Rastegnuti penziju od mjeseca do mjeseca strategija je teža i od ozbiljne partije šaha. Grupu Banjalučkih penzionera vijest o povećanju penzija za 10% dočekala je upravo tokom razmišljanja o sljedećem potezu.
“Znaš kako, mala je kod mene penzija, 400 maraka. Dobiću 40 maraka. A ja bih volio da su mi sad skinuli 40 maraka, a da su ostale cijene koje su bile”, rekao je jedan penzioner, a drugi dodaje: “Kako će onaj od 200 maraka rastegnuti? On diže 10%, a cijene su otišle 200%.”.
Prvoaprilska šala
Možda i ne bi da ono što je predstavljano kao zbilja, na kraju ipak nije ispalo šala.
“Mi već od 1. aprila – nije prvoaprilska šala, već činjenica, mogli bismo da imamo ukinute akcize na naftu i naftne derivate po litri. U tom momentu će cijene biti blizu 2 KM po litri”, rekao je premijer RS Radovan Višković 18. aprila 2022. godine.
To je, navodno, tada bilo dogovoreno sa premijerom Federacije Bosne i Hercegovine. Uz akcize trebalo je do kraja godine da se ukine i PDV na osnovne životne namirnice. Nakon rasprave u Domu naroda Bosne i Hercegovine u prvom čitanju prošlo je smanjenje stope PDV-a, ali ne i ukidanje akciza na gorivo.
Dok mi čekamo neke velike odluke koje bi umanjile cijene osnovnih životnih namirnica zapravo najveći dio našeg novčanika jede informacija. I to se najbolje vidi po cijenama osnovnih životnih namirnica koje su ovih dana sve skuplje, bez ikakvih naznaka da će ta poskupljenja uskoro stati.”
Teško do ručka
Dok tako važne odluke šetaju “od nemila do nedraga” kila brašna, litar ulja, mlijeko, 10 jaja, so, tjestenina dođu oko 18 maraka. Sve skupljeno stane u jednu vrećicu, a njen sadržaj teško da može u jedan ručak.
Građani kažu – biraju cijene.
“Boga mi biram cijene i nešto i preskočim što mi i treba. Ne možeš uzeti, nemam za što, sad 400 maraka nije ništa”, kazao je jedan Banjalučanin.
Pa se sve opet svodi na narodnu: “Sit gladnog ne razumije”. Da je drugačije kažu ekonomisti makar bi se pomoglo domaćem poljoprivredniku.
“Najveći užas je da mi ništa ne radimo da proizvedemo domaći proizvod koji bi imao neku definisanu cijenu gdje bi zaposlili naše kapacitete, našu zemlju praktično iskoristili za proizvodnju”, rekao je analitičar Zoran Pavlović.
Bez zajedničkog jezika
I o ovoj krizi vlast i opozicija nemaju zajednički jezik pa i moguća rješenja koja su svakako zapela negdje između spratova zgrade Parlamentarne skupštine – vide različito.
A dok najsiromašniji bilo kakve mjere najviše i čekaju sa rastom krize i njihov broj se umnožava. Najniža penzija u Republici Srpskoj sa posljednjim uvećanjem za 40 i više godina radnog staža iznosiće nešto više od 485 maraka. Nešto više od pet puta može se okrenuti u 2.448 maraka, koliko je u martu iznosila sindikalna potrošačka korpa po računici Saveza samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare