustvom koji mu pomažu da odgovori na sukob između Izraela i Hamasa, piše Reuters. Evo ko su ti ljudi.

Antony Blunken – “Putujući diplomata”

Bidenov dugogodišnji savjetnik za vanjsku politiku, Blinken (61), putovao je na Bliski istok tri puta od izbijanja sukoba, uključujući šest posjeta Izraelu, te nastojao da balansira poterebu da pokaže solidarnost s Izraelom nakon napada Hamasa s pokušajem da se smanji regionalne tenzije.

Putujući između Izraela i susjednih većinski muslimanskih država, on je odbio pozive na prekid vatre, istovremeno pritiskajući Izrael da dozvoli humanitarnu pomoć u Gazi – posebno tokom devet sati pregovora s izraelskim premijerom Benjaminom Netanyahuom i njegovim ratnim kabinetom u oktobru.

Blinken se često pozivao na svoje jevrejsko naslijeđe i održavao emocionalne susrete u Tel Avivu sa preživjelima od napada 7. oktobra. Kao otac dvoje male djece, on je više puta govorio kako su ga lično pogodile slike djece koja pate na obje strane sukoba.

Jake Sullivan – “Posljenja osoba u prostoriji”

Biden se često obraća Sullivanu, savjetniku za nacionalnu sigurnost Bijele kuće, kada razmatra konačne opcije i traži savjet i savjet.

“On razvija i iznosi političke opcije pred predsjednika kako bi on odlučio”, rekao je jedan američki zvaničnik. “Jake je često onaj posljednji u prostoriji koji predsjedniku daje svoje savjete i preporuke o putu naprijed”.

Sullivan (47) je bio savjetnik za nacionalnu sigurnost Bidena kada je bio potpredsjednik i zamjenik šefa kabineta tadašnje državne sekretarke Hillary Clinton.

On prikuplja političke opcije iz svih vladinih agencija i priprema ih za razmatranje Bidenu, što je njegova tradicionalna uloga kao savjetnika za nacionalnu sigurnost.

Brett McGurk – “Pregovarač”

Kada je Bidenu trebao izaslanik da pomogne u pregovorima o oslobađanju talaca koje su zarobili Hamasovi militanti tokom njihovog napada na jug Izraela 7. oktobra, poslao je Bretta McGurka, 50-godišnjeg koordinatora Vijeća za nacionalnu sigurnost za Bliski istok i Sjevernu Afriku.

McGurk, koji je bio na dužnostima nacionalne sigurnosti za predsjednike Georgea W. Busha, Baracka Obamu i Donalda Trumpa, poznat je po svojim detaljnim razgovorima s najvišim zvaničnicima širom Bliskog istoka.

Prije sukoba između Izraela i Hamasa, McGurk je vodio pregovore za postizanje sporazuma sa Saudijskom Arabijom o normalizaciji odnosa s Izraelom u zamjenu za jaču odbrambenu saradnju sa Sjedinjenim Državama. Međutim, rat između Izraela i Hamasa je zaustavio ovaj napor.

Kada su se Izrael i Hamas 21. novembra dogovorili o razmjeni talaca u dogovoru uz posredovanje Katara, McGurk je bio u Dohi na sastanku s katarskim premijerom kako bi razradio strukturu sporazuma, rekli su američki zvaničnici.

McGurk se oslanja na široki broj kontakata unutar i izvan vlada u regionu.

“Predsjednik i Jake (Sullivan) se u velikoj mjeri oslanjaju na Brettovu stručnost i njegovu sposobnost da podigne slušalicu da razgovara sa kim god treba, da pomakne stvari”, rekao je američki zvaničnik.

Bill Burns – “Nevidljivi čovjek”

Mnogo prije nego što je postao glavni šef direktor CIA-e u Sjedinjenim Državama, direktor CIA-e Bill Burns bavio se nekim od najosjetljivijih pitanja američke nacionalne sigurnosti, uključujući tajne razgovore koji su doveli do iranskog nuklearnog sporazuma.

