Prema Komitetu za zaštitu novinara (CPJ), koji istražuje sve izvještaje o ubijenim, povrijeđenim ili nestalim novinarima i medijskim radnicima u ratu, je trenutni rat na Bliskom istoku “najsmrtonosniji period za novinare” otkako je ova međunarodna organizacija počela prikupljati podatke 1992. godine.
Naime, prema podacima i preliminarnim istragama CPJ-a je najmanje 85 novinara i medijskih radnika bilo među više od 27.000 ubijenih od početka rata 7. oktobra.
Izraelske odbrambene snage (IDF) rekle su u oktobru novinskim agencijama Reuters i agencije France Press da ne mogu garantovati sigurnost njihovih novinara koji djeluju u Pojasu Gaze, nakon što su tražili garancije da njihovi novinari neće biti na meti izraelskih napada, prema prema izvještaju Reutersa.
Kako navodi CPJ, novinari u Gazi suočeni su s posebno velikim rizicima dok pokušavaju izvještavati o sukobu tokom izraelskog kopnenog napada, uključujući razorne izraelske zračne napade, poremećene komunikacije, nestašice snabdijevanja i velike nestanke struje.
Podaci dostupni 5. februara pokazuju:
– Potvrđeno je da je umrlo 85 novinara i medijskih radnika: 78 Palestinaca, 4 Izraelca, te 3 Libanaca
– 16 novinara povrijeđeno
– 4 se vode kao nestala
– 25 ih je uhapšeno
Također su zabilježeni višestruki napadi, prijetnje, hakerski napadi, cenzura i ubistva članova porodice medijskih radnika.
CPJ navodi da također istražuje brojne nepotvrđene izvještaje o ubijanju, nestanku, pritvaranju, ranjavanju ili prijetnjama u vezi sa drugim novinarima te o oštećenju medijskih ureda i domova novinara.
“CPJ naglašava da su novinari civili koji obavljaju važan posao u vrijeme krize i da ne smiju biti na meti zaraćenih strana”, rekao je Sherif Mansour, koordinator programa CPJ-a za Bliski istok i Sjevernu Afriku.
“Novinari širom regiona podnose velike žrtve da bi izvještavali o ovom srceparajućem sukobu. Oni u Gazi, posebno, platili su i nastavljaju plaćati cijenu bez presedana i suočavaju se s ogromnim prijetnjama. Mnogi su izgubili kolege, porodice i medijske objekte i pobjegli tražeći sigurnost iako nema sigurnog utočišta ili izlaza”, podcrtao je.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!