Iako je rat eskalirao prije šest mjeseci, Izrael je ove nedjelje prvi put koristio svoju "C-kupolu", pomorsku verziju već sada čuvene Gvozdene kupole.
Кako je „neprijateljski avion“ navodno ušao u izraelski vazdušni prostor u blizini južnog grada Eilata kasno u ponedjeljak, oglasile su se sirene da upozore lučki grad na Crvenom moru, a izraelska vojska je prvi put rasporedila odbrambeni sistem nazvan C-kupola, navele su Izraelske snage u saopštenju objavljenom u Telegramu u utorak, prenosi TIME.
„Metu je uspješno presreo pomorski odbrambeni sistem ’C-kupola’“, navodi se u saopštenju i dodaje da „nije pričinjena nikakva šteta“.
Izraelski odbrambeni sistem je testiran porastom napada od izbijanja rata u Gazi.
Кonkretno, Eilat je bio meta vazdušnih napada od strane milicija iz regiona, uključujući Hute u Jemenu.
Samo prošle nedjelje, leteći objekat koji nije presrela protivvazdušna odbrana udario je u zgradu u tom gradu, a grupa koju podržava Iran preuzela je odgovornost za napad.
Video snimci koji kruže društvenim mrežama o upotrebi C-kupole u ponedjeljak uveče su zabilježili bljeskove svjetlosti na nebu, projektile koji su presreteni.
Šta je C-kupola i kako funkcioniše?
C-kupola je pomorska verzija Gvozdene kupole, izraelskog raketnog odbrambenog sistema koji je presreo hiljade raketa ispaljenih iz Gaze.
Gvozdena kupola, koja je aktivirana 2011. godine i ima efikasnost od oko 90 odsto, funkcioniše pomoću radara za otkrivanje raketa kratkog dometa, a onda ih uništi sopstvenim projektilima.
C-kupola, koja je prvi put pokrenuta 2014. godine i proglašena operativnom u novembru 2022. godine, sada se prvi put koristi.
Radi slično kao Gvozdena kupola, koristeći neke od njenih tehnologija, osim što se montira na brodove.
Za razliku od Gvozdene kupole koji ima svoj namenski radar, C-kupola je, prema riječima izraelske državne odbrambene tehnološke kompanije Rafael, integrisana u brodski radar za otkrivanje dolaznih objekata.
C-kupola, kaže Rafael, osigurava „potpunu kružnu zaštitu plovila i visoku vjerovatnoću uništavanja čitavog spektra savremenih prijetnji — pomorskih i obalnih“.
Prošlog juna izraelske vlasti su objavile da su završile seriju testova C-kupole na korveti klase Sa’ar 6, seriji ratnih brodova njemačke proizvodnje.
Кorveta klase Sa’ar 6 je prvi put korišćena u borbama u oktobru prošle godine, nakon napada Hamasa 7. oktobra, i ostala je raspoređena u izraelskoj vojnoj kampanji.
Drugi odbrambeni sistemi raspoređeni prvi put tokom sukoba uključuju i Strelu 2 i Strelu 3, raketne presretače koji su korišćeni prošle godine protiv raketa lansiranih prema Izraelu iz Pojasa Gaze i Crvenog mora.
„Rat u Gazi se nastavlja, a mi smo daleko od zaustavljanja“, rekao je šef IDF-a Herci Halevi u izjavi u nedelju, kada je obilježeno šest mjeseci od 7. oktobra.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!