Senzacija u Manili: Njemačka pobijedila SAD za veliko finale protiv Srbije

Košarka 08. sep 202316:38 0 komentara
REUTERS/Eloisa Lopez

Njemačka je napravila veliko iznenađenje, u drugom polufinalu savladala je selekciju SAD – 113:111 (33:31, 26:29, 35:24, 19:27), pa će se u velikom finalu boriti protiv Srbije za zlatnu medalju.

Amerikanci nisu meč protiv Nijemaca počeli u najboljem ritmu, dozvolili su rivalu da im u prvoj četvrtini rival ubaci čak 33 poena. Doduše, nije selekcija SAD bila u velikom deficitu, iako je u jednom trenutku zaostajala deset poena (25:15).

Kako se prva četvrtina bližila kraju, Amerikanci su se polako vraćali u igru, u jednom trenutku su i izjednačili (31:31). Početkom druge četvrtine SAD su stekle i prednost (39:37), a ona je u jednom momentu iznosila i „plus pet“ (48:43).

Nije tu bio kraj otpora Pancera, koji su sjajnom serijom natjerali Stevea Kerra da zatraži tajm-aut (52:48). Isto je selektor Amerikanaca morao da učini kad se Njemačka početkom drugog poluvremena ponovo „odlijepila“, tada na šest poena razlike (70:64).

Nije pomoglo, Schroder je trojkom donio i osam poena prednosti svojoj reprezentaciji (76:68). Na tri minuta prije kraja treće četvrtine razlika je poslije koša time bila još veća (84:75).

Nisu niti jednog trenutka Panceri posustajali, „nemogućom“ trojkom Vagnera stigli su i do dvocifrene razlike, koju su zadržali pred ulazak u posljednju četvrtinu (94:84).

I ne samo to, Nijemci su pogotkom Thiemanna stigli i na maksimalnih „plus 12“ na pet i po minuta prije kraja (106:94). Bili su Amerikanci tada pod velikim pritiskom, ali su trojkom Reevsa i uz jedno od dva pogođena bacanja brzo prepolovili razliku (106:100).

Potrajala je serija Amerikanaca, pogodio je i Edwards trojku, na tri minuta i 17 sekundi prije kraja Njemačka je imala svega tri poena viška (106:103), pa je njihov selektor morao da zatraži tajm-aut.

Mogao je Edwards nešto kasnije trojkom da donese i izjednačenje, ali je promašio. Ponestajalo je rješenja Nijemcima u napadu, a poslije dva pogođena bacanja Reevsa Amerikanci su bili još bliže, na tačno 95 sekundi pre kraja (108:107).

U najtežem trenutku Omst je pogodio trojku, Nijemci su potom odbranili napad i preko Schrodera se još jednom odlijepili (113:107). Ni tada nije bio kraj, Reevs je brzo ubacio dvojku, a zatim je Bonga napravio faul u napadu, na 33 sekunde prije kraja (113:109).

Pogriješio je potom Jackson, ispostavilo se da je sa tim propala i posljednja šansa Amerikanaca za preokret, pa će se oni sa Kanadom boriti za bronzanu medalju.