Nikola Jokić odveo Denver Nuggetse do prve titule u historiji NBA lige!

Nogomet 13. jun 202305:03 0 komentara
Ron Chenoy-USA TODAY Sports

Košarkaši Denver Nuggetsa savladali su Miami Heat 94:89 i sa 4:1 u finalnoj seriji prvi put u historiji postali NBA prvaci. MVP finalne serije je očekivano centar Denvera Nikola Jokić.

Serijom 5:0 gosti su dobro otvorili utakmicu, ali brzo odgovara Denver i uzvraća serijom 12:0. Nikola Jokić i Aaron Gordon dobili su u ranoj fazi prve dionice dvije lične greške i morali su na klupu, što su gosti iz Miamija iskoristili i odličnom rolom Bama Adebaya stigli do prednosti i ušli u drugu četvrtinu sa dva poena viška (24:22).

Kyle Terada-USA TODAY Sports

Nervozna i tvrda utakmica sa obje strane, donijela je i +10 Heatu na polovini dionice, a jedino što je Denver održavalo u meču jeste ofanzivni skok. Vrijedi napomenuti katastrofalan šuta za tri poena Nuggetsa, imali su na poluvremenu samo jednu trojku iz čak 15 pokušaja.

Odlično raspoloženi Bam Adebayo bio je nerješiva enigma za domaći tim, koji je otišao na odmor sa prednošću (51:44). Centar Miamija bio je na pragu double-double partije već nakon 24 minuta sa 18 poena i 9 skokova. Nikola Jokić okončao je prvo poluvrijeme također na pragu dvocifrenog broja poena (9) i skokova (8).

I treću četvrtinu Miami je izgledao sigurno i odlučno, ali nisu uspjeli da steknu veliki kapital, odnosno da se odlijepe na osjetniju razliku. Jokić i ekipa zaigrali su mnogo bolje u nastavku i trojkom Jamala Murrayja stigli do izjednačenja (60:60) na 6:30 do kraja trećeg perioda. Dobra odbrana dovela je ekipu iz Kolorada do vodstva pred kraj četvrtine broj tri, ali su ipak na kraju košarkaši Erika Spoelstre ušli u odlučujućih 12 minuta sa pola koša prednosti (71:70).

Držali su igrači Denvera prednost do samog finiša posljednje četvrtine, a onda stvari u svoje ruke preuzima Jimmy Butler, kojeg nije nigdje bilo tokom cijele utakmice i vezao 11 poena te vratio Miami Heat u život.

Luda završnica i prava drama u Ball areni viđena je u posljednjih 60 sekundi. Prvo je pri vodstvu Denvera 90:89, šut promašio Jokić, a Butler u narednom napadu izgubio je loptu od Kentavious Caldwell-Popea, koji je fauliran. Pogodio je oba slobodna bacanja i Denver je 24.7 sekundi prije kraja vodio 92:89. Preuzeo je Butler odgovornost i promašio šut za tri, a fauliran je nakon uhvaćene lopte Bruce Brown i pogodio dva slobodna bacanja za konačnih 94:89.

Prvo ime meča bio je Nikola Jokić sa 28 poena, 16 skokova i 4 asistencije. Pridružili su se Michael Porter Junior sa double-double učinkom također 16 poena i 13 skokova, te Jamal Murray sa 14 ubačaja i po 8 skokova i asistencija.

Bam Adebayo bio je najraspoloženiji kod gostiju sa 20 poena i 12 skokova. Jimmy Butler završio je meč sa 21 poenom.

Denver Nuggetsi prvi put su osvojili prsten i postali NBA prvaci u historiji kluba.