Za šta se terete uhapšeni pripadnici HVO-a iz Orašja

Vijesti 03. nov 201617:30 > 04. nov 2016 18:18
N1

Sud BiH odredio je jučer jednomjesečni pritvor za osumnjičene pripadnike HVO-a koji su prije nekoliko dana uhapšeni na području Orašja. N1 ekskluzivno donosi navode postupajućeg tužitelja i rješenje Suda BiH.

Jedan od razloga za određivanje mjera pritvora za sve osumnjičene jeste da Sud vidi potencijalnu opasnost od bjekstva, jer svi uhapšeni imaju pasoš BiH i Hrvatske. Drugi glavni razlog za određivanje mjera pritvora leži u činjenici da je moguć utjecaj na svjedoke koji bi se u narednoj fazi trebali ispitati.

Uhapšeni Ivo Oršolić (64), Tado Oršolić (56), Marko Dominković (54), Joso Nedić (60), Marko Baotić (68), Marko Blažanović (61), Mato Živković (52), Anto Živković (57) i Stijepo Đurić (51) terete se da su kao pripadnici struktura HVO-a u Orašju, vojne policije HVO-a i policijskih struktura, kao i stražari u logorima i objektima za zatočenje, počinili ratni zločin nad većim brojem žrtava srpske nacionalnosti s područja Orašja i okolnih mjesta od aprila 1992. pa do jula 1993. godine. Tereti ih se i za kazneno djelo zločina protiv čovječnosti.

N1 imao je uvid u odluku Suda o određivanju jednomjesečnog pritvora i tvrdnjama postupajućeg tužitelja. Donosimo vam detalje. 

Tako se u rješenju navodi da je sigurnosna situacija u Orašju već narušena u proljeće 1992. godine, te da je sredinom mjeseca aprila, prema izjavi Svjedoka 1, došlo do prekida nastave, te je jedan broj djece napustio školu i samo mjesto Orašje, u kojem periodu se stvara atmosfera koja će nagovijestiti budući napad na srpsko stanovništvo opštine Orašje o čemu, kako se navodi u prijedlogu, u svojoj izjavi govori Svjedok 2.
U daljem obrazloženju postojanja osnovane sumnje da su osumnjičeni počinili krivična djela koja im se stavljaju na teret, Tužilaštvo BiH u dostavljenom prijedlogu navodi da su se na putnim pravcima koji su iz Orašja vodili prema dijelovima teritorije, a koji su bili naseljeni srpskim stanovništvom, nalazili punktovi HVO-a, te da na taj način nije dozvoljen izlaz sa podučja opštine Orašje srpskom stanovništvu koje do početka maja 1992. godine nije uspjelo da pobjegne sa područja opštine Orašje pod komandom HVO-a, a o čemu govori Svjedok 3.

Također, postupajući tužilac navodi da iz iskaza svjedoka proizlazi osnovana sumnja da je 9. maja 1992. godine, od strane pripadnika Vojne policije pod komandom Pere Vincetića i pripadnika PS Orašje koje je na raciji predvodio komandir PS Orašje Marko Dominković, a sve po naredbi zapovjednika 106. br. HVO-a Đure Matuzovića, izvršena racija u selu Bukova Greda, kao jedinom mjestu sa većinskim srpskim stanovništvom pod kontrolom HVO Orašje. Njihovi pipadnici, nakon što su skupili svo srpsko stanovništvo sela, pred mjesnom trgovinom, odvajaju pojedine muškarce i vrše njihovu likvidaciju. Tom prilikom su ubijeni Marko Maksimović, Mićo Gavrić, Zoran Maksimović, Lazar Vasiljević, Drago Cvijanović, Žarko Maksimović i Mišo Gavrić koji je u vrijeme ubistva bio maloljetan. Žene vraćaju kućama, a sve zatečene muškarce, nakon zlostavljanja, hapse i sprovode u zatvoreničke objekte HVO-a u Orašju i Donjoj Mahali gdje ih zatvaraju.

Granica BiH “propusna”
Postupajući tužitelj navodi i zapovjednu izolaciju srpskog stanovništva od 11. juna 1992. godine, izdatu od strane zapovjednika 106. brigade HVO-a – Bosanka Posavina, Orašje, a dostavljenu Vojnoj policiji 106. brigade HVO-a, načelniku sigurnosti brigade i Stanici javne sigurnosti koji su bili zaduđeni za izvršenje navedene zapovijedi, a koju dužnost je, prema navodima iz prijedloga, u navedenom periodu obavljao osumnjičeni Đuro Matuzović.
Kako se navodi u prijedlogu Tužilaštva BiH, do sada je veliki broj osumnjičenih osoba za krivična djela uspjelo da se sakrije ili pobjegne u susjedne ili druge države, te na taj način izbjegnu krivično gonjenje jer pored državljanstva BiH posjeduju i državljanstvo Hrvatske.
U prilog tvrdnji opasnosti od bjekstva, navodi tužitelj, ide i činejnica da je državna granica BiH relativno “propusna”, te da osumnjičeni vrlo lako mogu preći u Republiku Hrvatsku koristeći službene prelaze. Kako je naveo tužitelj, ovu tvrdnju naročito potkrepljuje to što je opština Orašje pogranična opština prema Hrvatskoj.
Osumnjičeni Đuro Matuzović je naveo da se pripadnicima Državne agencije za istrage i zaštitu predao odmah po dolasku istih, te da je spreman da učestvuje u krivičnom postupku.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.