Tržište slatkiša u regionu posljednjih dana je "uzburkala" vijest da je kompanija "Kappa Star", u vlasništvu srbijanskog biznismena, Nebojše Šaranovića, na Zagrebačkoj berzi kupila dio akcija čuvene hrvatske fabrike konditorskih proizvoda "Kraš". U hrvatskoj fabrici za N1 nisu željeli da komentarišu ulazak "Kappa Star" u njihovu vlasničku strukturu. Iako beogradska štampa prenosi da je Šaranović preuzeo "Kraš", ekonomski stručnjaci objašnjavaju da je proces preuzimanja i dalje daleko.
“ISTINA JE! KRAŠ POSTAJE SRPSKA FIRMA”, “KRAŠ POSTAJE SRPSKI”, “PANIKA U ZAGREBU” – tako su prethodnih dana mediji u Srbiji “bombastično” izvještavali o tome da je kiparska kompanija “Kappa Star Limited”, u stopostotnom vlasništvu srbijanskog biznismena Nebojše Šaranovića, kupila dio akcija čuvene fabrike slatkiša “Kraš” iz Zagreba.
Dorina, Bajadera, Bronhi i Kiki, ipak, ne prelaze u potpunosti u ruke Šaranović, on je, za sada, kupio devet posto vlasništva u hrvatskoj fabrici.
Da li će “srbijanskog kralj papira”, kakvu je titulu Šaranović ponio zbog kupovine tri fabrike papirnih proizvoda, koji je i vlasnik dvije fabrike slatkiša Jaffa i Banini, nastaviti da kupuje akcije “Kraša” i da li želi kontrolni paket, odnosno 25 posto udjela – u beogradskom predstavništvu te kompanije – bez odgovora na pozive.
Profesor Ekonomskog fakulteta Dragan Lončar za N1 kaže da se ulaskom u “Kraš” za “Kappa Star” otvara evropsko tržište.
“Meni to djeluje kao logičan, strateški potez jedne kompanije koja želi da se dalje kako bismo mi to rekli – horizontalno diverzifikuje, odnosno da uđe u biznise koji su povezani sa njenim poslovnim jezgrom. S obzirom na to da kompanija Kappa u vlasništvu već ima i Jaffu iz Crvenke i Banini, logično mi je da pokušava da nađe metu koja bi bila strateška platforma ili odskočna daska za brži i lakši izlazak na tržište Evropske unije”, kaže Lončar.
U “Krašu” kažu da nisu zainteresovani da cijeli slučaj komentarišu. A kakav je odnos snaga u zagrebačkoj fabrici slatkiša nakon što je u igru ušao i Nebojša Šaranović? Mesna industrija “Braća Pivac” ima 31 posto vlasništva, Kraš ESOP 19 posto, a ostalo je u vlasništvu malih akcionara. Za brokere – to je stabilna vlasnička struktura.
“Kappa Star Limited ima sada dvije opcije – jedna je da preporoda te akcije i to je sigurno dobitna kombinacija, s obzirom na to da su kupovali po nižoj cijeni, ali se sada ta cijena kreće blizu 900 kuna i vjerovatno da u budućnosti neće tu bitnije padati, druga opcija je da uđe dublje u preuzimanje Kraša, međutim – taj postupak preuzimanja Kraša bi bio dugotrajan i neizvjestan, s obzirom na to da tu već imamo konstituisano vlasništvo od mesne industrije Braća Pivec i Kraš ESOP sa nekih 48 posto ukupno”, kaže broker Branislav Jorgić.
Zbog svake “kockice” regionalnog tržišta slatkiša vodi se borba, kažu stručnjaci, a za bolji položaj u ovom slučaju bore se kompanije koje su čuvene po svojim proizvodima. Međutim, podsjećaju da u takvoj utakmici – za sada – vode hrvatski investitori, jer najveću srbijansku fabriku slatkiša i konditorskih proizvoda – Soko Štark drži hrvatska Atlantic grupa i to posljednjih 10 godina.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad