Zašto Egipat nije u potpunosti otvorio granicu za Palestince iz Gaze

Svijet 02. nov 202312:43 0 komentara
Reuters

Kako navodi Guardian, Egipat je već sedmicama u dilemi oko otvaranja prelaza Rafah u Gazi. Dok je zemlja željna pomoći najteže povrijeđenim Palestincima da napuste enklavu, odlučno odbija da dopusti nalet palestinskih izbeglica na Sinajsko poluostrvo. "Spremni smo žrtvovati milione života kako bismo osigurali da niko ne zadire u našu teritoriju", rekao je egipatski premijer Mostafa Madbouly ranije ove sedmice.

Pregovori o oslobađanju ranjenih Palestinaca i nekih stranih državljana, koje uglavnom nadgleda Katar, neraskidivo su povezani sa protokom pomoći iz Egipta u Gazu preko istog prijelaza. Američki predsjednik Joe Biden pregovarao je o prolazu za pomoć kroz Rafah, ali količina pomoći ja mala u poređenju sa onim što je potrebno. U srijedu je humanitarni koordinator UN-a Martin Griffiths ponovo pozvao Izrael da ponovo otvori Kerem Shalom, prijelaz koji kontrolira na južnom dijelu Gaze.

Egipat i predsjednik Abdel Fattah El-Sisi su se našli na udaru kritika jer nisu otvorili svoje granice za Palestince otkako je počelo izraelsko bombardiranje kao odgovor na napad Hamasa 7. oktobra.

Sisi je na mirovnom samitu u Kairu 21. oktobra rekao da svijet nikada ne smije tolerisati korištenje ljudske patnje da se ljudi prisile na raseljavanje.

Egipat je potvrdio, i ponavlja, svoje oštro odbijanje prisilnog raseljavanja Palestinaca i njihovog premještanja na egipatske teritorije na Sinaju, jer će to označiti posljednji zadah u likvidaciji palestinske stvari, srušiti san o nezavisnoj palestinkoj državi, i učiniti ništavnom borbu palestinskog naroda i arapskih i islamskih naroda oko palestinskog cilja koja traje već 75 godina”, rekao je on.

Kako navodi Guardian, informacije koje su procurile iz izraelske vlade sugeriraju da je jedan od planova Izraela zaista bio da protjera desetine hiljada Palestinaca na Sinaj na nominalno privremenoj osnovi. Palestinci se plaše da će se ponoviti ono što oni nazivaju Nakba, ili katastrofa – protjerivanje 700.000 Palestinaca 1948. nakon stvaranja Izraela.

Čini se i da Egipat ne želi da mu se ponovi iskustvo Libana i Jordana, koji već desetljećima zbrinjavaju palestinske izbjeglice. Sisi smatra da je smještaj do milion Palestinaca u kampovima u njegovoj zemlji politički rizik koji nije vrijedan preuzimanja.

Neki od propalestinskih protesta u Egiptu već su koristili slogane i simbole revolucije arapskog proljeća 25. januara 2011. u Egiptu, skandirajući “hljeb, sloboda i socijalna pravda”. Sisi treba da kanališe propalestinsko raspoloženje u svoju korist.

Čak i spominjanje masovnog egzodusa čini Sisija nervoznim. Novinska kuća Mada Masr sa sjedištem u Kairu suspendovana je na šest mjeseci i upućena je glavnom tužiocu nakon što je objavila izvještaj o, kako se navodi, planovima za raseljavanje Palestinaca iz Gaze na Sinaju”, piše Guardian.

Rafah je u srijedu otvoren za evakuaciju desetina povrijeđenih Palestinaca i stotina vlasnika stranih pasoša, ali niko ne zna koliko će ta situacija trajati. Nadalje, proces odabira ko može otići – o kojem su Izrael i Egipat pregovarali u Kataru – je netransparentan. Ambasade mogu lobirati da građani pređu granicu, ali nemaju pravo glasa.

Zabrinutost Egipta je da se trenutno “protok” Palestinaca na njegovu teritoriju “pretvori u lavinu”, a Sisi je okupio masu tenkova na egipatskoj strani granice kako bi spriječio tako nešto.

Američki državni sekretar, Antony Blinken, koji će u petak doći u regiju, naveo je jasno da se nada da će se uredan protok stranih državljana koji napuštaju Gazu nastaviti i da bi to moglo dovesti do oslobađanja još talaca, većeg priliva pomoći, pa čak i humanitarne pauze, stvarajući pozitivan diplomatski krug.

UN je u utorak saopštio da je 59 kamiona koji su prevozili vodu, hranu i lijekove ušlo u Gazu kroz Rafah, najveći konvoj otkako je isporuka pomoći nastavljena 21. oktobra, čime je ukupan broj kamiona porastao na 217. Cilj je dostići 100 kamiona dnevno do kraja sedmice.

Uobičajeni protok prije blokade koju je uveo Izrael bio je 500 do 800 kamiona dnevno, što pokazuje koliko je teška humanitarna katastrofa.

Izraelski zvaničnici također počinju naglašavati pomoć koja ulazi u Gazu u objavama na Twitteru namijenjenim međunarodnoj publici. Uvoz goriva, potrebnog za rad opreme za spašavanje života, i dalje je zabranjen, ali vodu sada isporučuje Izrael kroz postojeću cijev.

U članku koji je objavio Washington Post ove sedmice, Blinken je poručio Izraelu da bi bilo u njegovom vlastitom sigurnosnom interesu dozvoliti Egiptu da pošalje više pomoći u Gazu.

Pružanje trenutne pomoći i zaštite palestinskim civilima u sukobu također je neophodan temelj za pronalaženje partnera u Gazi koji imaju drugačiju viziju budućnosti od Hamasa – i koji su spremni pomoći da se ona ostvari. Ne možemo pronaći te partnere ako ih je progutala humanitarna katastrofa i ako su otuđeni našom ravnodušnošću prema njihovoj nevolji”, naveo je on.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!