To je uloga koju Burns (67) još uvijek obavlja za Bidena, a posljednji put je otputovao u Katar kako bi se sastao sa šefom izraelske špijunske agencije Mossad i katarskim premijerom kako bi razgovarali o tome kako osloboditi taoce koje je uhvatio Hamas.

Od svog polaganja zakletve na mjestu direktora CIA-e 2021. godine, Burns je išao na brojna putovanja, a velika većina njih obavljena je u tajnosti, rekao je izvor upoznat s tim. To uključuje put u Moskvu 2021. prije nego što je Rusija napala Ukrajinu i u Ankaru 2022. kako bi upozorio šefa ruske obavještajne službe da ne koristi nuklearno oružje protiv Ukrajine.

CIA je odbila komentarisati Burnsova putovanja.

Burns se dovodi “kada stvari treba da se završe tiho”, rekao je američki zvaničnik, opisujući njegov pristup kao “suptilniji, više usmjeren na pitanja obavještajnih podataka i onoga što znamo i onoga što ne znamo i kako da se pomiri ta razlika”.

Lloyd Austin – “Oštra upozorenja”

U vrijeme kada je američki ministar odbrane Lloyd Austin otputovao u Izrael nakon napada Hamasa 7. oktobra, već je razgovarao sa svojim izraelskim kolegom u najmanje četiri navrata u samo šest dana. Taj težak tempo se nastavio od tada.

Pozivi s Yoavom Gallantom, od kojih je 24 Pentagon javno objelodanio, često mogu trajati od 30 minuta do sat vremena, rekao je visoki zvaničnik američke odbrane.

U Izraelu, 70-godišnji Austin uporedio je Hamas sa militantima ISIL-a, protiv kojih se borio kao general američke vojske prije nego što je otišao u penziju.

On je također upozorio Izrael na neuspjeh zaštite civila u Gazi i rizike od radikalizacije.

“Ako ih otjerate u naručje neprijatelju, taktičku pobjedu zamjenjujete strateškim porazom”, rekao je.

Kamala Harris – Osoba za planove poslije konflikta

Potpredsjednica Kamala Harris, koja se nedavno sastala s nekoliko arapskih lidera na marginama klimatske konferencije COP28, svoju je pažnju uvelike usmjerila na trnovito pitanje postkonfliktnog planiranja.

U Dubaiju, Harris je naglasila tri elementa za postkonfliktnu Gazu: rekonstrukciju, sigurnost i upravljanje.

“Bez prisilnog raseljavanja, ponovne okupacije, opsade ili blokade, bez smanjivanja teritorije i bez upotrebe Gaze kao platforme za terorizam”, rekla je ona.

Ona je istakla da sigurnosne snage Palestinske uprave moraju biti ojačane kako bi preuzele sigurnosne odgovornosti u Gazi i na Zapadnoj obali.

“Želimo vidjeti ujedinjenu Gazu i Zapadnu obalu pod Palestinskom upravom (PA), a palestinski glasovi i aspiracije moraju biti u središtu ovog rada”, rekla je ona.

Jon Finer – Onaj koji postavlja pitanja

Sullivan se u velikoj mjeri oslanja na svog zamjenika savjetnika za nacionalnu sigurnost Jona Finera. Finer (47) je ranije bio specijalni savjetnik za Bliski istok i sjevernu Afriku i pisac govora za vanjsku politiku Bidena kada je on bio Obamin potpredsjednik.

“On… je često tip u prostoriji koji kaže ‘Hej ovo nema smisla, jesmo li razmišljali da to uradimo na ovaj način?'”, rekao je zvaničnik.

Kao Sullivanov zamjenik, Finer također pomaže u koordinaciji između vladinih agencija SAD-a i pomaže u razvoju i oblikovanju političkih opcija.

Bio je šef kabineta Johna Kerryja dok je Kerry bio Obamin državni sekretar, a bio je i strani dopisnik Washington Posta na Bliskom istoku.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!