Napoli i Brugge već u osmini finala, senzacionalni Belgijanci

Nogomet 12. okt 202220:58 0 komentara
REUTERS/Violeta Santos Moura

Napoli igra fantastično ove sezone u Ligi šampiona, ekipa iz grada podno Vezuva poslije samo četiri kola ostvarila je plasman o nokaut fazu.

Napoli je prvi učesnik osmine finala Lige šampiona. Napolitanci su po drugi put u nedjelju dana lako porazili ekipu Ajaxa, ovoga puta na stadionu “Diego Armando Maradona” – 4:2.

Kopljanici se očigledno nisu oporavili od ubjedljivog poraza u Amsterdamu, kad je Napoli slavio sa čak 6:1, a već na startu meča u Italiji domaći su došli do prednosti, u četvrtom minutu poslije fantastične akcije i dodavanja Zielinskog, Lozano je izbjegao ofsajd zamku i glavom je matirao golmana Pasveera.

U 16. minutu posle sjajnog prodora i odličnog dodavanja Kvaratskhelije, Raspadori je snažnim udarcem sa 14 metara gotovo “pocijepao” mrežu Ajaxa. Tračak nade za goste bio je gol Klassena u 49. minutu, ali je poslije intervencije VAR-a, zbog igranja rukom Timbera, Napoli dobio jedanaesterac, a siguran realizator najstrože kazne bio je Kvaratskhelija.

Penal je imao i Ajax, u 83. minutu je smanjio Bergwijn za novu nadu Holanđana, ali je Nigerijac Osimhen poslije velike greške Blinda pogotkom u 90. minutu odagnao sve dileme.

REUTERS/Ciro De Luca

Brugge je najveće iznenađenje dosadašnjeg toka Lige šampiona. Belgijski prvak je poslije tri pobjede osvojio bod na teškom gostovanju Atleticu u Madridu, u utakmici u kojoj su “Jorgandžijama” poništena dva pogotka.

Najprije kad je protivničku mrežu u 23. minutu zatresao Niguez, a potom i kad je početkom drugog poluvremena pogodio Griezmann, ali oba puta su igrači Atletica bili u ofsajd položaju. U ostatku meča blistao je iskusni golman Bruggea Simon Mignolet, koji je odbranio nekoliko odličnih prilika domaćina, prije svega se to odnosi na udarce Griezmanna u desetom i 26. minutu.

Holandski arbitar Dani Makkelie je u 41. minutu svirao jedanaesterac za Brugge, ali se poslije pregledanog snimka ispravio, na oduševljenje domaće publike. Imao je Atletico i igrača više, s obzirom na to da je Sowah u 82. minutu isključen zbog drugog žutog kartona.