Od zaraze morbila jučer preminuo 17-godišnjak u Sarajevu, doktori pozivaju roditelje da vakcinišu djecu

Zdravlje 18. jul 202411:11 0 komentara

U Novom danu na N1 smo govorili o trenutnim epidemijama u Kantonu Sarajevo, sa posebnim fokusom na epidemiju morbila. Razgovarali o značaju prevencije i vakcinacije. Osvrnuli smo se i na opasnosti na bazenima, kao i na druge faktore koji utiču na naš svakodnevni život tokom toplotnog vala. Za N1 su govorile doktorica Agnesa Porović Hodžić, specijalista higijene i medicinske ekologije, i doktorica Anisa Bajramović, specijalista epidemiologije iz Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo.

Sa današnjim danom u Kantonu Sarajevu više od 4.315 je oboljelih od morbila.

“Pik epidemije je bio sredinom maja, sad je u opadanju, ali to ne znači da je epidemija završila, trajat će ona još. Sedmično je manje od 100 oboljelih, najviše je djece. Prvom dozom vakcine MRP-a vakcinisano je 80 posto djece, a u drugim dobnim skupinama smo na 60 posto”, izjavila je doktorica Anisa Bajramović.

Četiri bebe umrle od velikog kašlja

Svaki roditelj zna da mora vakcinisati djecu, a zdravstveni sistem je dužan da obavijesti, napominje ona.

“Pandemija covida je uticala djelimično da su roditelji popustili s pažnjom na važnosti vakcine. Roditelji su poslije shvatili ozbiljnost i dovodili djecu na vakcine”, rekla je doktorica, ističući da je vakcinacija dostupna u svim domovima zdravlja.

Saopćila je i da od jučer imaju prvu prijavu smrti od morbila, a u pitanju je mladić od 17 godina.

“Sprema se izvještaj sada za FBiH, gdje će se opisati epidemija pertussis i morbila. Pertussis kako je počeo u FBiH od prošle godine, od novembra registrovane su četiri smrti beba, to je vrlo loša brojka”, istaknula je doktorica Bajramović.

Podcrtala je i da morbile ne biraju, od morbila može da oboli svaka osoba koja nije vakcinisana. To može i kod odrasli i kod djece da se desi.

Ispravnost vode na bazenskim kupalištima

U Novom danu smo govorili i o vodi u bazenskim kupalištima.

“Svima nam je  neophodno osvježenje, sama rekreacija je dobra, ali na bazenu treba voditi računa jer prijete i brojne negativne posljedice po zdravlje ljudi“, kaže doktorica Porović Hodžić.

O kontroli bazenske vode, dodaje, vodi računa Zavod za javno zdravstvo KS, koji kontinuirano vrši zdravstveni nadzor nad svim bazenskim kupalištima u KS.

“Uzrokovanje vode vrši se dinamikom kako to je definisano pravilnikom. Građani se mogu informisati kakva je voda ispitana, i taj rezultat bi trebao biti izložen na vidnom mjestu na bazenskim kupalištima”, kazala je  Agnesa Porović Hodžić.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!