Uspjeh poslodavca, mjeri se zadovoljstvom radnika. Ove parole tek počinju bivati svjesni u BiH. Pojedine kompanije aktivno rade na tome, pa su počele testirati i četverodnevno radno vrijeme. Primjer je bh kompanija Oskar Pharma iz Livna, u kojoj su se na ovaj način odlučili svoje radnike dodatno motivisati i omogućiti im bolji balans između privatnog i poslovnog života.
Veća plata i jedan radni dan u sedmici manje, model je to po kojem će od narednog mjeseca raditi livanjska kompanija koja se bavi distribucijom dodataka prehrani. Odluka je to poslodavca, koji je na ovaj način želio olakšati svojim radnicima ali ujedno i povećati njihovu produktivnost.
“Mojom nekom analizom, ako čovjek ima dobru plaću kojom je zadovoljan, i ako je redovna, smatrao sam da ako ljudima pružimo malo više slobodnog vremena koje mogu provesti kući sa svojim najmilijim da imaju svoje kreativno i slobodno vrijeme, mislim da mi kao firma ne bi trebali izgubiti apsolutno ništa što se tiče samog poslovanja, ali da dobivamo puno zadovoljnijeg radnika. Stara poslovica kaže zadovoljan radnik je dobar radnik”, ispričao nam je vlasnik firme Oskar Pharma Livno Mario Pavlinović.
Samim tim kompanija tvrdi Pavlinović može biti samo na dobitku. Odluka o četiri radna dana u nedelji, ne podrazumijeva niti preraspodjelu vremena niti uvođenje većeg broja sati. Radno vrijeme ostaje isto, a kao neradni dan izabran je posljednji radni dan u sedmici, što je radnike ove kompanije dodatno oduševilo.
“Prvo smo bili iznenađeni, zapravo šokirani ali pozitivno. Ono što nas je oduševilo jeste to da je direktor izabrao da petak bude neradni dan da spojimo sa vikendom i ponosni smo na tu njegovu inicijativu zato što smo prva firma u BiH koja će imati nešto što preslikavamo iz jedne Evrope koja je uređena, razvijena i koja ima smisla za radnika”, naglasila je oduševljeno uposlenica Barbara Kalaba.
“Tri neradna dana svakom dobro dođu s obzirom na brz životni tempo, nažalost puno obaveza imamo a sve manje vremena za svoju porodicu i za sebe same tako da smo ovu ideju sa oduševljenjem prihvatili”, dodala je uposlenica Nataša Vuković-Mikerević.
Tako će se vjeruju povećati i prihodi kompanije, a s druge strane smanjit će se broj bolovanja i odsustva sa posla.
“Sad već razmišljamo kako će to sve izgledati, gledamo kako su to u evropskim zemljama uradili, a studije su pokazale da su uposlenici takvih firmi mnogo produktivniji nego oni s uobičajenim radnim vremenom”, riječi su uposlenika Harisa Sladića.
Ovakva odluka mogla bi, vjeruju, stvoriti pritisak i poslodavcima drugih bh kompanija, koje bi slijedeći njihov primjer napravile ogroman iskorak u relaksaciji, produktivnosti i kretivnosti svojih zaposlenika.
“Ako smo napravili neki blagi pritisak meni je uistinu drago jer ne možemo krivicu zbog odlaska mladih ljudi prebacivati na nekog drugog. Odgovornost ima dijelom i politika ali i privatnici i gospodarski sektor”, istakao je vlasnik firme.
I dok su neke zemlje već prihvatile takav način rada, pojedine i dalje smatraju kako isti nije efikasan, pa umjesto toga brojne kompanije širom svijeta uvode manji broj radnih sati, tako što su zadržali model pet radnih dana, ali su radni dan skratili na četiri ili šest sati.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare