Nova studija otkriva kakav uticaj ima kafa na visok krvni pritisak

Zdravlje 22. feb 202315:29 0 komentara
Shutterstock

Nova studija objavljena u časopisu "Nutrients" pokazala je da je ispijanje tri ili više šoljica kafe dnevno povezano sa nižim krvnim pritiskom.

Prema riječima glavnog autora studije, dr Ariga F.G. Ciceron, vanredni profesor na Univerzitetu u Bolonji, periferni i centralni krvni pritisak su markeri ukrućenja arterija i starenja.

Kod starijih osoba sa visokim krvnim pritiskom, velike arterije imaju tendenciju da budu čvršće, što dovodi do višeg sistolnog krvnog pritiska (najviši broj očitavanja krvnog pritiska) i šireg pulsnog pritiska (razlika između gornjeg i donjeg broja).

Autori u svom izvještaju napominju da su efekti kafe na krvni pritisak još uvek pod raspravom, prije svega zato što je poznato da sadržaj kofeina u kafi može kratkoročno da podigne krvni pritisak.

Međutim, ovi efekti mogu da budu poboljšani antioksidansima koji se nalaze u kafi koji mogu da pomognu da se krvni sudovi prošire, kao i da štite ćelije od slobodnih radikala.

Redovno konzumiranje kafe povezano je sa snižavanjem krvnog pritiska

Dr Ciceron i njegov tim željeli su da istraže kako će interakcija između kofeina i drugih jedinjenja koja se nalaze u kafi uticati na pojavu krvnog pritiska.

Da bi sproveo svoju studiju, tim dr Cicerona ispitao je uzorak koji uključuje 720 muškaraca i 783 žene koji su učestvovali u Brizigelinoj studiji srca.

Ova tekuća studija, koja je prvi put započela 1972. godine, uključuje nasumični uzorak reprezentativan za ruralni grad u sjevernoj Italiji pod nazivom Brizigela.

Istraživači su pogledali krvni pritisak učesnika i navike konzumiranja kafe, kao i izbor drugih podataka relevantnih za kardiovaskularno zdravlje.

Analizom podataka otkrili su da je konzumiranje kafe povezano sa nižim krvnim pritiskom, prenosi Healthline.

„Čini se da je trend od dvije šolje kafe dnevno pozitivan“, rekao je Ciceron i dodao da ispijanje kafe ne bi trebalo a priori da bude zabranjeno osobama koje piju kafu, ako postoji strah da bi kafa mogla da im poveća krvni pritisak.

Zašto kafa može da pomogne kod hipertenzije?

Dr Megan K. Roads sa Odsjeka za medicinu i odsjeka za nefrologiju na Univerzitetu Alabama u Birmingemu, rekla je da postoji nekoliko mehanizama pomoću kojih konzumiranje kafe može da snizi krvni pritisak, od kojih su neki demonstrirani u studijama na životinjama.

Kafa sadrži kofein, koji možeda  podigne i sniziti krvni pritisak u akutnim uslovima, ali takođe sadrži antioksidante i bioaktivna jedinjenja koja mogu da budu odgovorna za efekat snižavanja krvnog pritiska“, objasnila je ona.

Dr Roads je ponudila hlorogensku kiselinu kao primjer jedinjenja koje može da snizi sistolni krvni pritisak kod pacova.

„Kada se obrađuje crijevnom mikrobiotom, hlorogenska kiselina se razlaže na metabolite koji mogu da povećaju bioraspoloživost azotnog oksida i snize krvni pritisak.

Dr Debabrata Mukerdži, predsjedavajuća Odjeljenja za internu medicinu i profesor interne medicine na Univerzitetu Teksas, dalje je objasnila:

„Iako bi kofein mogao da poveća nivo krvnog pritiska, posebno kod osoba koje obično ne piju kafu, količina drugih bioaktivnih jedinjenja u kafi uravnotežuje ovaj efekat sa konačnim neutralnim do pozitivnim efektom na krvni pritisak“.

Vjeruje se da je hlorogena kiselina, koja je prisutna u najvećoj koncentraciji u zrnu kafe, jedno od glavnih jedinjenja u kafi koje snižavaju krvni pritisak, kaže Mukerdži. Kvercetin takođe može da ima ulogu u tome.

Da li bi ljudi sa visokim krvnim pritiskom trebalo da piju kafu?

Dr Džim Liu, kardiolog sa Medicinskog centra Veksner Univerziteta u Ohaju, rekao je da iako je ova studija mala i fokusira se na određenu populaciju, njeni nalazi su u skladu sa prethodnim saznanjima o tome kako kafa utiče na krvni pritisak.

„Kafa može akutno da poveća krvni pritisak nakon konzumiranja, ali zaista nema konzistentnih dokaza koji bi pokazali da umjerene količine kafe dovode do dugotrajnih problema sa visokim krvnim pritiskom ili srčanim oboljenjima uopšte“, primjetio je on.

Šta to znači za ljude sa hipertenzijom?

„Za pacijente sa hipertenzijom koji konzumiraju umjerene količine kafe, ova studija pruža neke uvjerljive podatke da je u redu da nastave da piju umjerene količine kafe i da to neće negativno uticati na krvni pritisak. Ako ništa drugo, umjereno konzumiranje kafe može da  pomogne kod krvnog pritiska“, rekao je dr Liu.

Dr Mukerdži je dodala da bi umjereno konzumiranje bilo jednako oko četiri ili pet šoljica kafe, iako se ne preporučuje osobama sa postojećom teškom hipertenzijom.

Američko udruženje za srce napominje da se ljudima savjetuje da izbjegavaju da piju „previše“ kafe zbog njene sposobnosti da podiže krvni pritisak. Također može da izazove probleme sa spavanjem, lupanje srca i anksioznost.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!