Prvi put od 2. svjetskog rata: Japan se dramatično naoružava

Vijesti 16. dec 202213:56 0 komentara
John THYS / AFP

Japan je u petak predstavio svoje plan za do sada najveću vojnu potrošnju od Drugog svjetskog rata. Prema njemu vlada ove države planira uložiti 320 milijardi američkih dolara kojim će se kupiti projektile sposobne da dosegnu Kinu, a kako bi se pripremili za kontinuirani sukob, jer regionalne tenzije i ruska invazija na Ukrajinu, izazivaju strah od rata. 

Taj sveobuhvatni, petogodišnji plan, koji je nekada bio nezamisliv u Japanu, učinit će zemlju trećim najvećim vojnim trošačima na svijetu nakon Sjedinjenih Država i Kine, uzimajući u obzir osnovu tekućih budžeta.

Premijer Fumio Kishida, koji je rekao za Japan i narod da se nalaze na “historijskoj prekretnici”, rekao je da je pojačanje “moj odgovor na različite sigurnosne izazove s kojima se suočavamo”.

Njegova vlada je zabrinuta da je Rusija postavila presedan koji će potaknuti Kinu da napadne Tajvan, prijeteći obližnjim japanskim otocima, ometajući isporuke naprednih poluvodiča i namečući moguće zagušenje morskih puteva koji snabdijevaju Japan bliskoistočnom naftom.

“Ovo postavlja novi pravac za Japan. Ako se plan sprovede na odgovarajući način, (japanske) odbrambene snage će biti stvarna i učinkovita snaga svjetske klase”, rekao je Yoji Koda, bivši admiral pomorskih snaga Japana, koji je komandovao japanskom flotom 2008. godine.

Vlada je saopštila da će takođe skladištiti rezervne dijelove i drugu municiju, proširiti transportne kapacitete i razviti kapacitete sajber ratovanja. U svom poslijeratnom ustavu, koji su napisali Amerikanci, Japan se odrekao prava na rat i sredstava za to.

“Ruska invazija na Ukrajinu predstavlja ozbiljno kršenje zakona koji zabranjuju upotrebu sile i uzdrmala je temelje međunarodnog poretka”, navodi se u strateškom dokumentu.

“Strateški izazov koji predstavlja Kina najveći je s kojim se Japan ikada suočio”, dodaje se, uz napomenu da Peking nije isključio upotrebu sile kako bi Tajvan stavio pod svoju kontrolu.

“Premijer daje jasnu, nedvosmislenu stratešku izjavu o ulozi Japana kao države koja će garantovati bezbjednost u Indo-Pacifiku”, rekao je američki ambasador u Japanu Rahm Emanuel. “Načinio je veliki korak u sposobnosti Japana da odvrati potencijalne neprijatelje od upotrebe sile”, dodao je.

Kina je optužila Japan da iznosi lažne tvrdnje o kineskim vojnim aktivnostima u svojoj novoj sigurnosnoj strategiji, navodi se u saopštenju njene ambasade u Japanu.

Kineska potrošnja na odbranu je prestigla japansku na prijelazu stoljeća, a sada ima vojni budžet skoro četiri puta veći od japanskog. Premalo municije i nedostatak rezervnih dijelova koji prizemljuju avione i stavljaju drugu vojnu opremu van pogona su najneposredniji problemi s kojima se Japan mora pozabaviti, rekli su vojni izvori za Reuters.

Kishidin plan će udvostručiti izdatke za odbranu na oko 2% bruto domaćeg proizvoda tokom pet godina, prevazilazeći samonametnutu granicu potrošnje od 1% koja je na snazi od 1976. godine.

Ostale stavke na japanskoj listi za kupovinu uključuju projektile presretače za odbranu od balističkih projektila, napadne i izviđačke bespilotne letjelice, opremu za satelitsku komunikaciju, “nevidljive” lovce F-35 proizvođača Lockheed Martin, helikoptere, podmornice, ratne brodove i velike transportne avione.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!