EU želi smanjiti ovisnost o Kini, ključna “zelena industrija”

Svijet 01. feb 202312:06
Unsplash (ilustracija)

Evropska komisija će u srijedu predstaviti planove kako bi pokušala osigurati da Evropa može konkurisati Sjedinjenim Državama kao centru za proizvodnju električnih vozila i drugih zelenih proizvoda i kako bi smanjila svoju ovisnost o Kini.

Očekuje se da će predsjednica Komisije Ursula von der Leyen najaviti opuštanje pravila EU o državnoj pomoći, prenamjenu postojećih fondova EU, brži proces odobravanja zelenih projekata i inicijative za jačanje kapaciteta i sklapanje trgovinskih sporazuma kako bi se osigurale isporuke kritičnih sirovina.

Plan je dijelom odgovor na programe Kine i Sjedinjenih Država vrijedne više milijardi dolara, uključujući i Zakon o smanjenju inflacije.

Mnogi čelnici EU zabrinuti su da bi zahtjevi u pojedinačnim zemljama članicama u okviru osiguravanja pristupa zelenim subvencijama potaknuti kompanije da se presele, čime će Sjedinjene Države postati lider u zelenoj tehnologiji na račun Evrope.

Međunarodna agencija za energiju procjenjuje da će se globalno tržište za masovnu proizvodnju čiste energije utrostručiti na oko 650 milijardi dolara godišnje do 2030. godine.

Komisija je spremna da predloži popuštanje pravila državne pomoći za ulaganja u obnovljive izvore energije ili industriju dekarbonizacije, uz uvažavanje da sve zemlje EU neće moći ponuditi subvencije u istoj mjeri kao Francuska ili Njemačka.

Kako navodi Reuters, članice EU bi mogle kratkoročno iskoristiti oko 225 milijardi eura zajmova preostalih od 800 milijardi eura iz Fonda za oporavak nakon koronavirusa. Dugoročno, Komisija će predložiti stvaranje Evropskog fonda za ulaganje u nove tehnologije.

U narednim mjesecima, Evropska komisija će predložiti zakone kako bi se olakšali procesi izdavanja dozvola i uskladili standardi, te Zakon o kritičnim sirovinama kako bi se promoviralo lokalno crpljenje resursa, prerada i recikliranje.

EU se u velikoj mjeri oslanja na Kinu za neke rijetke zemne metale i litijum, koji su vitalni za zelenu tranziciju.

Izvršna vlast EU također želi zaključiti više sporazuma o slobodnoj trgovini i partnerstava kako bi lanci snabdijevanja učinili otpornijim i otvorili tržišta za zelene proizvode.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad