Embolo presudio “svojima”: Minimalac Švicarske protiv Kameruna

REUTERS/Carl Recine

Fudbalska reprezentacija Švicarske pobijedila je 1:0 Kamerun u meču 1. kola grupe G Svjetskog prvenstva u Kataru.

Početna ispitivanja snaga na terenu prethodila su prvoj ozbiljnoj prilici na utakmici. Prvo su zaprijetili Kamerunci ka golu Yanna Sommera. Karl Toko Ekambi u 10. minuti se našao u dobroj poziciji, ali je šutirao preko švicarskog gola.

Tri minute kasnije nova, ali sada stopostotna prilika za afričku reprezentaciju. Eric Maxim Choupo-Moting ušao je u duel sa Manuelom Akanjijem, uspio se osloboditi defanzivca protivničke ekipe, izašao sam ispred Sommera, ali švicarski golman odlično brani.

REUTERS/Marko Djurica

Uslijedio je nešto mirniji period od pola sata igre na stadionu Al Janoub i ekipa Rigoberta Songa bila je bolji protivnik. Nisu uspijevali da dođu do velikih prilika, ali su imali posjed lopte i pokušavali su pronaći “rupu” u odbrani Švicarske.

Jean-Charles Castelletto poigravao se u 40. minuti pred svojim golom, loptu mu je ukrao Embolo, ali na kraju Castelletto ispravlja svoju grešku i blokira udarac Embola i šalje loptu u korner. Prvu pravu priliku fudbaleri Murata Yakina imali minutu kasnije, kada je najviši u skoku poslije kornera u kamerunskom šesnaestercu bio Nico Elvedi, uputio šut glavom, ali lopta odlazi pored lijeve stative gola Kameruna.

Posljednja prilika u prvih 45 minuta ponovo u režiji Songove ekipe. Choupo-Moting je prijetio Sommeru, ali njegov udarac izblokirala odbrana Švicarske u odlučujućem trenutku. Prvo poluvrijeme okončano je rezultatom 0:0. Reprezentativci obje selekcije čekali su grešku protivnika.

REUTERS/Hannah Mckay
REUTERS/Issei Kato

Samo 160 sekundi je trebalo Švicarcima da dođu do prednosti na početku drugog poluvremena. Freuler je proslijedio loptu na stranu za Shaqirija, koji pronalazi Breela Embola, a švicarski napadač rođen u Kamerunu pogađa mrežu Onane za 1:0.

Mogla je Švicarska ovjeriti tri boda u 66. minuti, ali fenomenalna parada Onane, nakon šuta Vargasa sa desetak metara.

Totalna razlika igre Kamerunaca u dva poluvremena. Od agresivne i brze igre u prvom poluvremenu i kreiranja nekoliko prilika, u drugom pad koji ih je koštao bodova i Švicarska otvara Mundijal sa tri boda.

Haris Seferović u 95. minuti propustio je zicer. Fudbaler Švicarske uradio je sve sjajno u solo akciji, ali je njegov šut odbranio jedan od defanzivca Kameruna.

Večeras od 20 sati u istoj grupi se sastaju Brazil i Srbija.