Na kraju NATO samita medijima se obratio šef Alijanse Jens Stoltenberg. Uz već ranije danas iznesene opaske o novom paketu pomoći i planu za članstvo Ukrajine u NATO-u Stoltenberg je odgovorio i na jučerašnje kritike koje izrekao ukrajinski predsjednik.
“Danas smo imali veoma dobar sastanak sa predsjednikom Zelenskim i njegovom delegacijom, gdje je pozdravio veoma snažnu poruku NATO saveznika, pozdravio uspostavljanje Vijeća za Ukrajinu NATO-a, kao i jasnu opredijeljenost da se Ukrajina približi članstvu. Dakle, to nije bilo pitanje pokrenuto ni na jednom od tih sastanaka. I mislim da je izuzetno važno prepoznati da su odluke koje su donijeli svi saveznici u NATO-u, najjača poruka o Ukrajini i članstvu koju je ovaj Savez ikada donio, jasnom izjavom da će Ukrajina postati članica, da je budućnost Ukrajine u NATO-u, a zatim i opisom daljeg puta uz praktičnu podršku za osiguranje interoperabilnosti uz jačanje političkih veza sa NATO-ovim vijećem za Ukrajinu, a zatim i uklanjanjem uslova za članstvo akcioni plan. Tada će se pregovori za rješavanje sukoba u Ukrajini dogoditi tek kada Ukrajina bude spremna za pregovore. Kao što smo stalno ponavljali, ništa o Ukrajini bez Ukrajine. Ono što znamo je da što više vojne podrške pružimo Ukrajini, što više zemlje budu u stanju da oslobode, to će njihova ruka biti jača za pregovaračkim stolom. Zato nastavljamo. A poruka sa ovog samita i NATO saveznika sa novim najavama krstarećih raketa dugog dometa, više oklopnih vozila sa naprednijim sistemima protivvazdušne odbrane i obukom pilota F16 je da ih podržavamo da oslobode kopno, kako bi imali jaču ruku za pregovaračkim stolom. O tome se radi. Ne radi se o tome da NATO pregovara u ime Ukrajine”, rekao je Stoltenberg.
Najava nove vojne pomoći, trening za ukrajinske pilote, ali i pomoć za liječenje veterana su samo neki od elemenata pomoći, jedno od pitanja za Stoltenberga je bilo da li će ova pomoć biti smatrana investicijom u 2% i više GDP-a za odbranu.
“Ono što se računa, da to prvo odgovorim, ono što se računa u potrošnju od 2% je svaki izdatak koji spada u NATO-ovu definiciju izdataka za odbranu. Dakle, ako govorimo o vojnim rashodima koji su definisani kao rashodi za odbranu prema definiciji NATO-a, onda se računaju. Ako ne potpadaju pod tu definiciju, ne računa se. Tako je na neki način, bez obzira na to u kakvim okvirima se to troši. Glede komunikea, mislim da, prije svega, svi razumijemo izuzetno tešku situaciju u Ukrajini. Oni su usred rata. Svaki dan ima žrtava. Postoji kontraofanziva suočena sa žestokim otporom, nagaznim minama ruskih snaga i brutalnim ratom s ruske strane. Naravno, to je i razlog zašto je Ukrajina iznova i iznova tražila više podrške i zašto su saveznici pojačali postepeno sve naprednije sisteme naoružanja. Pozdravljam to, naša je podrška evoluirala kako je evoluirao rat i naši su politički odnosi također evoluirali kako se ovaj rat razvijao. Stoga smo donijeli odluke na ovom samitu. Drago mi je da je predsjednik Zelenski pozdravio i stvaranje NATO-ovog Ukrajinskog vijeća, činjenicu da smo uklonili zahtjeve za akcioni plan za članstvo, približavanje Ukrajine NATO-u, kao i činjenicu da je to najsnažniji izraz puta naprijed, ujedinjena poruka o članstvu Ukrajine iz ovog Saveza”, pojasnio je Stoltenberg.
U zaključku Stoltenberg je kazao kako bi bilo pogrešno sada donositi procjene i najavljivati šta bi bilo kada bi bilo ili kada se desi kraj rata u Ukrajini.
“Najvažnije je sada osigurati da se rat završi na samo netrajan način. I opet, to je razlog zašto je najhitniji zadatak, najvažniji zadatak kontinuiran priliv vojne podrške. Smatram da smo prije mnogo mjeseci zaista shvatili da je ovo rat iscrpljivanja, što znači logistika, borbe. Važno je da isporučujemo različite napredne sisteme naoružanja. Ali jednako važno kao i isporuka novih sistema je da smo u mogućnosti da održavamo i održavamo sve sisteme koji već postoje. Ogromna količina municije, rezervnih dijelova, održavanja, popravka kapaciteta. A možda nije, kao što sam rekao, tako lako privući pažnju javnosti danas, težak je rad za održati. Ali bez održavanja svih sistema, Ukrajinci ne bi mogli da brane svoju zemlju i oslobode teritoriju”, rekao je šef NATO-a.
Iako mu je ovo trebao biti posljednji samit u ovoj ulozi Stoltenberg će imati još jednu priliku da dočeka lidere Alijanse i to iduće godine u Washingtonu kada će se obilježavati 75. godina od nastanka NATO Alijanse.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!