Historija ispisana: Olympiacos u finalu Lige Konferencije!

Nogomet 09. maj 202423:09 0 komentara
REUTERS/Louisa Gouliamaki

Rival Fiorentini u finalu Lige Konferencije biće Olympiacos. Grci su i u revanš susretu polufinala savladali u Pireju Aston Vilu 2:0.

Ovo su dani velike euforije u Pireju. Prvo je košarkaški klub napravio podvig i pobjedom u Barceloni obezbijedio plasman na Final-four. Ali dok se i naviklo da se košarkaška sekcija bori za evropske trofeje, to se dugo, praktično od osnivanja, čekalo za fudbalsku.

I navijači konačno su dočekali. Fudbalski klub igraće prvo evropsko finale u historiji i to baš u svom gradu. Ne na svom stadionu, već u domu velikog rivala AEK u Novoj Filadelfiji, ali nema sumnje da će taj okršaj za trofej Lige Konferencije protiv Fiorentine 29. maja biti epski spektakl.

To će ujedno biti prvo finale nekog grčkog kluba još od onog iz 1971. kada se najljući rival Panathinaikos borio za evropsku krunu na Wembleyju protiv Ajaxa. I izgubio. Tako da Olympiacos ima šansu da postane prvi grčki tim sa evropskim trofejom.

A do te prilike došao je poslije izvanrednog dvomeča protiv četvrtoplasiranog tima Premijer lige Aston Ville. Poslije ubjedljivih 4:2 u Birminghemu, crveno-bijeli nisu sagorjeli u paklu stadiona Jorgos Karaiskakis. Šta više, prilično rutinski su riješili revanš pobjedom 2:0.

Junak velikog trijumfa bio je Marokanac El Kaabi. On je postigao oba gola. Prvi već u 10. minutu. Jeste Aston Villa poslije tog gola krenula na sve ili ništa, imala čak 75% posjeda u prvom poluvremenu i nešto više šansi. Ali nije uspjela do gola.

Bila je prirodno više zainteresovana da igra i u drugom delu. Imala je Vila 63% posjeda. Ali i Olympiacos je prijetio, a u 79. minutu i definitivno zatvorio dvomeč. Drugim golom El Kaabija. Odigrano je još 15 minuta fudbala sa sve nadoknadom, a poslije posljednjeg zvužduka sudije Felixa Zwayera žurka na Karaiskakisu, koja će se neminovno prijeliti na čitav Pirej, mogla je da počne.