Guardian: Zapadne kompanije ostvaruju profit u Mijanmaru nakon državnog udara

Svijet 01. feb 202315:23 0 komentara
Fonet/AP

U dvije godine otkako je vojna hunta izvršila državni udar u Mijanmaru, neke od najvećih svjetskih kompanija koje izvode radove na naftnim i plinskim poljima nastavile su zarađivati milione dolara od operacija koje su pomogle u podržavanju vojnog režima, pokazuju porezni dokumenti u koje su uvid imali novinari Guardiana.

Vojska je preuzela vlast u Mijanmaru u februaru 2021. godine i prema riječima specijalnog izvjestitelja Ujedinjenih naroda za Mijanmar, ona “dnevno čini ratne zločine i zločine protiv čovječnosti”. Prema podacima Udruženja za pomoć političkim zatvorenicima, ubijeno je više od 2.940 ljudi, uključujući djecu, prodemokratske aktiviste i druge civile.

Mijanmar je jedna od najsiromašnijih zemalja u Aziji, ali je takođe bogata nalazištima nafte i gasa. Glavni projekti ove zemlje podrazumjevaju izvoz plina u Kinu i Tajland, pri čemu je oko 20% plina zadržano za domaću upotrebu.

Aktivisti tvrde da su zapadne kompanije izvođači poslova u naftnoj industriji Mijanmara nakon državnog udara saučesnici u agresorskom ratu hunte, a neki pravni stručnjaci tvrde da bi se te kompanije mogle suočiti sa budućim pravnim problemima u vezi sa svojim aktivnostima u zemlji.

Poreski dokumenti i drugi izvještaji koji su procurili pokazuju da su američki, britanski i irski izvođači na naftniim i plinskim poljima, koji pružaju osnovne usluge bušenja i druge usluge operaterima u Mijanmaru, nastavili zarađivati milionske profite u zemlji nakon državnog udara.

Dokumente je pribavila neprofitna organizacija Distributed Denial of Secrets, a analizirali su ih aktivistička grupa Justice For Myanmar, istraživačka novinarska organizacija Finance Uncovered i novinari Guardiana.

Sankcije zaobilaze MOGE

Dokumenti upućuju na to da su u nekim slučajevima podružnice velikih američkih kompanija za pružanje usluga na polju gasa nastavile sa radom u Mijanmaru čak i nakon što je američki State Department upozorio u januaru prošle godine da postoje značajni rizici u poslovanju u zemlji, uključujući poslovanje sa subjektima u državnom vlasništvu koji finansijski podržavaju huntu, kao što je nacionalna kompanija za naftu i gas Myanma Oil and Gas Enterprise (MOGE).

U utorak su SAD, Velika Britanija, Australija i Kanada najavile nove sankcije Mijanmaru, uključujući za generalnog direktora i zamjenika generalnog direktora MOGE-a. Međutim, sam MOGE nije sankcionisan.

Prošlog februara Evropska unija je postala prva jurisdikcija koja je objavila sankcije protiv samog MOGE-a zbog “intenziviranja kršenja ljudskih prava u Mijanmaru” i “značajnih resursa” koje MOGE obezbjeđuje hunti. Sankcije EU zabranjuju evropskim kompanijama da rade na projektima naftnih i gasnih polja u Mijanmaru. Ali SAD i Velika Britanija još uvijek nisu uvele slične mjere i takvi poslovi, koji mogu uključivati direktne ili indirektne odnose s MOGE-om, i dalje nisu zabranjen.

Porezni dokumenti koji su procurili pokazuju sljedeće:

– Podružnica američkog naftnog giganta Halliburtona sa sjedištem u Singapuru Myanmar Energy Services izvijestila je o dobiti prije oporezivanja od 6,3 miliona dolara u Mijanmaru u godini 2021. do septembra, što podrazumjeva osam mjeseci dok je hunta bila na vlasti.

– Ogranak američke naftne kompanije Baker Hughes u Yangonu prijavio je dobit prije oporezivanja od 2,64 miliona dolara u zemlji u šest mjeseci do marta 2022. godine.

– Američka firma Diamond Offshore Drilling prijavila je poreznoj upravi Mijanmara 37 miliona dolara naknade za usluge tokom 2021. godine do septembra i još 24,2 miliona dolara od tada do marta 2022. godine.

– Schlumberger Logelco (ogranak Yangon), podružnica sa sjedištem u Panami najveće svjetske kompanije za offshore bušenje koja se nalazi na američkoj berzi, zaradila je prihod od 51,7 miliona dolara u godini do septembra 2021. godine u Mijanmaru, a u septembru 2022. godine je navedeno da ministarstvo energertike koje kontroliše hunta duguje kompaniji 200.000 dolara naknade za usluge.

