CNN usred ukrajinske ofanzive kod Bahmuta. “Mijenjamo taktiku, dobro tučemo Ruse”

Svijet 28. sep 202306:52 0 komentara
REUTERS

Dva ukrajinska vojnika okupljaju se oko kontrolera bespilotne letjelice u mraku, a lica im osvjetljava samo zaslon. "Oh, nešto gori", kaže jedan. Upravo su bacili bombu na rusku metu. Noćni napad dio je koordinirane ukrajinske ofenzive u blizini opkoljenog istočnog ukrajinskog grada Bahmuta, kojem je CNN dobio ekskluzivan pristup.

“Udarit ćemo njihovu prvu liniju i naši dečki će napredovati prema neprijatelju”, kaže jedan od pilota drona, koji sebe naziva Groove. Ukrajinske kopnene trupe opremljene su zapadnjačkom opremom za noćno gledanje i imaju prednost u noćnim operacijama, ali kijevski avioni nisu prikladni za mrak, pa se ova postrojba bespilotnih letjelica pod nadimkom Kod 9.2 pojačava.

“Dronovi noću vide kao danju. Vidimo pješaštvo, gađamo vozila, topove, sve što trebamo uništiti”, objašnjava Groove. Oni koriste bespilotne letjelice ukrajinske proizvodnje Vampire, heksakopter koji je nabavila vlada u Kijevu kao dio inicijative Ministarstva za digitalnu transformaciju za opskrbu ukrajinskih snaga tehnologijom na bojnom polju.

“Svaki dron opremljen je termovizijom, tako da može učinkovito djelovati noću. Mogu nositi do 15 kilograma korisnog tereta. Vojska će ih koristiti za uništavanje oklopnih vozila i tenkova, kao i neprijateljskih obrambenih struktura, utvrda ili skladišta streljiva”, rekao je potpredsjednik ukrajinske vlade i ministar digitalne transformacije Mihajlo Fedorov u kolovozu, kada je najavio da će 270 ovih uređaja biti poslano na prve crte.

Kako izgledaju napadi?

To je ono što Groove i njegova jedinica rade. Videozapisi snimljeni pomoću kamera za noćno gledanje na njihovim dronovima i predani CNN-u pokazuju kako dronovi bacaju bombe na nekoliko ruskih oklopnih vozila, uključujući nedavni napad koji je uništio moderni ruski tenk T-90 – jedan od novijih i naprednijih modela koje je Rusija poslala na teren u Ukrajini.

“Ponekad ih ima puno”, kaže Groove, pretražujući područje svojim dronom i pokušavajući otkriti ruske snage. Dronovi jure nekoliko ruskih vozila, bacajući bombe na njih u pokretu: “U ovom trenutku ne vidimo ih mnogo. Bilo je tu neko vozilo, ali ga nismo pogodili.”

Kako se napad bespilotnim letjelicama pojačava, druge postrojbe se pridružuju bojnom polju: čuje se snažno topništvo, zasipajući mjesečinom obasjane ruske položaje kazetnim streljivom koje je donirao SAD.

Višecijevni raketni sustavi Grad ispunjavaju nebo svojim brzim siktavim projektilima, pridružuju se minobacačke jedinice, ciljajući na moskovsku vojsku uz pomoć signalnih raketa, a borbena vozila pješaštva jure prema ruskim linijama.

To je sveobuhvatan napad, a u njihovom stožeru zapovjednik postrojbe Code 9.2 ratnog nadimka Flint kaže da je ova operacija pripremana tjednima. “Pripremali smo se više od mjesec dana”, kaže Flint, dok njegovi ljudi pripremaju streljivo koje će bacati na ruske položaje.

“To je kombinirani napad”, dodaje Flint, objašnjavajući da je pritisak južno od Bahmuta osmišljen kako bi se iskoristilo nedavne uspjehe u tom području, gdje je Ukrajina uspjela osloboditi važan teritorij.

“Ovdje probijamo njihovu liniju obrane i dobro ih tučemo”

Kijev je koncentrirao velik dio pristiglog zapadnog naoružanja na jugu, gdje su ukrajinske snage napredovale duž dvije osovine: od Orihiva prema Melitopolju i od Velike Novosilke prema Berdjansku.

Među ostalim, tenkovi njemačke proizvodnje Leopard 2 i američka borbena vozila Bradley poslani su u to područje kao podrška ukrajinskim snagama koje napadaju ruske položaje. Konačni cilj je doći do Crnog mora i presjeći ruski opskrbni put do Krima. Dosadašnje napredovanje je sporo i skromno, a Ukrajina je zauzela samo nekoliko malih sela na jugu.

Puno se manje govorilo o operacijama u istočnom dijelu zemlje, gdje su kijevske snage polako, ali sigurno povratile desetke četvornih kilometara nakon ruskog brutalnog napada na Bahmut prošle zime. “Ovdje probijamo njihovu liniju obrane i dobro ih tučemo”, kaže Groove i dodaje da se ruska plaćenička skupina Wagner, zaslužna za većinu ruskih dobitaka tijekom zime, vratila u to područje.

“Da, Wagner je također ovdje. Vratili su se, brzo su promijenili zapovjednike i vratili se ovamo”, govori Groove. On vjeruje da je prisutnost Wagnera djelomična kompenzacija manjka ljudstva na ruskoj strani: “Rusija je okupila trupe iz okolnih područja i dovela ih ovamo. Ovdje im nije ostalo mnogo ljudi.”

Ipak, to je rat iscrpljivanja i s manje napredne zapadne opreme nego što imaju njihovi sunarodnjaci na južnoj bojišnici, ukrajinske snage ovdje su prisiljene oslanjati se više na mozak nego na snagu. “Stalno mijenjamo taktiku. To je poput boksa. Idemo na tijelo, a zatim udaramo u glavu”, objašnjava zapovjednik Flint.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Pročitajte više

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!