Usluge koje ove kompanije pružaju operaterima plinskih polja u Aziji u Mjanmaru dale su vitalnu podršku MOGE-u, koji je glavni dioničar u svim najvažnijim projektima nafte i plina u zemlji.

“Kompanije imaju krv na svojim rukama”

Kako navodi Guardian, MOGE prikuplja poreze i naknade za državu na projekte gasnih polja, osiguravajući da hunta dobije unosne poreze i naknade, kao i ogroman dio profita. Prema vlastitim podacima hunte, industrija nafte i plina je njen najveći izvor prihoda u stranoj valuti, donoseći 1,72 milijarde dolara u samo šest mjeseci do 31. marta 2022. godine.

Yadanar Maung, glasnogovornik Pravde za Mjanmar, nazvao je situaciju “žalosnom”.

Kompanije za usluge naftnih polja u Mijanmaru imaju krv na rukama jer rade u industriji koja finansira ilegalnu mijanmarsku vojnu huntu, dok ona vodi kampanju terora protiv naroda“, rekao je Maung.

Ove kompanije su prekršile svoje međunarodne odgovornosti za ljudska prava i možda su saučesnici u ratnim zločinima i zločinima protiv čovječnosti hunte servisiranjem naftnih i plinskih projekata koji finansiraju zločine hunte”, istakao je on.

Maung je pozdravio najnovije sankcije, ali je rekao da “treba učiniti mnogo više”.

Do sada je samo EU sankcionisala MOGE, koja finansira huntu. Pozivamo SAD, Veliku Britaniju, Kanadu i Australiju da slijede EU i sankcionišu MOGE”, rekao je Maung.

Kompanija Baker Hughes je za Guardian izjavila da su njeni ugovori potpisani prije puča i završeni početkom 2022. godine. Kompanija je rekla da nije potpisala nove ugovore od puča i da ima “vrlo ograničen broj osoblja u zemlji za podršku kritičnim sigurnosnim i operativnim potrebama” .

Halliburton, Schlumberger i Diamond Offshore Drilling nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.

Prošlog januara, francuski Total i američki Chevron, koji su dugo bili kritizirani zbog svoje uloge kao operatera plinskih projekata u zemlji, objavili su planove za napuštanje Mijanmara.

Iz Chevron-a su za Guardian rekli da je kompanija prodala svojih 41,1% udjela u projektu Yadana Et Martem Holdings, podružnici u potpunom vlasništvu MTI Energy, kanadske kompanije.

Dvosmislen stav SAD-a

Situacija je dodatno zakomplikovana dvosmislenim stavom SAD-a o MOGE-u. Sjedinjene Američke Države sankcionisale su državnu industriju dragulja, bisera i drva u Mijanmaru, ali Washington se još nije pozabavio MOGE-om, ključnom osovinom u najvećem pojedinačnom izvoru stranih prihoda hunte.

Godine 2021. New York Times je izvijestio da je naftni gigant Chevron predvodio intenzivne napore lobiranja protiv sankcija koje bi poremetile naftne operacije u zemlji. Taj izvještaj je uslijedio nakon što je specijalni izvjestilac UN-a za Mjanmar, Tom Andrews, rekao Kongresu da je MOGE “sada efektivno pod kontrolom ubilačkog zločinačkog poduhvata” i pozvao na uvođenje sankcija MOGE-u i drugim državnim subjektima kako bi se “smisleno umanjili izvori prihoda hunte”.

SAD su uvele sankcije Vijeću državne uprave, vladajućem tijelu hunte koje kontrolira MOGE preko ministarstva energetike, no nisu uvedene sankcije samom MOGE-u. U međuvremenu američko ministarstvo trgovine opisuje “dinamičan” sektor nafte i plina u Mijanmaru kao “najbolju industriju” sa “značajnim mogućnostima za američke investitore”.

Dok je State Department upozorio da suradnja sa MOGE-om sadrži rizik pranje novca, podsticanje korupcije i doprinos ozbiljnom kršenju ljudskih prava, Ministarstvo trgovine SAD-a savjetuje američkim kompanijama da traže profit u sektoru nafte i plina u Mijanmaru i da se takmiče za tendere MOGE-a”, rekao je Maung.

Pozivamo SAD da stanu uz narod Mjanmara uvođenjem sankcija MOGE-u i pomaganjem u smanjenju priliva sredstava hunti”, dodao je on.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!